AMD ma stały popyt na nowe procesory od premiery Ryzen 1. generacji w 2017 roku, a po premierze Zen 3 planowanej na 2020 rok, możemy uzyskać lepszy niż oczekiwano wzrost wydajności.

Mikroarchitektura Zen 2 firmy AMD została wydana zaledwie kilka miesięcy temu, ale szczegóły dotyczące Zen 3 zaczynają się pojawiać, odkąd AMD ogłosiło zakończenie projektowania. Po tym, jak AMD opublikowało oficjalne informacje o swoich nowych architekturach, pojawiły się pogłoski o tym, jak bardzo Zen 3 poprawi się w porównaniu do Zen 2.

Pogłoski rozpoczęły się na forum ChipHell, we wpisie od ich członka "Zoo", który ma dobre wyniki z wcześniejszymi przeciekami. "Zoo" twierdzi, że wzrost współczynnika IPC (Instructions Per Cycle), wynosi ponad 10%, a prędkość zegara zostanie zwiększona o 100-200 MHz w porównaniu z Zen 2. Ten wzrost IPC prawdopodobnie wynika z ulepszeń przetwarzania węzła TSMC.

Inne źródło twierdzi, że zyski IPC są znaczące, potwierdzając to, co "Zoo" napisał w poście. RedGamingTech zapytał swojego informatora o ZenC IPC 3 w porównaniu do Zen 2, które według niego wynosi ponad 8%.

Oprócz tych ulepszeń, AMD potwierdziło już niektóre zmiany, które pojawiają się w Zen 3, w tym chipsety zawierające 32 MB zunifikowanej pamięci podręcznej L3 zamiast 16 MB pamięci podręcznej L3 z Zen 2, łącząc obecnie czterordzeniowy projekt CCX i to, że Zen 3 będzie ostatnią architekturą działającą na platformie AM4.