Gigantyczne kalmary to jedne z najbardziej tajemniczych stworzeń na naszej planecie. Żyją głęboko w oceanie i prawie nigdy nie widać ich blisko powierzchni, więc badanie ich stwarza wiele wyzwań dla naukowców. W rzeczywistości są tak nieuchwytne że przez wiele lat badacze debatowali, czy w ogóle istnieją, a naoczni świadkowie twierdzili, że widzieli je, ale nie mieli na to dowodów.

Rtgrttrgtgg

Teraz, na pierwszym w historii nagraniu wideo przedstawiającym niewielką kałamarnice, naukowcy są w stanie zobaczyć, czego ofiara kałamarnicy doświadcza chwilę przed zjedzeniem. Film pokazuje wiele dużych kałamarnic zwabionych przez platformy przynętowe założone przez naukowców.

Te masywne bestie głębinowe są absolutnie niesamowitymi pływakami i od dawna uważano, że podobnie jak ich mniejsi kuzyni, którzy rozwijają się na płytszych wodach, są wyszkolonymi myśliwymi. Kałamarnice mają tendencję wybierania ataków w oparciu o różne czynniki, ale kiedy już opanują swoje potężne przyssawki, istnieje prawie zerowa szansa, że ofiara ucieknie.

W przypadku gatunku kałamarnic olbrzymich naukowcy badający wieloryby i inne zwierzęta głębinowe zidentyfikowali coś, co wydaje się być ranami bojowymi po spotkaniu z kałamarnicą. Obserwacje te zostały wykonane na długo przed tym, jak masywne kałamarnice zostały kiedykolwiek uchwycone na filmie i nikt nigdy nie był świadkiem walki między wielorybem a kałamarnicą. Oczywiście nawet gigantyczna kałamarnica nie będzie próbowała zabić pełnowymiarowego wieloryba i prawdopodobnie będzie wygodniej chwytać mniejszą zdobycz, z którą z łatwością sobie poradzi. Mając to na uwadze, naukowcy wykorzystali fałszywe meduzy z wbudowanymi lampkami, które nadają im wygląd bioluminescencyjnej galaretki, która może być smaczną ucztą dla dużych gatunków kalmarów.

Naukowcy uzyskali dokładnie to, czego chcieli, rejestrując materiał wideo przedstawiający wiele kalmarów atakujących przynętę. Niektóre z kałamarnic pozostają niezidentyfikowane i mogą być nowymi gatunkami, których jeszcze nie opisano, ale przynajmniej jeden z ataków pochodzi ze słynnej kałamarnicy olbrzymiej Architeuthis dux.

Materiał filmowy jest dość przerazający i chociaż tego typu kałamarnice zwykle nie są widoczne w pobliżu powierzchni, może to spowodować , że będziemy mieć opory, gdy następnym razem będziemy chcieli zanurzyć się w oceanie. Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie, żaden człowiek nie został nigdy zaatakowany przez gigantyczną kałamarnicę :).