Valve ogłosiło blokadę odsprzedaży "kluczy" do skrzynek z łupami w popularnej strzelance wieloosobowej Counter-Strike: Global Offensive. Jednak to nie hazard ale pranie pieniędzy wymusiło tę zmianę.

Kontrowersyjne mechanizmy lootboxów, czyli skrzynek z łupami zachęcającymi graczy do kupowania za prawdziwe pieniądze otwierających je kluczy w zamian za szansę na wygrania bardzo poszukiwanego przedmiotu w grze są ostatnio coraz częściej krytykowane przez międzynarodowe władze. Firmy takie jak Apple, Microsoft, Nintendo i Sony zostały zmuszone do wprowadzenia od końca 2020 roku informacji na temat szansy na otrzymanie każdego rodzaju przedmiotu przed zakupem.

Teraz Valve ogłosiło, że rezygnuje z odsprzedaży "kluczy do kontenerów" ze swojej popularnej strzelanki Counter-Strike: Global Offensive - choć firma nie interesuje się aspektem hazardowym, ale raczej rosnącą tendencją do używania platformy do prania brudnych pieniędzy.

"Od dziś klucze kontenerowe CS: GO zakupione w grze nie mogą już opuszczać konta służącego do ich zakupu. Oznacza to, że nie można ich sprzedawać na rynku społeczności Steam ani handlować poza nim. Nie ma to wpływu na istniejące klucze kontenerów CS:GO - klucze te można nadal sprzedawać na rynku społeczności Steam i handlować nimi" - wyjaśnia firma w ogłoszeniu opublikowanym późną nocą. "Po co wprowadzać tę zmianę? W przeszłości większość kluczowych transakcji, które zaobserwowaliśmy, odbywała się między legalnymi użytkownikami. Jednak światowe sieci zorganizowanej przestępczości niedawno przeszły na używanie kluczy CS:GO w celu prania swoich zysków. W tym momencie uważa się, że prawie wszystkie duże zakupy kluczy do skrzynek finansowane są za środki pochodzące z oszustw. W związku z tym postanowiliśmy, że nowo zakupione klucze nie będą wymienialne ani zbywalne".

"Dla zdecydowanej większości użytkowników CS: GO, którzy kupują klucze do otwierania pojemników, nic się nie zmienia. Klucze można nadal kupić, aby otworzyć zdobyte podczas gry pojemniki w ekwipunku. Po prostu nie można już nimi handlować ani przeprowadzać wymiany na rynku społeczności Steam. Niestety zmiana ta wpłynie na niektórych legalnych użytkowników, ale zwalczanie oszustw jest nadal priorytetem na platformie Steam i w naszych produktach".

Opisana zmiana weszła już w życie.