NVIDIA przez ostatnie dni była atakowana przez grupę hakerów o nazwie "Lapsus$". Grupa twierdzi, że jeśli NVIDIA nie zapłaci powyżej 1 miliona dolarów okupu, to sprzeda ona narzędzie do obejścia ogranicznika wydobywania kryptowalut w kartach LHR temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Zostało to początkowo zgłoszone przez internetowy serwis informacyjny PC Magazine.

Nvidiaatack

NVIDIA LHR zmniejsza możliwości wydobywania kryptowalut przez karty graficzne RTX. Technologia, która miała załagodzić kryzysową sytuację na rynku kart graficznych, poprzez zniechęcenie do ich kupowania przez górników. Miało to być, oraz w zasadzie jest to rozwiązanie, dzięki któremu więcej układów graficznych jest dostępnych dla zwykłych użytkowników.

Dodatkowo dochodzą groźby ze strony grupy hakerskiej w stronę NVIDIA, jako Ci mieliby udostępnić kod źródłowy dla technologii NVIDIA Deep Learning Super Sampling (DLSS) stosowanej w układach graficznych zielonych. Groźby te mają poparcie w rzekomo wykradzionych danych z NVIDIA o wielkości 1TB. Dane te obejmują dodatkowo nadchodzące technologie kart graficznych Ada, Blackwell i Hopper. Ultimatum postawione przez hakerów obowiązuje tylko do dnia jutrzejszego. Jeżeli hakerzy nie otrzymają zapłaty, mają zamiar udostępnić wszystkie dane w sieci.

NVIDIA podała, że jest "świadoma incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem, który wpłynął na zasoby IT, (...) jesteśmy świadomi, że podmiot zajmujący się zagrożeniem zebrał dane uwierzytelniające pracowników i niektóre zastrzeżone informacje NVIDIA z naszych systemów i zaczął ujawniać je online. Nasz zespół pracuje nad analiza tych informacji. Nie przewidujemy żadnych zakłóceń w naszej działalności ani naszej zdolności do obsługi naszych klientów w wyniku incydentu".