Czym jest zasilacz do komputera
Zasilacz do komputera jest nieodzownym elementem każdego peceta. Jako jedne z najważniejszych podzespołów odpowiadają one za konwersję napięcia wychodzącego z gniazdka, o napięciu 230V, na napięcia +12V, +5V, +3.3, -5V oraz +5Vsb. Tak określa to specyfikacja ATX. Napięcia obniżone przez zasilacz dostarczane są do płyty głównej za pomocą specjalnych przewodów zakończonych wtyczkami ATX 24-pin, EPS 8-pin (4+4). Karty graficzne zasilane są z gniada PCIe oraz z dodatkowych wtyczek PEG 8pin (6+2). Natomiast dyski twarde HDD oraz SSD otrzymują napięcie ze wtyczek SATA 15-pin. Wraz z wdrożeniem specyfikacji ATX 3.0 komputer otrzymywał z zasilacza wyłącznie napięcie 12V za pomocą wtyczki ATX12VO 10-pin i to płyta główna będzie odpowiedzialna za konwersję do pozostałych napiec.
Jakiej mocy kupić zasilacz do komputera?
Dobranie zasilacza o odpowiedniej mocy bez dodatkowych narzędzi jest dość trudne jeżeli nie masz dostępu do odpowiednich tabel poboru energii. Wraz z rozwojem podzespołów komputerowych i wzrostem stopnia ich złożoności rosło ich zapotrzebowanie na energię. Obecnie znakomita większość komputerów nadal może być zasilana przez jednostki o mocy 550W a czasem niższej. Jednak wraz ciągłym wzrostem ilości tranzystorów kart graficznych stopniowo rośnie popularność zasilaczy 750W i 850W dotychczas często kupowanych do koparek kryptowalut jako tańsza alternatywa dla 1200W - 1500W jednostek. Wystarczyło połączyć kilka takich zasilaczy. Bardzo wydajne komputery pozwalające na płynną grę w 4K, wymagają jednak zasilaczy o mocy przekraczającej 1000W. Czasami nawet większej.
Jaki zasilacz do komputera
Jeżeli nie wiesz jaki wybrać zasilacz, powinieneś zapoznać się z naszym rankingiem zasilaczy prezentującym najlepsze naszym zdaniem jednostki w danym przedziale cenowym. Do najczęściej polecanych producentów należy Seasonic, be quiet!, Corasir, Super Flower oraz SilentiumPC.
Rodzaje zasilaczy
Zasilacze to dość ogólna nazwa. Mieści w sobie wiele różnych rodzajów urządzeń. Dlatego powstał podział określający metodę w jaki dochodzi w nich do zmiany wysokości napięcia. W oparciu o to kryterium wyróżniamy: zasilacze impulsowe (dopasowują one napięcie wyjściowe za pomocą rożnych układów elektronicznych oraz zasilacze liniowe (w ich przypadku za konwersję napięcia odpowiada jeden lub więcej transformatorów.
Czy mocniejszy zasilacz jest lepszy?
Nie, sam fakt wyższej mocy nie musi wcale oznaczać, że mocny zasilacz do komputera jest lepszy od innego słabszego. W przypadku zasilaczy ważna jest jakość jego wykonania (wykorzystane podzespoły), jego zabezpieczenia, sprawność energetyczna, kultura pracy, długość oraz mnogość okablowania, oraz długość okresu gwarancji.
Jakie są rodzaje zasilaczy komputerowych?
Zasilacze do komputera produkowane są według kilku istniejących specyfikacji opracowywanych pod oczekiwania dotyczące wymagań ze strony płyt głównych, procesorów, kart graficznych oraz obudów. Historycznie pierwszą taką specyfikację opracowała firma IBM i był to standard AT, który został zastąpiony w 1995 roku przez ATX zaprezentowany przez firmę Intel. Z czasem opracowano szczegółowe wymagania dotyczące zasilaczy i opisano je w specyfikacji ATX12V. Istnieje również specyfikacja dla małych komputerów (Small Form Factor) rozwijana jako SFX i wyodrębniono w niej zasilacze rodzaju SFX12V. Jeszcze bardziej egzotyczna jest TFX12V (Flex) wywodzący się historycznie z FlexATX dla płyt micro-ATX. Do grupy tej należą podłużne zasilacze wykorzystywane często w komputerach typu desktop w płytami głównymi mini-ITX.