Niczego nieświadomy Kowalski oczekuje, że zasilacz ma zabezpieczenia, podczas gdy producent oczekuje że Kowalski się na tym nie zna.

Po co komu potrzebne układy zabezpieczające zasilacze komputerowe?

Ten wpis dotyczy tematu bardzo często lekceważonego przy zakupie zasilaczy przez klientów a z drugiej po cichu pomijanego milczeniem przez producentów. Chodzi oczywiście o zabezpieczenia w zasilaczach komputerowych. Niczego nieświadomy Kowalski oczekuje, że zasilacz ma zabezpieczenia, podczas gdy producent oczekuje że Kowalski się na tym nie zna. Niestety ze względu na fakt, że zgodnie ze specyfikacją ATX tylko cześć zabezpieczeń jest wymagana, wielu producentów pomija nadmiarowe ich zadaniem zabezpieczenia. Narażającym tym samym klientów na ryzyko uszkodzenia komputera. Jak zawsze chodzi tutaj o bezlitosne cięcie kosztów układu zabezpieczeń, podczas produkcji zasilaczy komputerowych. Pozostałe zabezpieczenia są rekomendowane i tylko od producenta zależy czy znajdą się one w zasilaczu.



Czym są zabezpieczenia w zasilaczu komputerowym PSU?

Jeżeli kiedyś zastanawialiście się nad tym, jak to jest z zabezpieczeniami w zasilaczach ten tekst może rzucić trochę światła na to zagadnienie. Najczęściej zabezpieczenia w zasilaczach składają się z wielu fizycznych elementów. Pierwszym z nich po stronie pierwotnej zasilacza jest najczęściej filtr EMI dbającym o redukcję zakłóceń elektromagnetycznych. Zwykle obok niego jest bezpiecznik (zabezpieczenie nad-prądowe OCP). Potem mamy drugą części modułu filtrującego napięcie wchodzące go zasilacza. Składa się on z kondensatora "X" oraz baterii kondensatorów "Y", za którym znajduje się najczęściej warystor MOV. Głównym zadaniem MOV jest obcinanie szpilek napięcia na wejściu zasilacza.

Po stronie wtórnej mamy najczęściej indywidualne układu filtrowania i stabilizacji dla każdej linii napięciowej w postaci serii kondensatorów oraz cewek. Gdzieś w okolicy cewek znajduje się też często, przyklejony czujnik temperatury. Dzięki temu zasilacz będzie bardzo szybko reagować na zwiększenie się obciążenia na linii 12V. Za zabezpieczenia zasilacza, kontrolę obrotów wentylatora, oraz logikę zasilacza odpowiada wyspecjalizowany układ elektroniczny. Jednym z najczęściej używanych jest PS232S zamontowany na osobnej płytce PCB. Prawidłowy projekt i konstrukcja układu zabezpieczeń w zasilaczu komputerowym wpływa zarówno na jego bezpieczeństwo jak i stabilność komputera. Poniżej znajdziecie też listę pokazującą jakie zabezpieczenia stosowane w zasilaczach komputerowych.

Lista zabezpieczeń w zasilaczach komputerowych

  • Zabezpieczenie UVP - Under Voltage Protection - Zabezpiecza przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Jest spotykane znacznie rzadziej niż OVP, ponieważ zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność.
  • Zabezpieczenie OCP - Over Current Protection - Zabezpiecza przed zbyt wysokim prądem na linii. Zapobiega przeciążeniu stabilizatora, co mogłoby spowodować uszkodzenie zasilacza. Zabezpieczenie to wymagane jest przez normę ATX12V
  • Zabezpieczenie OLP - Over Load Protection - Jego zadaniem jest zabezpieczenie zasilacza przed przeciążeniem (nie ograniczając się do poszczególnych linii). Spotykamy także inną nazwę tego zabezpieczenia - OPP - Over Power Protection.
  • Zabezpieczenie OTP - Over Temperature Protection - Zabezpiecza przed przegrzaniem zasilacza, często związane jest z OLP. Zabezpieczenie to wymagane jest przez normę ATX12V.
  • Zabezpieczenie OVP - Over Voltage Protection - Zabezpieczenie wymagane przez normę ATX12V. Zabezpiecza ono przed zbyt wysokim napięciem na linii wyjściowej i uszkodzeniem zasilanych podzespołów.
  • Zabezpieczenie SCP - Short Circuit Protection - Zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po wykryciu zwarcia odłącza zasilacz. Jako zwarcie przyjmuje się opór mniejszy niż 0,1om. Każdy zasilacz musi posiadać to zabezpieczenie.
  • Zabezpieczenie IOVP - Input Over Voltage Protection - Zabezpiecza zasilacz przed zbyt wysokim napięciem wejściowym. Stosowane jest głównie w zasilaczach z manualnym przełącznikiem napięcia sieciowego.
  • Zabezpieczenie IUVP - Input Under Voltage Protection - Zabezpiecza zasilacz przed zbyt niskim napięciem wejściowym. Stosowane jest głównie w zasilaczach z manualnym przełącznikiem napięcia sieciowego.

Zobacz zasilacze komputerowe z dobrymi zabezpieczeniami w naszej ofercie

Po lekturze tego tekstu zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z jednym z najszerszych w kraju wyborem zasilaczy komputerowych.