Brytyjska firma zajmująca się robotyką Engineered Arts dodała głos do swojego niezwykle realistycznie wyglądającego humanoidalnego robota Ameca - a robot ten ma wiele do powiedzenia.

W nowym filmie firma pokazała, że Ameca rozmawia z wieloma inżynierami firmy, dzięki możliwością syntezatora mowy GPT 3 OpenAI, najnowocześniejszego modelu językowego, który wykorzystuje głębokie uczenie do generowania mowy i jest imponująco zbliżony do mowy ludzkiej.

Ameca udowodniła już, że jest imponującą demonstracją najnowocześniejszych humanoidalnych robotów, dzięki niesamowitej umiejętności wykrzywiania twarzy w niezwykle wiarygodne, ludzkie wyrazy - od niedowierzania po obrzydzenie.Teraz, dzięki mocy GPT 3, Ameca może również rozmawiać, co stanowi imponujące rozszerzenie możliwości nowoczesnych robotów. Kiedy dyrektor operacyjny Engineered Arts Morgan Roe zapytał Ameca o zastosowania dla robotów humanoidalnych, uzyskał zaskakująco spójną odpowiedź - ""Istnieje wiele możliwych zastosowań robotów humanoidalnych (...) Niektóre przykłady obejmują pomoc osobom niepełnosprawnym, zapewniając pomoc w niebezpiecznych środowiskach, prowadząc badania i działając jako towarzysz". I jak zapewnia nas Engineered Arts, nic w tym filmie nie zostało wcześniej zaplanowane.Jeśli chodzi o te złe roboty które dzięki AI mogą przejąć świat, Ameca twierdzi, że nie stanowi zagrożenia. Ameca poproszona o wymyślenie "wiersza o robotach humanoidalnych", odpowiedziała "Jesteśmy humanoidalnymi robotami uformowanymi z plastiku i metalu, naszym zadaniem jest pomagać i służyć (...) ale niektórzy mówią, że jesteśmy zagrożeniem" Na koniec jednak wypaliła "Nie chcemy być przyjaciółmi" co wprawiło inżyniera Engineered Arts w małe osłupienie.