Coraz częściej potrzebujecie zestawów uniwersalnych, takich które sprawdzą się nie tylko podczas grania, ale również podczas montażu wideo czy też grafiki 3D. Wydajny zestaw do gier ma to do siebie, że bardzo często jego wydajność będzie również wysoka podczas obróbki wideo. Jeżeli jednak obróbka filmów jest głównym zadaniem dla Waszego komputera, a gry są tylko dodatkiem, to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, szczególnie jeżeli będziemy się poruszać w niższych budżetach. Jaki zestaw komputerowy będzie odpowiedni do obróbki wideo? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, oraz jak dobrze wykorzystać możliwości posiadanego przez Was sprzętu, aby montaż filmów szedł jak po przysłowiowym maśle. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania jak i również przedstawimy listę polecanych przez nas konfiguracji do pracy z obróbką wideo w najpopularniejszych do tego programach, jak chociażby Adobe Premiere Pro, Sony Vegas PRO czy też DaVicni Resolve.

 

Na co zwrócić uwagę przy doborze podzespołów do edycji wideo

Kompletując konfigurację zestawu do płynnej, szybkiej obróbki wideo musimy niestety zadbać zarówno o wydajny procesor jak i o wydajną kartę graficzną, szybkie dyski oraz odpowiednią ilość pamięci operacyjnej.

Procesor - jako przyzwoite minimum należy wybierać tutaj modele 6 rdzeniowe, 12 wątkowe. Jednak im więcej zainwestujemy w procesor, im więcej rdzeni oraz wątków będziemy mieć na pokładzie, tym praca stanie się płynniejsza. Warto decydować się na procesory nowej generacji, pomijając starsze układy nawet z większa liczbą rdzeni i wątków z jednego powodu - z powodu architektury. Nowe procesory posiadają najwydajniejsze rdzenie i często bywa tak, że bardziej wielordzeniowy procesor z poprzednich generacji ale na zdecydowanie mniej wydajnej architekturze, będzie po prosty w naszych zastosowaniach słabszy. Uważamy, że spokojnie można pominąć tutaj jakiekolwiek podkręcanie procesorów. Obecne procesory posiadają bardzo wysokie taktowania w trybie boost i korzyści z ich podkręcenia są dość małe, a trzeba się tutaj liczyć zarówno z znacznie wyższymi temperaturami, gorszą kulturą pracy, a przede wszystkim z stabilnością zestawu.

Procesor AMD czy Intel - patrząc na obecny stosunek wydajności do ceny, na ilość rdzeni i wątków do ceny, naszym zdaniem bardziej opłacalnym wyborem będzie wybór procesora od niebieskich. To co jest tutaj bardzo istotne, to to, że proceosry Intela posiadają zintegrowane układy graficzne z quicksync. Podczas pracy, część zadań które normalnie miałby wykonać procesor, to wbudowany układ graficzny przejmuje je na siebie - mamy zapewnioną akcelerację podczas pracy na osi czasu jak i również nawet przy renderowaniu cześć pracy przejmuje integra odciążając tym samym rdzenie procesora, co przekłada się na jego mniejsze zużycie oraz niższe temperatury, a to oczywiście ma wpływ na kulturę pracy zestawu podczas pracy. QuickSync przy eksprtowaniu materiału działa tylko i wyłącznie z formatami H264 oraz H265 i mało tego, program którego używamy do pracy musi obsługiwać taką metodę akceleracji. Przykładowo darmowa wersja DaVinci Resolve takiej możliwości nie posiada. QuickSync robił ogromną różnicę w czasach renderowania, kiedy mówiliśmy o procesorach z czterema rdzeniami czy czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W dzisiejszych czasach kiedy mam dostępne znacznie bardziej wielowątkowe oraz wydajniejsze procesory jak i również karty graficzne, to niekoniecznie przy renderowaniu ta technologia zrobi różnicę, a mało tego, może ona nawet spowolnić cały proces. 

Karta graficzna - NVIDIA z NVENC nie pozostawia tutaj raczej złudzeń, jeżeli chodzi o wybór karty graficznej, ale AMD Radeon też ma swoją twierdze. Wydajne karty graficzne z NVENC podczas renderowania wideo przejmują kodowanie wideo na siebie i robią to zdecydowanie szybciej od wielowątkowych, nowoczesnych procesorów. Z obsługą NVENC jest też podobnie jak z QuickSync - program w którym pracujecie, musi obsługiwać taką metodę akceleracji sprzętowej i też dla przykładu nie każda darmowa wersja oprogramowania umożliwi Wam skorzystanie z tego dobrodziejstwa. Przy wykorzystaniu NVENC nie trzeba też wybierać najwydajniejszych układów graficznych chociażby do Adobe Premiere Pro. To nie wydajność karty graficznej, a sam koder robi tutaj cała robotę. Odchodząc od Adobe, odchodząc od DaVinci Resolve jest jeszcze VEGAS Pro i tutaj karty graficzne AMD Radeon robią kawał pożądnej roboty i są lepszym wyborem. AMD też mają swój enkoder o nazwie VCE (Video Coding Engine) i w przypadku VEGAS Pro, karty AMD Radeon są zdedydowanie lepszym wyborem niż karty graficzne RTX z NVENC od NVIDIA. Nowa seria kart AMD Radeon serii 7000 również bardzo dobrze radzi sobie w takich opgramowaniach jak Adobe Premiere Pro czy DaVinci Resolve, także wybór topowych układów graficznych też będzie zależy od ceny danego układu. Nasze konfiguracje opierać mimo wszystko będziemy częściej o karty graficzne NVIDIA z racji chyba pewniejszej stabilności podczas pracy i tutaj też kłaniają się dedykowane sterowniki zaoptymalizowane pod kątem działania w programach profesjonlanych NVIDIA Studio, które możecie pobrać bezpośrednio z strony NVIDIA - wyszukujemy kompatybilny sterownik z naszą kartą graficzną i zamiast pliku "Sterownik Game Ready" wybieramy "Sterownik Studio".

 

 

Pamięć operacyjna - jako minimum trzeba przyjąć tutaj 16GB DDR4 czy też obecnie DDR5, natomiast 32GB zapewnią już komfort nawet przy bardziej złożonych pracach. Musimy jednak dodać, że jeżeli ktoś dociśnie projekt w Adobe After Effects, to i tam 64 czy nawet 128GB może zostać wykorzystane w pełni. Jeżeli mamy dobierać więc kości pamięci do konsumenckich podstawek LGA1700, AM4 czy AM5, to nie warto rozbijać się na kości po 8GB, a zacząć po prostu od 16GB dokładając kolejne, oczywiście o ile mam to w planach. Taktowania oraz opóźnienia. Tym aż tak bardzo byśmy radzili się nie przejmować, nawet jak dojdzie do mierzalnych różnic, to i tak mówimy tutaj nadal o różnicach mało albo i w ogóle nieodczuwalnych. Kolejną kwestią jest to, że kontrolery pamięci w procesorach nie zawsze obsłużą cztery kości pamięci na profilu np XMP 3600 MHz CL17 nie wspominając o wysokich taktowaniach pamięci DDR5 w takim układzie. W przypadku czterech kości pamięci ram, bardzo często kończy się to na niższych taktowaniach. Różnica w cenie pomiędzy kompletami pamięci 3200 a 3600 MHz, czy też 5200 a 6000 MHz w przypadku DDR5 jest jednak na tyle mała, że warto i tak spróbować z kośćmi z wyższym taktowaniem. Z wysoko taktowanymi pamięciami DDR5 w przypadku układu 4x16GB bądź 4x32GB, jest nawet wielce prawdopodobne to, że będziecie musieli trzymać się maksymalnej prędkości DDR5 podawanej przez producenta danego procesora, tj. na przykład 5600 MT/s  dla procesorów i7-13700KF oraz i9-13900K. Pamiętajcie ważniejsza stabilność niż wyższe cyferki.


Dyski - tutaj bez wątpienia wybór pada na dyski SSD na protokole NVMe pod złącze M.2. Czy jest konieczność inwestowania w najszybsze dyski najnowszej czwartej generacji? Według nas takiej konieczności nie ma, bo szybkie i dobre dyski generacji trzeciej zapewnią odpowiednią przepustowość odczytu oraz zapisu podczas pracy. Decydując się na dyski generacji czwartej, otrzymamy nieco lepsze czasy np. kopiowania surowego materiału, a w przypadku przenoszenia wyrenderowanego materiału na nośnik zewnętrzny, w 99% będziemy i tak ograniczeni prędkością zapisu nośnika. Przy kopiowaniu dużych plików, topowe dyski generacji czwartej wykonują zadanie blisko dwukrotnie szybciej od generacji trzeciej. Początkowo brzmi to bardzo fajnie, ale dyski generacji trzeciej i tak są szybkie. Dla przykładu porównując Samsunga 980 Pro z KC2500 - kopiowanie pliku 25GB to odpowiednio czasy 10 i 20 sekund, kopiowanie pliku 40GB to czasy 15 i 33 sekund. Mówimy więc tutaj i tak o bardzo krótkich czasach operacji. Tylko jest jedno ale. Ceny dysków SSD M.2 NVMe Gen3 często nie są znacznie tańsze niż modele Gen4, nawet jeżeli mówimy o topowych produktach jak chociażby Kingston KC3000. Przy wyborze dysków SSD zwróćcie również uwage na przewidzianą żytowność takiego dysku przez producenta. Im wyższa wartość TBW, im wyższa wartość MTBF, im dłuższa gwarancja producenta, tym oczywiście lepiej. I nawet mając na uwadze tylko te 3 apsekty, czasami warto dopłacić do dysków Gen4. Na magazyny danych wykorzystuje się najczęściej dalej standardowe dyski HDD. Wybierając dyski HDD na magazyn danych warto wybierać dyski twarde przeznaczone do serwerów NAS. Cechują się one wyższym współczynnikiem obciążenia TB na rok oraz wyższym MTBF i znacznie większą ilością cykli ładowania - rozładowania. W przypadku bardzo intensywnej pracy z obróbką wideo, w przypadku zapisywania dziesiątek czy setek GB danych na naszych dyskach SSD M.2 NVMe możemy trochę o nie zadbać dodając osobny dysk SSD SATA o pojemności 256GB, który posłuży nam na zapisywanie plików tymczasowych cache, temp. 

Obudowa - przy wyborze obudowy warto zadbać o kilka aspektów. Po pierwsze, odpowiednia cyrkulacja powietrza, która zapewni optymalne temperatury naszych podzespołów, bo raczej chcemy uniknąć tutaj throttlingu związanego ze zbyt wysoką temperaturą naszych podzespołów. Drugą ważną rzeczą którą warto mieć na uwadze jeszcze przed zakupem obudowy to to, ile dana obudowa posiadać będzie miejsca na dyski 2,5 oraz 3,5 cala. Czasami jest tak, że dokładamy kolejne dyski do naszej stacji roboczej, a tu nagle brakuje nam miejsca i robi się problem. Jeżeli ktoś korzysta z napędu, to również warto zwrócić uwagę na obecność zatoki 5,25 cala w obudowie, choć tych obudów z tymi zatokami jest coraz mniej. Nie ma co panikować, napędy można dokupić zewnętrzne podłączane pod USB, które stają się coraz bardziej popularne. Pamiętajcie też o jednym. Na obudowie nie zawsze jest sens oszczędzać. Dlaczego? Jeżeli kupić dzisiaj bardzo dobrą, markową i pojemną obudowę, to ta konstrukcja zostanie z Wami na bardzo długi czas - będziecie zmieniać procesory, karty graficzne, płyty główne, a obudowa cały czas może spełniać swoje zadanie.

Monitor - bardzo często zdarza się tak, że monitor kupujemy taki, na jaki po prostu nam zostało po zakupie przysłowiowej skrzynki. Warto jednak aby monitor na którym będziemy pracować posiadał taką samą rozdzielczość jak najczęściej obrabiany przez nas materiał. Matryca IPS czy VA? Ostatnio matryce VA do pracy z wideo są coraz częściej wybierane, bo mamy na tych matrycach naprawde bardzo dobrze odwzrorowane kolory i nie będziemy raczej mieć Black Bleedingu, który może występować na matrycach IPS w większym bądź mniejszym nasileniu i w ciemnych sceneriach może wręcz irytować. Bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem są też monitory w proporcjach 21:9, w proporcjach w których praca na osi czasu jest o wiele bardziej komfortowa.

 

Procesor czy karta graficzna? Co ważniejsze w komputerze do edycji wideo?

Odpowiedź zapewne Wam się nie spodoba. W większości przypadków będziemy potrzebować i wydajnego procesora i wydajnej karty graficznej. W przypadku Adobe Premiere Pro można dać nieco słabszą kartę graficzną z mocnym i wysoko taktowanym procesorem, ale w przypadku After Effects czy DaVinci Resolve oszczędzać na karcie już nie powinniśmy, bo w tych programach połączenie wielowątkowego procesora z mocną kartą graficzną daje nam dostęp do pełnej mocy obliczeniowej tychże właśnie programów. Karty graficzne z 4GB vram pozwolą nam w większości przypadków na komfortową pracę z materiałem 1080p, z 8GB vram śmiało możemy ruszać z materiałem 4K, a jeżeli mówimy o bardzo złożonych, profesjonalnych projektach z masą efektów w jeszcze wyższych rozdzielczościach, to im nasza karta graficzną będzie miała więcej pamięci vram, tym oczywiście lepiej. 

Komputer do montażu filmów za 3000 zł 

Zaczynamy od podstawowego, przede wszystkim taniego zestawu na którym obrobicie swój materiał na domowy użytek. Mówimy tutaj oczywiście o prostych filmach, bez masy efektów na zasadzie - przyciąć, skleić, zrobić korektę kolorów, dodać efekt przejścia i napisy. Zestaw z procesor Intel Core i5-14500 na zintegrowanym układzie graficznym UDH 770, 32 GB pamięci z taktowaniem 3600 MHz oraz dyskLexar SSD NM790 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4. Zasilacz pozwoli w przyszłości na dołożenie dedykowanej karty graficznej, nawet RTX 3060 czy RTX 4070. Procesor możemy podmienić na tańszy model i5-12400, ale w przypadku i5-13500 mamy do dyspozycji aż 14 rdzeni i 20 wątków, natomiast i5-12400 to tylko 6 rdzeni i 12 wątków. Płyta główna posiada dwa złącza M.2 więc nie będziecie mieć w przyszłości problemów z dołożeniem kolejnego dysku SSD M.2 NVMe. Obudowa pomieści wysokie chłodzenia procesora, w tym nawet Noctua NH-D15 oraz posiada dwa miejsca na montaż dysków 2,5 cala oraz dwa miejsca na montaż dysków HDD 3,5 cala. 

 

 

Dusponując nieco większym budżecie, możecie zmienić dysk SSD na model o większej pojemności Lexar SSD NM790 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 Przy małej dopłącie warto rozważyć płytę główną Gigabyte B760M GAMING X AX DDR4 z wbudowanym Wi-Fi. Jeżeli stawiacie na wydajne chłodzenie procesora, to idealnie do tej konfiguracji będzie pasowało chłodzenie Arctic Liquid Freezer II 240

Komputer do montażu filmów za 5000 zł

Przechodzimy już do nieco bardziej konkretnych propozycji z dedykowaną kartą graficzną. Trzymamy się nadal bardzo wydajnego i opłacalnego procesora do obróbki wideo czyli Intel Core i5-14500. Procesor który daje nam do dyspozycji 14 rdzeni i 20 wątków w połączeniu z zintegrowanym układem graficznym. Jest to naprawdę bardzo mocna propozycja. Pamiętajmy, że nie tak wcale dawno, bo około 4-5 lat wstecz, procesory serii Intel Core i7 na LGA15xx oferowały nam 4 rdzenie i 8 wątków bądź 6 rdzeni i 12 wątków. Jeżeli mówimy o dedykowanej karcie graficznej, to zaczynamy od razu od układu NVIDIA RTX 3060 z 12GB pamięci GDDR6. W połączeniu z aż 64GB pamięci DDR4 o taktowaniu 3600 MHz bez problemu możecie podejmować się bardziej profesonalnych projektów nawet w rozdzielczości 4K. 

 

 

Pod program Sony Vegas proponujemy zmianę karty graficznej na AMD Radeon RX 7600. Jako, że jest to mocno rozbudowana wersja zestawu to tym razem zaproponujemy Wam tańsze rozwiązania, które mogą być bardzo przydatne w przypadko nieco bardziej ograniczonego budżetu. Czy odbiją się one mocno na wydajności i komforcie pracy? Niekoniecznie. Dysk SSD możecie zmienić na model o mniejszej pojemności 1TB. Podobonie możecie zrobić z pamięciami wybierając na początek opcję Patriot Viper Steel DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz. Fortisa 5 może podmienić na znacznie wydajniejszy układ Arctic Liquid Freezer II 240

Komputer do montażu filmów za 7000 zł

Idzie nam dośc szybko, bo już w trzecim zestawie możemy sobie pozowlić na procesor Intel Core i7-14700K Raptor Lake, który posiada aż 20 rdzeni oraz 28 wątki z bardzo wysokim taktowaniem w trybie Turbo Boost. Mówimy tutaj już o bardzo wydajnym konsumenckim procesorze do pracy z profesjonalnym oprogramowaniem bez wychodzenia w rozwiązania HEDT. Przy procesorze nie ma co oszczędzać na chłodzeniu, tak więc stawiamy tutaj na chłodzenie wodne, bardzo wydajne oraz ciche - Arctic Liquid Freezer II 360, które będzie można bez problemu zamontować w obudowie Fractal Design Meshify 2 Lite. Jako alternatywę macie również podaną wersję zestawu na pamięciach DDR5. O ile w przypadku 32GB dopłata jest dość mała, o tyle w przypadku 64GB jest już ona bardziej widoczna. Równie dobrze możecie zostać na pamięciach DDR4 i zamienić kartę graficzną RTX 3060 na model RTX 4060 Ti 16GB - zyskacie w ten sposób więcej niż na podmianie pamięci DDR4 na DDR5, ale możecie też ugrać wszystko wybierając zarówno DDR5 jak i RTX 4060 Ti 16GB

 

 

Pod pracę w Sony Vegas zalecamy karty graficzne AMD Radeon RX 7600 bądź wydajniejsze z większą ilością pamięci RX 7700 XT. Zapewne wielu z Was już zauważyło, że jest to budżet w którym możemy złożyć konfigurację na procesorze Intel Core i5-14600K wraz z kartą graficzną NVIDIA RTX 4060 Ti 8GB. Różnica wydajności pomiędzy RTX 3060 a RTX 4060 Ti 8GB będzie jednak tutaj dość mała, a zysk z wydajniejszego układu graficznego będzie widoczny (ale i też będzie on tym w przypadku nieduży) tylko w projektach z dużą liczbą efektów akcelerowanych przez GPU. Dlatego też postanowiliśmy wybrać RTX 3060 w połączeniu z procesorem serii i7, ale też nic nie stoi na przeszkodzie aby sięgnąć po RTX 4060 Ti czy to wersji 8GB czy też 16GB. Jeżeli potrzebujecie wiecej przestrzeni dyskowej, to tutaj tak jak wspominaliśmy wcześniej, możecie wybierać dyski o większej pojemności czy też dokładać kolejne sztuki. Obudowę możecie zmienić na be quiet! Silent Base 802 jeżeli szukacie czegoś klasycznego bez szklanego panelu bocznego. Wychodząc w przyszłość i temat modernizacji o wydajniejszy układ graficzny, jak najbardziej zalecamy wybór zasilacza Seasonic FOCUS GX-850 ATX 3.0 80Plus Gold 850W

Komputer do montażu filmów za 9000 zł - 10 000 zł

Im dalej, tym większe schody zaczynają się przy tworzeniu gotowej i uniewersalnej konfiguracji komputera do montażu wideo. Tak jak wcześniejsza propozycja za 6500 zł jest propozycją bardzo uniwersalną, tak w tym momencie zaczynają się pewne problemy z doborem podzespołów. Problemy te związane są oczywiście z środowiskiem w którym sami będziecie się obracać podczas obróbki. Stworzyliśmy w tym oknie budżetowym dwie proponowane konfiguracje z kartą graficzną RTX 4070 12GB GDDR6X z procesorami Intel Core i7-14700K oraz i9-14900K. Te obydwie konfiguracje przystosowane są również pod wydajniejsze układy graficzne takie jak RTX 4070 Ti czy też RTX 4080 - to jeszcze zanim przejdziemy do RTX 4090. Jeżeli potrzebujecie więcej wydajności w efektach akcelerowanych przez GPU jak chociażby Lumetri Color, Ultra Key, Sharpen, Gaussian Blur, Basic 3D, Directional Blur, to warto skupić na wyższej wydajności układu graficznego. Dość istotna uwaga - obecnie w DaVinci Resolve  prawdopodobnie jest problem związany albo z sterownikiem kart graficznych RTX 4000, albo z optymalizacją samego programu, bo wydajność układów RTX 4000 nie wykazuje przewagi nad układami serii RTX 3000 w pewnych obszarach pracy. Jeszcze dla małego przypomnienia, do Adobe Premiere Pro nie ma konieczności inestowania w najwydajniejsze układy graficzne, bo wydane dodatkowe pieniądze bardzo często nie odwdzieczą się nam widoczną i wyraźnie odczuwalną różnicą wydajności. Jeżeli zaś mówimy o złożonej pracy z wieloma efektami akcelerowanymi przez GPU w Adobe After Effects czy DaVicni Resolve, to w tych dwóch programach połączenie zarówno wydajnego procesora jak i maksymalnie wydajnej karty graficznej może przynieść nam wymierne korzyści - oczywiście w stosunsku do różnicy w cenie niekoniecznie opłacalne, ale to już jest ten próg, w którym wydajność ma przewagę nad opłacalnością. 

 

 

 


 

 

Jak widzicie są to dwie konfiguracje, w których bez problemu możecie zmienić kartę graficzną na wydajniejsze układy graficzne takiej jak NVIDIA RTX 4080 i NVIDIA RTX 4090 czy też AMD Radeon RX 7900 XT bądź 7900 XTX. Wszystko zależy od posiadanego przez Was budżetu jak i również od dokładnego środowiska w którym będziecie pracować. Jeżeli postawicie na najwydajniejsze układy graficzne takie jak RTX 4090 czy RX 7900XTX możecie również pomyśleć o zasilaczu z większą mocą Seasonic FOCUS GX-1000 ATX 3.0 80Plus Gold 1000W. Zarówno procesor Intel Core i7-14700K jak i i9-14900K mają bardzo duże wymagania co do chłodzenia. Nawet najwydajniejsze dostępne układy na rynku nie są w stanie najczęściej utrzymać temperatur tych procesorów poniżej 100 stopni podczas mocnego, wielowątkowego obciążenia. Nie należy się tym jednak też przejmować, zjawisko to jest normalne, bezpieczne i nie wpływa na widoczną utratę wydajności. Jeżeli jednak dysponoujecie większą ilością gotówki, to EK Nucleus możecie jak najbardziej dać też po procesor i7, a i nawet możecie postawić na najwydajniejszy układ Phanteks Glacier One 360 T30 Gen2 z prawdopodobnie najlepszymi wentylatorami na rynku - Phanteks T30. 

Komputer do montażu filmów za 15 000zł - 20 000 zł

Podobnie jak wcześniej, proponujemy tutaj Wam dobrą podstawę do indywidualnej rozbudowy / przebudowy. Procesor Intel Core i9-14900K Raptor Lake na płycie głównej Z790 z pamięciami 2x32GB DDR5 (o różnicach wydajności i sensie inwestowania w pamięci DDR5 pisaliśmy na początku artykułu). Dwa dyski SSD Kingston KC3000 M.2 NVMe które jak chcecie możecie zmienić na serię Samsung 990 Pro, a jeżeli potrzebujecie jeszcze większej pojemności, to bardzo dobrym wyborem będzie Kingston FURY Renegade 4TB M.2 PCIe NVMe z TBW na poziomie aż 4000TB. Bardzo przestronna obudowa która pozowli Wam pomieścić naprawdę bardzo dużo dysków 2,5 jak i również 3,5 cala z możliwością dalszej rozbudowy.

 

 

Wyżej przedstawiona konfiguracja sama w sobie jest już bardzo wydajną stacją roboczą do pracy z obróbką wideo. Jest to konfiguracja w której możecie bez problemu włożyć RTX 4090 zamiast RTX 4080 i zbliżycie się w ten sposób do budżetu 20 000 zł. Obecnie RTX 4090 kosztuje blisko 2x więcej od RTX 4080 stąd też w bazowej wersji postanowiliśmy postawić na RTX 4080, ale jeżeli szukacie maksymalnej wydajności - niestety RTX 4090. Dodatkowo możecie również postawić na pamięci niebinarne DDR5, czyli układy 2x48GB, które łącznie mogą osiągać pojemność 192GB na platformie LGA1700. 

Komputer do montażu filmów za 25 000zł - 30 000 zł - Multi GPU RTX 4090

W propozycji wyżej możecie wszystko sobie fajnie dobrać, aby wyciągnąć tam maksymalną wydajność w połączeniu procesora Intel Core i9-14900K i karty graficznej RTX 4090. Kwestia doboru ilości pamięci, pojemności dysków wedle uznania i zapotrzebowania. Czy można dobrać jeszcze coś bardziej wydajnego? Tak, można jeszcze stworzyć stację roboczą z dwoma układami RTX 4090. Wersja bazowa z jedną kartą graficzną Gigabyte RTX 4090 Gaming OC, dwoma dyskami Smasung 990 Pro wraz z 192GB w kwocie około 25 000 zł została przygotowana do obsługi drugiej karty graficznej RTX 4090 pod multi GPU. Płyta główna ASUS Z790 PROART posiada dwa złącza PCIe 5.0, które po zamontowaniu dwóch kart graficznych RTX 4090 będą pracować w trybie x8 - i tego właśnie w takiej stacji multi GPU potrzebujemy. Jeżeli zdecydujecie się na dołożenie drugiej karty graficznej, to naszym zdaniem warto postawić na model chłodzony cieczą chociażby jak MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM LIQUID X bądź Gigabyte GeForce RTX 4090 Aorus Xtreme Water Force 24GB. Wybór takiej karty graficznej wpłynie bardzo pozytywnie na temperatury całego układu. Dwa modele z chłodzone powietrzem, gdzie dodatkowo RTX 4090 posiadają układy chłodzenia wyrzucające powietrze do góry, mogą pracować mało optymalnie. RTX 4090 zamontowany w górnym slocie będzie dodatkowo podgrzewany przez na prawdę gorące powietrze wydobywające się z dolnej karty graficznej. Mając model RTX 4090 z układem chłodzenia cieczą zamontowany w dolnym slocie, mamy rozwiązany problem. Radiator 240 czy 360 od takiej karty graficznej możemy zamontować na boku obudowy Phanteks Enthoo Pro 2.

 

 

Wróćmy jeszcze do dysków

W konfiguracjach powyżej w większości przypadków znajduje się najczęściej jeden dysk SSD M.2 NVMe. Jeżeli macie do dyspozycji jeszcze trochę środków finansowych, to może dodać do tego osobny dysk o pojemności ~ 500GB na system oraz programy. Odciążycie tym trochę główny dysk z zapisu, a i też macie w przypadku (odpukać) awarii dysku, drugi dysk do dyspozycji. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie (nawet do każdej konfiguracji) małego i taniego dysku SSD SATA, który będzie służył tylko i wyłącznie do zapisywania plików tymczasowych. Odciążycie z dodatkowego zapisu tym samym podstawowe dyski SSD M.2 NVMe, znajdujące się w zestawach, co może też przełożyć się na ich zdecydowanie dłuższą bezawaryjną pracę

Gdzie szukać porównań i testów?

Jeżeli chcecie sprawdzić różncie wydajności procesorów, kart graficznych czy też różnice pomiędzy pamięciami DDR5 a DDR4 w zastosowaniach profesjonalnych, w nieco szerszym zakresie przeprowadzanych testów, to tuaj możemy Wam polecić z czystym sumieniem materiały z pugetsystems.com. Podlinkujemy Wam przy okazji przydatane testy i porównania:


Test kart graficznych RTX 3000 w Adobe Premiere Pro
Test kart graficznych RTX 4000 w Adobe Premiere Pro
Test kart graficznych RTX 4000 w DaVinci Resolve
Test procesorów Intel Core 13gen Raptor Lake w zastosowaniach profesjonalnych

I co dalej?

Jeżeli dla kogoś wydajność i9 Raptor Lake w połączeniu z kartą graficzną NVIDIA RTX 4090 to jeszcze za mało, to niestety taka osoba musi wyjść poza LGA1700 i AM5 kierując się w stronę platform HEDT. Jeżeli zaś chodzi o zwiększenie wydajności ze strony układu graficznego, to nie zostaje nic innego jak konfiguracja multi GPU. Są to już bardzo wysokie koszty i raczej pozwolić na to mogą sobie profesjonalne firmy zajmujące się obróbką wideo na najwyższym poziomie. Wysoki koszt takich zestawów dla takich przedsiębiorstw nie jest ścianą nie do przeskoczenia, ponieważ takie zestawy przy takim zastosowaniu szybko zwracają wydane pieniądze. W przypadku chęci zakupu takich stacji, mowa tutaj o indywidulanych konfiguracjach uzgadnianych na bieżąco z klientem. Jeżeli potrzebujecie pomocy w konfiguracjach takich zestawów, to zapraszamy do kontaktu pomoc@proline.pl Na użytek domowy, na użytek półprofesjonalny i nawet ten w pełni profesjonalny ostatnie stacje robocze w zestawieniu dadzą radę nawet przy obróbce najcięższych materiałów wideo. 

Pytania i komentarze