Nie ma co ukrywać, że tradycyjne talerzowe dyski twarde (HDD) zostały w ostatnim czasie dość mocno wyparte z rynku przez znacznie szybsze dyski SSD. Mimo wszystko dyski HDD nadal znajdują zastosowanie na wielu płaszczyznach. Kiedy warto zainwestować w talerzowy dysk twardy? Jaki dysk twardy wybrać? Na te pytania postaramy się właśnie odpowiedzieć w tym artykule.
Jaki dysk twardy kupić? Komputer domowy, serwer NAS, monitoring CCTV
Podstawowe parametry dysków HDD
Dyski HDD zwane dyskami talerzowymi są urządzeniami pamięci masowej do przechowywania danych. Przy wyborze odpowiedniego dysku twardego warto na początek zwrócić uwagę na podstawową specyfikację urządzenia.
Dyski twarde HDD do zastosowań domowych
Obecnie dyski SSD (Solid State Drive) nawet tutaj przejmują pałeczkę. Dyski talerzowe w domowych komputerach stacjonarnych pełnią obecnie rolę tylko i wyłącznie magazynowania danych. System operacyjny, programy z których korzystamy jak i również gry, najczęściej instalowane są już na dyskach SSD.
Oczywiście ma to sens patrząc na różnice w czasach uruchamiania, wczytywania czy zapisywania danych - a róznice te względem tradycyjnych HDD są ogromne. Przenośne urządzenia najlepiej wyposażyć tylko i wyłącznie w dyski SSD ponieważ nie ma w nich elementów ruchomych. Druga strona medalu jest taka, że dyski SSD są zdecydowanie droższe od dysków HDD. Przykładowo za dysk SSD o pojemności 1TB przyjdzie nam zapłacić około 400 zł, a za dysk HDD o takiej samej pojemności zapłacimy około 170 zł. I w tym przypadku, jeżeli ktoś potrzebuje dysku twardego do przechowywania danych z których rzadko korzysta, przy których czasy odczytu czy zapisu nie są aż tak istotne, to bardzo często właśnie dyski talerzowe są przez takie osoby wybierane.
Idealnie sprawdzą się one jako magazyn na przechowywanie zdjęć, filmów, muzyki czy też po prostu danych które chcemy zabezpieczyć przed jakąś niespodziewaną utratą. Należy tutaj wspomnieć, że w przypadku awarii dysku, o wiele łatwiej jest odzyskać dane z dysku HDD niż z dysku SSD wyposażonego w pamięć flash na których odzyskiwanie danych jest znacznie bardziej utrudnione i ograniczone, a bardzo często po prostu niemożliwe. Najczęściej wybierane dyski do zastosowań domowych do Seagate BaraCcuda, Toshiba P300 oraz Western Digital Blue. Wszystkie dyski posiadają bardzo dobry stosunek ceny do pojemności i wydajności i w zastosowaniach domowych znakomicie zdają egzamin.
Dyski twarde HDD do serwerów NAS
Zacznijmy od tego, co to jest serwer NAS? Network Attached Storage jest to komputer którego przeznaczaniem przechowywanie danych i zarządzanie nimi za pomocą urządzeń podłączonych do wspólnej sieci. Serwery NAS występują w różnych konfiguracjach i w zależności od zastosowań oraz obciążenia trzeba dobrać najbardziej adekwatne urządzenie. Wydajny procesor, odpowiednia ilość pamięci operacyjnej i odpowiednia dla nas ilość zatok na dyski twarde, to kluczowe elementy na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze serwera NAS. Na domowy użytek najczęściej w zupełności wystarczają podstawowe konfigurację z jedną czy też z dwoma zatokami na dyski twarde. W przypadku konieczności posiadania znacznie większej przestrzeni dyskowej np. w firmach, wybiera się serwery NAS ze znacznie większą ilością zatok na dyski. Serwery NAS posiadają najczęściej wgrane firmowe oprogramowanie i są gotowe do użytku zaraz po podłączeniu.
Producenci dysków tworzą dedykowane serie dysków talerzowych, których przeznaczeniem jest właśnie ciągła praca w tego typu urządzeniach jak serwery NAS. Dyski w serwerach NAS pracują bardzo często 24h na dobę, 7 dni w tygodniu stąd cechują się one zwiększoną niezawodnością i trwałością oraz posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Przed zakupem dysków twardych do serwera NAS warto sprawdzić oficjalną kompatybilność wybranych przez nas dysków z oficjalną listą producenta. To, że swojego dysku nie znajdziecie na takiej liście, nie znaczy, że nie będzie on działał. Mimo wszystko naprawdę sugerujemy dobieranie dysków zgodnie z zalecaniami producentów serwerów NAS.
Dodatkowe ważne parametry dysków do serwerów NAS i telewizji przemysłowej CCTV
Dyski twarde Synology HAT5300 zostały specjalnie opracowane do pracy w serwerach Synology pracujących 24/7. Według producenta oferują szybszy odczyt sekwencyjny na serwerze Synology NAS aż o 23%. Stała prędkość przesyłania danych nawet do 274 MB/s. Ponad 300 000 godzin testów wytrzymałościowych z urządzeniami Synology gwarantują, że dyski HAT5300 sprostają nawet najbardziej wymagającym środowiskom korporacyjnym, zapewniając wysoką wydajność. Średni czas do awarii dysków twardych z serii HAT5300 jest szacowany na 2,5 mln godzin, a wartość Workload Capability wynosi aż 550TB na rok.
Dyski twarde WD Red Plus są idealne do archiwizowania i udostępniania danych. Stworzone z myślą o pracy w systemach NAS, zapewniają elastyczność, wszechstronność i bezpieczeństwo podczas przechowywania i udostępniania cennych danych domowych i firmowych. Dyski zaprojektowane i testowane pod kątem pracy w cięższych warunkach chociażby w podwyższonej temperaturze, wyposażone w system odzyskiwania po wystąpieniu błędu, aby ułatwić zminimalizowanie liczby awarii w systemie NAS. System NASware 3.0 poprawia wydajność pamięci masowej, zwiększa kompatybilność, integrację, możliwość aktualizacji i zapewnia większą niezawodność. Dzięki MTBF wynoszącemu nawet 1 milion godzin dyski WD Red Plus sprawdzą się w warunkach pracy 24/7.
Dyski WD Red Pro są przeznaczone do pracy w średnim lub dużym środowisku NAS. Najistotniejszą ich cechą jest praca pod zwiększonym obciążeniem. Wieloosiowy czujnik wstrząsów automatycznie wykrywa nawet delikatne drgania występujące w większych systemach NAS. W połączeniu z technologią dynamicznego sterowania wysokością głowicy, pomaga dostosować położenie głowicy zapisującej i odczytującej, równoważąc drgania i chroniąc dane. Dyski WD ReD Pro skonstruowane specjalnie do środowisk RAID i NAS, są wyposażone w funkcję kontroli odzyskiwania danych po wystąpieniu błędu - jest ona składnikiem technologii NASware 3.0 i pomaga zapobiegać "wypadaniu" dysków z macierzy RAID. MTBF na poziomie 1 mln godzin z możliwością zapisu 300TB na rok.
Dyski twarde IronWolf i IronWolf Pro. Firma Seagate zdaje sobie sprawę z wyjątkowych wyzwań w zakresie masowej pamięci danych i dlatego opracowała dyski do serwerów NAS - IronWolf i IronWolf Pro o pojemności do 18 TB i prędkości obrotowej do 7200 obr./min. Dyski stworzone z myślą o środowiskach o dużych obciążeniach roboczych obejmujących wielu użytkowników i zostały wyposażone one w technologię AgileArray zapewniającą optymalną niezawodność i skalowalność systemu. Dzięki oprogramowaniu IHM (IronWolf Health Management), które działa w popularnych systemach operacyjnych serwerów NAS, można zapobiec wpływowi zakłóceń zewnętrznych na stan serwerów NAS lub dysków, proaktywnie interweniując i sporządzając kopię zapasową danych, gdy system powiadomi o takiej konieczności, a w razie katastrofalnej awarii można skorzystać z najlepszych w branży usług ratowania i odzyskiwania danych.
Dyski IronWolf współczynnik MTBF mają na poziomie 1 mln godzin z zapisem 180TB na rok oraz objęte są trzyletnią gwarancją. Seria IronWolf Pro posiada MTBF na poziomie 1,2 mln godzin z zapisem 300TB na rok, a okres gwarancyjny przedłużony został do 5 lat.
Dyski twarde HDD do monitoringu CCTV
Podobnie jak w przypadku dedykowanych dysków twardych do serwerów NAS, są również dedykowane dyski twarde do telewizji przemysłowej. Dyski te przystosowane są do ciągłej pracy 24/7 oraz są odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy czy wyższą temperaturę. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze dysków do telewizji przemysłowej jest ich pojemność. Dostępne są kalkulatory, które pomagają obliczyć jak pojemny dysk czy też dyski będą nam potrzebne. Wpływa na to ma rozdzielczość nagrywanego obrazu i jego kompresja, ilość dni w które chcemy nagrywać oraz ilość kamer. Im wyższa rozdzielczość oraz im wyższy bitrate nagrywanego obrazu, to oczywiście generowanie plików o znacznie większym rozmiarze. Obecne rejestratory CCTV oferują zapis w standardzie H.264, H.265 oraz H.265 . Kompresja H.265 pozwala na zapisanie blisko dwukrotnie więcej danych niż H.264 na tej samej przestrzeni dyskowej, a H.265 nawet trzykrotnie więcej niż zwykły H.265.
Dyski WD Purple przeznaczone są do działających przez całą dobę systemów monitoringu z rejestratorami DVR i NVR. Dyski WD Purple to dyski przystosowane do obciążenia do 180 TB rocznie i obsługujące nawet 64 kamery. Dyski WD Purple Pro o średnim okresie bezawaryjnej pracy (MTBF) do 2 mln godzin i obsługujące obciążenia do 550 TB na rok, zostały stworzone z myślą o zaawansowanych, inteligentnych rozwiązaniach w zakresie całodobowego monitoringu. Dyski WD Purple wyposażone są w technologię AllFrame AI, która nie tylko poprawia strumieniowanie ATA, zmniejszając utraty klatek i poprawiając odtwarzanie wideo, oraz oferuje do 32 strumieni AI do analizy głębokiego uczenia w systemie.
Dyski Seagate SkyHawk do systemów monitorowania zoptymalizowane są pod kątem magnetowidów cyfrowych i rejestratorów sieciowych i przystosowane do pracy w trybie całodobowym i oferują pojemność do 10 TB. Dyski SkyHawk, wyposażone w ulepszone oprogramowanie firmware ImagePerfect, które pomaga minimalizować ilość utraconych klatek oraz obsługują do 64 kamer. Dyski twarde Seagate SkyHawk do CCTV współczynnik MTBF ustalony mają na poziomie 1 mln godzin z obciążeniem do 180 TB na rok. Seria Seagate SkyHawk AI oferuje pojemność do 14TB z MTBF na poziomie 1,5 mln godzin i obciążeniem do 550 TB rocznie.
Pytania i komentarze
Jaki dysk twardy kupić? Komputer domowy, serwer NAS, monitoring CCTV
- Podstawowe parametry dysków HDD
- Dyski twarde HDD do zastosowań domowych
- Dyski twarde HDD do serwerów NAS
- Dyski twarde HDD do monitoringu CCTV
- Pytania i komentarze
Podstawowe parametry dysków HDD
Dyski HDD zwane dyskami talerzowymi są urządzeniami pamięci masowej do przechowywania danych. Przy wyborze odpowiedniego dysku twardego warto na początek zwrócić uwagę na podstawową specyfikację urządzenia.- Interfejs - typ złącza wykorzystywany do połączenia dysku twardego z Twoim komputerem. Mówimy tutaj o złączach SATA, SATA II oraz SATA III - który jest obecnie najbardziej popularny i dostępny na rynku. Oczywiście jest tutaj zachowana wsteczna kompatybilność, więc bez problemu możecie podłączyć np. dysk HDD SATA III do złącza SATA II.
- Pamięć podręczna - zwana inaczej pamięcią "cache", czyli bufor dyskowy, dzięki któremu komputer może bardzo szybko uzyskać dostęp do plików zapisanych na talerzu dysku twardego. Obecnie najpopularniejsze dyski HDD posiadają od 64 do 256MB pamięci podręcznej.
- Prędkość obrotowa - prędkości te zaczynają się od wartości 1200 obr./min aż do 15 000 obr./min. Najczęściej spotykana i wybierana prędkość dysków twardych do laptopów i komputerów stacjonarnych mieści się najczęściej między 5400 a 7200 obr./min
- Liczba talerzy - w dyskach HDD znajdować się może od 1 do 10, a nawet i jeszcze więcej talerzy. Mając na uwadze to, że w dyskach HDD mamy elementy ruchome, zdecydowanie lepiej wybierać jest te dyski, które tych talerzy posiadają mniej - niwelując tym samym możliwość wystąpienia awarii, cichszą pracę, mniejsze wibracje
- Pojemność - kwestia całkowicie indywidulana zależna od potrzeb użytkownika
Dyski twarde HDD do zastosowań domowych
Obecnie dyski SSD (Solid State Drive) nawet tutaj przejmują pałeczkę. Dyski talerzowe w domowych komputerach stacjonarnych pełnią obecnie rolę tylko i wyłącznie magazynowania danych. System operacyjny, programy z których korzystamy jak i również gry, najczęściej instalowane są już na dyskach SSD.Oczywiście ma to sens patrząc na różnice w czasach uruchamiania, wczytywania czy zapisywania danych - a róznice te względem tradycyjnych HDD są ogromne. Przenośne urządzenia najlepiej wyposażyć tylko i wyłącznie w dyski SSD ponieważ nie ma w nich elementów ruchomych. Druga strona medalu jest taka, że dyski SSD są zdecydowanie droższe od dysków HDD. Przykładowo za dysk SSD o pojemności 1TB przyjdzie nam zapłacić około 400 zł, a za dysk HDD o takiej samej pojemności zapłacimy około 170 zł. I w tym przypadku, jeżeli ktoś potrzebuje dysku twardego do przechowywania danych z których rzadko korzysta, przy których czasy odczytu czy zapisu nie są aż tak istotne, to bardzo często właśnie dyski talerzowe są przez takie osoby wybierane.
Idealnie sprawdzą się one jako magazyn na przechowywanie zdjęć, filmów, muzyki czy też po prostu danych które chcemy zabezpieczyć przed jakąś niespodziewaną utratą. Należy tutaj wspomnieć, że w przypadku awarii dysku, o wiele łatwiej jest odzyskać dane z dysku HDD niż z dysku SSD wyposażonego w pamięć flash na których odzyskiwanie danych jest znacznie bardziej utrudnione i ograniczone, a bardzo często po prostu niemożliwe. Najczęściej wybierane dyski do zastosowań domowych do Seagate BaraCcuda, Toshiba P300 oraz Western Digital Blue. Wszystkie dyski posiadają bardzo dobry stosunek ceny do pojemności i wydajności i w zastosowaniach domowych znakomicie zdają egzamin.
Dyski twarde HDD do serwerów NAS
Zacznijmy od tego, co to jest serwer NAS? Network Attached Storage jest to komputer którego przeznaczaniem przechowywanie danych i zarządzanie nimi za pomocą urządzeń podłączonych do wspólnej sieci. Serwery NAS występują w różnych konfiguracjach i w zależności od zastosowań oraz obciążenia trzeba dobrać najbardziej adekwatne urządzenie. Wydajny procesor, odpowiednia ilość pamięci operacyjnej i odpowiednia dla nas ilość zatok na dyski twarde, to kluczowe elementy na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze serwera NAS. Na domowy użytek najczęściej w zupełności wystarczają podstawowe konfigurację z jedną czy też z dwoma zatokami na dyski twarde. W przypadku konieczności posiadania znacznie większej przestrzeni dyskowej np. w firmach, wybiera się serwery NAS ze znacznie większą ilością zatok na dyski. Serwery NAS posiadają najczęściej wgrane firmowe oprogramowanie i są gotowe do użytku zaraz po podłączeniu.Producenci dysków tworzą dedykowane serie dysków talerzowych, których przeznaczeniem jest właśnie ciągła praca w tego typu urządzeniach jak serwery NAS. Dyski w serwerach NAS pracują bardzo często 24h na dobę, 7 dni w tygodniu stąd cechują się one zwiększoną niezawodnością i trwałością oraz posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Przed zakupem dysków twardych do serwera NAS warto sprawdzić oficjalną kompatybilność wybranych przez nas dysków z oficjalną listą producenta. To, że swojego dysku nie znajdziecie na takiej liście, nie znaczy, że nie będzie on działał. Mimo wszystko naprawdę sugerujemy dobieranie dysków zgodnie z zalecaniami producentów serwerów NAS.
Dodatkowe ważne parametry dysków do serwerów NAS i telewizji przemysłowej CCTV
- POH (Power-On Hours) - to "bezpieczny" czas w godzinach, przez który urządzenie jest zasilane energią elektryczną. Najlepsze modele dysków oferują czas pracy na poziomie 9000 godzin. Przekroczenie wartości POH zwiększa ryzyko awarii dysku, także im wyższa wartość POH tym lepiej i bezpieczniej
- MTBF - średni czas między awariami, to statystyka używana przez producentów do określania niezawodności dysku twardego. Im wyższy współczynnik tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii, choć żaden z producentów nie może zagwarantować braku wystąpienia awarii
- Workload Capability - jest to parametr podawany przez producentów, ile danych można zapisać na dysku w ciągu jednego roku i wyrażany jest on w TB. Im wyższa wartość tym większa gwarancja bezpieczeństwa, a najlepsze modele dysków do serwerów NAS oferują 550-560TB na rok, czyli kilkukrotnie więcej niż konsumenckie dyski twarde domowego użytku.
- Funkcje producenta - każdy z producentów dodaje do swoich dysków własne firmowe usprawniania, które przekładają się oczywiście w jakiś sposób na jeszcze lepszą, stabilną i niezawodną pracę swoich produktów.
Dyski twarde Synology HAT5300 zostały specjalnie opracowane do pracy w serwerach Synology pracujących 24/7. Według producenta oferują szybszy odczyt sekwencyjny na serwerze Synology NAS aż o 23%. Stała prędkość przesyłania danych nawet do 274 MB/s. Ponad 300 000 godzin testów wytrzymałościowych z urządzeniami Synology gwarantują, że dyski HAT5300 sprostają nawet najbardziej wymagającym środowiskom korporacyjnym, zapewniając wysoką wydajność. Średni czas do awarii dysków twardych z serii HAT5300 jest szacowany na 2,5 mln godzin, a wartość Workload Capability wynosi aż 550TB na rok.
Dyski twarde WD Red Plus są idealne do archiwizowania i udostępniania danych. Stworzone z myślą o pracy w systemach NAS, zapewniają elastyczność, wszechstronność i bezpieczeństwo podczas przechowywania i udostępniania cennych danych domowych i firmowych. Dyski zaprojektowane i testowane pod kątem pracy w cięższych warunkach chociażby w podwyższonej temperaturze, wyposażone w system odzyskiwania po wystąpieniu błędu, aby ułatwić zminimalizowanie liczby awarii w systemie NAS. System NASware 3.0 poprawia wydajność pamięci masowej, zwiększa kompatybilność, integrację, możliwość aktualizacji i zapewnia większą niezawodność. Dzięki MTBF wynoszącemu nawet 1 milion godzin dyski WD Red Plus sprawdzą się w warunkach pracy 24/7.
Dyski WD Red Pro są przeznaczone do pracy w średnim lub dużym środowisku NAS. Najistotniejszą ich cechą jest praca pod zwiększonym obciążeniem. Wieloosiowy czujnik wstrząsów automatycznie wykrywa nawet delikatne drgania występujące w większych systemach NAS. W połączeniu z technologią dynamicznego sterowania wysokością głowicy, pomaga dostosować położenie głowicy zapisującej i odczytującej, równoważąc drgania i chroniąc dane. Dyski WD ReD Pro skonstruowane specjalnie do środowisk RAID i NAS, są wyposażone w funkcję kontroli odzyskiwania danych po wystąpieniu błędu - jest ona składnikiem technologii NASware 3.0 i pomaga zapobiegać "wypadaniu" dysków z macierzy RAID. MTBF na poziomie 1 mln godzin z możliwością zapisu 300TB na rok.
Dyski twarde IronWolf i IronWolf Pro. Firma Seagate zdaje sobie sprawę z wyjątkowych wyzwań w zakresie masowej pamięci danych i dlatego opracowała dyski do serwerów NAS - IronWolf i IronWolf Pro o pojemności do 18 TB i prędkości obrotowej do 7200 obr./min. Dyski stworzone z myślą o środowiskach o dużych obciążeniach roboczych obejmujących wielu użytkowników i zostały wyposażone one w technologię AgileArray zapewniającą optymalną niezawodność i skalowalność systemu. Dzięki oprogramowaniu IHM (IronWolf Health Management), które działa w popularnych systemach operacyjnych serwerów NAS, można zapobiec wpływowi zakłóceń zewnętrznych na stan serwerów NAS lub dysków, proaktywnie interweniując i sporządzając kopię zapasową danych, gdy system powiadomi o takiej konieczności, a w razie katastrofalnej awarii można skorzystać z najlepszych w branży usług ratowania i odzyskiwania danych.
Dyski IronWolf współczynnik MTBF mają na poziomie 1 mln godzin z zapisem 180TB na rok oraz objęte są trzyletnią gwarancją. Seria IronWolf Pro posiada MTBF na poziomie 1,2 mln godzin z zapisem 300TB na rok, a okres gwarancyjny przedłużony został do 5 lat.
Dyski twarde HDD do monitoringu CCTV
Podobnie jak w przypadku dedykowanych dysków twardych do serwerów NAS, są również dedykowane dyski twarde do telewizji przemysłowej. Dyski te przystosowane są do ciągłej pracy 24/7 oraz są odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy czy wyższą temperaturę. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze dysków do telewizji przemysłowej jest ich pojemność. Dostępne są kalkulatory, które pomagają obliczyć jak pojemny dysk czy też dyski będą nam potrzebne. Wpływa na to ma rozdzielczość nagrywanego obrazu i jego kompresja, ilość dni w które chcemy nagrywać oraz ilość kamer. Im wyższa rozdzielczość oraz im wyższy bitrate nagrywanego obrazu, to oczywiście generowanie plików o znacznie większym rozmiarze. Obecne rejestratory CCTV oferują zapis w standardzie H.264, H.265 oraz H.265 . Kompresja H.265 pozwala na zapisanie blisko dwukrotnie więcej danych niż H.264 na tej samej przestrzeni dyskowej, a H.265 nawet trzykrotnie więcej niż zwykły H.265.Dyski WD Purple przeznaczone są do działających przez całą dobę systemów monitoringu z rejestratorami DVR i NVR. Dyski WD Purple to dyski przystosowane do obciążenia do 180 TB rocznie i obsługujące nawet 64 kamery. Dyski WD Purple Pro o średnim okresie bezawaryjnej pracy (MTBF) do 2 mln godzin i obsługujące obciążenia do 550 TB na rok, zostały stworzone z myślą o zaawansowanych, inteligentnych rozwiązaniach w zakresie całodobowego monitoringu. Dyski WD Purple wyposażone są w technologię AllFrame AI, która nie tylko poprawia strumieniowanie ATA, zmniejszając utraty klatek i poprawiając odtwarzanie wideo, oraz oferuje do 32 strumieni AI do analizy głębokiego uczenia w systemie.
Dyski Seagate SkyHawk do systemów monitorowania zoptymalizowane są pod kątem magnetowidów cyfrowych i rejestratorów sieciowych i przystosowane do pracy w trybie całodobowym i oferują pojemność do 10 TB. Dyski SkyHawk, wyposażone w ulepszone oprogramowanie firmware ImagePerfect, które pomaga minimalizować ilość utraconych klatek oraz obsługują do 64 kamer. Dyski twarde Seagate SkyHawk do CCTV współczynnik MTBF ustalony mają na poziomie 1 mln godzin z obciążeniem do 180 TB na rok. Seria Seagate SkyHawk AI oferuje pojemność do 14TB z MTBF na poziomie 1,5 mln godzin i obciążeniem do 550 TB rocznie.