Jesteś tutaj: ProLine.pl » Artykuły » HDMI czy DisplayPort, co jest lepsze?
Data: 2015-08-12
HDMI czy DisplayPort, co jest lepsze?
Źródło: PCAdvisor
DisplayPort czy HDMI, co wybrać?
Świat nowoczesnych technologii potrafi być czasem mylący ze swoimi różnymi standardami i specyfikacjami. Weźmy na przykład z pozoru tak prozaiczną kwestię jak kabel do monitora. Obecnie dwoma najpopularniejszymi standardami są DisplayPort oraz HDMI. Ze względu na bardzo częste pytania postaramy się opisać możliwie dokładnie czym się różni DisplayPort od HDMI. Zaczniemy od historii (za Wikipedią):
DisplayPort
DisplayPort - uniwersalny interfejs cyfrowy (zatwierdzony w maju 2006) opracowany przez VESA (Video Electronics Standards Association). Głównym zamierzeniem nowego standardu jest połączenie komputer-monitor lub komputer-system kina domowego (w tym projektory, wielkoformatowe wyświetlacze, telewizory itp.) Sygnał może być chroniony technologią DRM.
DisplayPort opcjonalnie wyposażony jest w DPCP (DisplayPort Content Protection - ochrona zawartości DisplayPort) ochronę przed kopiowaniem opracowaną przez Philipsa używającą 128-bitowego algorytmu AES (Advanced Encryption Standard). Połączenie DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express w jednym złączu tworzy interfejs Thunderbolt. Zobacz też dostępne Kable Displayport.
HDMI
HDMI (High Definition Multimedia Interface) - w 1998 roku powołano zespół o nazwie Digital Display Working Group (DDWG), który jako pierwszy miał opracować interfejs służący do cyfrowego przesyłania danych. Prace nad projektem wspierały firmy Compaq, Fujitsu, Hewlett-Packard, IBM, Intel, NEC oraz Silicon Image. W roku 1999 stworzono DVI (Digital Visual Interface), rozwiązanie oparte na technologii Silicon Image. Rok później opracowano technikę, która miała na celu zabezpieczenie sygnału przed kopiowaniem. Całość nazywała się HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). HDMI jest także dziełem firmy Silicon Image, która w roku 2000 założyła HDMI Working Group, w skład którego weszły: Hitachi, Matsushita Electric, Philips, Sony, Thomson i Toshiba. Od początku był to format przeznaczony dla sprzętu domowego. Zobacz też dostępne Kable HDMI
Obecnie dominującym standardem jest jeszcze HDMI jednak coraz więcej kart graficznych oraz monitorów jest wyposażone w więcej gniazd DisplayPort niż w HDMI. Te dwa standardy transmisji obrazu i dźwięku są podobne ale jednak różne. Dlatego za chwilę opiszemy najważniejsze różnice. Dla przykładu, poniżej zdjęcie GTX970 od Gigabyte. Widzimy dwa gniazda DVI, jedno HDMI oraz aż trzy DisplayPort. Czy to dobrze? Przekonamy się o tym za chwilę.
Rodzaje DisplayPort oraz HDMI
Już pierwsze spojrzenie na kable oraz gniazda DisplayPort oraz HDMI pozwala zdać sobie sprawę jak wiele różnych wersji obu technologii jest dostępnych. W każdej z nich znajdziemy wersje różniące się od siebie pod względem wielkości oraz rodzaju. Zaczniemy od starszego HDMI. W jego obrębie znajdziemy trzy główne wariacje, na szczęście każda z nich ma 19 pinów. Standardowy i powszechnie znany typ-A (Type-A). Występuje on powszechnie na telewizorach, rzutnikach, laptopach i kartach graficznych. Nieco mniejsza odmiana HDMI nazywana jest mini-HDMI i fachowo określa się ją jako typ-b (Type-B). Można spotkać ją na niektórych laptopach tabletach i telefonach. Najmniejszym w rodzinie HDMI jest tak zwany micro-HDMI zwany też typ-C (Type-C). Typ-C umieszczany na urządzeniach takich jak tablety i smartfony. Na zdjęciu od lewek, HDMI, mini-HDMI, micro-HDMI.
Świat DisplayPort jest obecnie nieco bardzie zagmatwany. Dostępne są jedynie trzy główne rozmiary i każdy z nich posiada 20 pinów. Jednak dodatkowo sygnał DisplayPort będzie mógł być przesyłany poprzez USB Type-C. Występuje też wiele innych wariacji DisplayPort jednak powoli przechodzą one do historii a my zajmiemy się trzema opisanymi na początki wersjami DisplayPort. Pełnowymiarowa wersja DisplayPort jest spotykana najczęściej na kartach graficznych, projektorach oraz monitorach. Wersja Mini DisplayPort powstała głównie z myślą o notebookach. Zastąpiła w nich ona gniazdo DVI i korzystają z niej na przykład modele MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro. Port ten jest tożsamy z gniazdem nazywanym Thunderbolt. Wersja Micro DisplayPort powstała dla urządzeń potrzebujących ultra małych złącz takich jak telefony, tablety i ultra wąskie laptopy. Jednak wszystko wskazuje na to, że niedługo po opracowaniu tej wersji zarzucono jej rozwój na rzecz bardziej przyszłościowego USB Type-C. Warto podkreślić, że wiele urządzeń zostało wyposażonych w zarówno gniazda HDMI jak i DisplayPort. Na zdjęciu od lewej, DisplayPort, mini DisplayPort, USB Type-C.
Jakość obrazu, rozdzielczość oraz przepustowość
DisplayPort w wersji 1.2 wspiera obraz w rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli, znany jako 4K, przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 60Hz. Jest on w stanie obsłużyć przy okazji wszystkie popularne standardy obrazu 3D. Maksymalna przepustowość dla DisplayPort 1.2 to 17.28 Gbps. Jej następca, czyli zatwierdzony w 2014 roku DisplayPort 1.3 , wpierać będzie przepustowość do 32.4 Gbps. Wystarczy ona dla monitorów 5K (5120 x 2880 pikseli) w trybie RGB, oraz UHD 8K przy 7680 x 4320 (16:9, 33.18 megapikseli) z podpróbkowaniem 4:2:0 przy 60Hz. Wystarczy to również dla dwóch wyświetlaczy UHD (3840 x 2160 pikseli) przy 60Hz w 24-bitowych barwach RGB przy wykorzystaniu technologii Coordinated Video Timing. Zapewniono też wsparcie dla stereoskopowego obrazu 4K 3D albo kombinacji wyświetlacza 4K oraz USB 3.0 zgodnie z DockPort. Został on wyposażony w funkcję zgodności z HDMI 2.0 pod względem technologii ochrony treści HDCP 2.2. Na chwilę obecną wadą DisplayPort jest brak wsparcia danych sieciowych, oraz brak kanału zwrotnego dla audio. W zamian pozwala przesyłać szeregowo obraz dla kilku monitorów za pomocą jednego kabla. Są też dostępne HUB'y DisplayPort pozwalające uzyskać podobny efekt. W tym samym czasie najpowszechniejszy jest standard HDMI w wersji 1.4. Podobnie jak DisplayPort 1.2 wspiera on rozdzielczość UHD 4K jednak przy niższym odświeżaniu obrazu na poziomie 30Hz (3840 x 2160 pikseli) albo DCI 4K (4096 x 2160 pikseli) przy 24Hz. Wersja HDMI 2.0 jest jeszcze mniej popularna. Podwaja ona jednak częstotliwość odświeżania obrazu UHD 4K do 60Hz oraz podnosi przepustowość z 10.2 Gbps do 18 Gbps. Niedawno ujawniono oficjalną specyfikację standardu HDMI 2.0a, który otrzymał wsparcie technologii HDR (High Dynamic Range) przez telewizory 4K w wersji HDR CEA-861.3. Według wielu osób technologia ta jest bardzo przyszłościowa, ponieważ pozwala na wyświetlanie obrazu o większej rozpiętości tonalnej. Oprócz obsługi HDR nie wprowadzono żadnych istotniejszych zmian, co zostało skrytykowane przez wiele osób gubiących się w ilości wersji. W przeciwieństwie do DisplayPort, standard HDMI posiada zwrotny kanał audio. Rozwiązanie takie przydaje się na przykład kiedy sygnał z odtwarzacza trafia do systemu kina domowego i na koniec do rzutnika. Nie ma wtedy konieczności stosowania osobnego przewodu do transmisji audio do kina domowego. Występuje też odmiana 1.4e posiadająca wsparcie dla sieci Ethernet 100Mbps. Posiada on również wsparcie dla technologii CEC (Consumer Electronics Control) umożliwiającej sterowaniem kilkoma zgodnymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.
Parametry AUDIO
Porównując standardy HDMI oraz DisplayPort pod względem jakości przesyłanego dźwięku, należy napisać że nie ma różnic. Oba pozwalają na transmitowanie 8 kanałowego dźwięku z próbkowaniem 192 kHz i 24 bitowym kwantowaniem. Tak więc zarówno HDMI jak i DisplayPort posiadają parametry, które zadowolą 99% miłośników dźwięku.
Maksymalna długość przewodu
Większość przewodów HDMI jest krótka, mierząc jeden albo dwa metry. W praktyce zdarzają się kable o długości 5, 15 a nawet 30 metrów jednak nie zawsze działają poprawnie. Problem tkwi w braku określenia maksymalnej długości po przekroczeniu której sygnał musi być wzmocniony. Na rynku dostępne są wzmacniacze sygnału jak i aktywne kable HDMI. Standard DisplayPort pozwala maksymalnie na przesłanie obrazu o rozdzielczości 4K na odległość dwóch metrów przy użyciu pasywnego kabla. Zmniejszając rozdzielczość do 1080p czyli FullHD będziemy w stanie zwiększyć odległość do 15 metrów. Praktyka pokazuje, że możliwe jest również przekazanie obrazu 2560 x 1600 pikseli na odległość przekraczającą 5 metrów bez większych kłopotów.
DisplayPort czy HDMI?
To w sumie najważniejsze pytanie. Obie technologie mają swoje wady i zalety jednak wiele wskazuje na to, że ze względu na lepsze odświeżanie obrazu lepszym wyborem będzie DisplayPort 1.2. Oferuje on aż 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K podczas gdy HDMI 1.4 zapewnia jedynie 30 klatek na sekundę przy tej samej rozdzielczości. Piszę to pomimo przyzwyczajenia do HDMI. Jednak czas iść dalej.