Coraz częściej potrzebujecie zestawów uniwersalnych, takich które sprawdzą się nie tylko podczas grania, ale również podczas montażu wideo czy też grafiki 3D. Wydajny zestaw do gier ma to do siebie, że bardzo często jego wydajność będzie również wysoka podczas obróbki wideo. Jeżeli jednak obróbka filmów jest głównym zadaniem dla Waszego komputera, a gry są tylko dodatkiem, to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, szczególnie jeżeli będziemy się poruszać w niższych budżetach. Jaki zestaw komputerowy będzie odpowiedni do obróbki wideo? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, oraz jak dobrze wykorzystać możliwości posiadanego przez Was sprzętu, aby montaż filmów szedł jak po przysłowiowym maśle. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania jak i również przedstawimy listę polecanych przez nas konfiguracji do pracy z obróbką wideo w najpopularniejszych do tego programach, jak chociażby Adobe Premiere Pro, Sony Vegas PRO czy też DaVicni Resolve.

Ostatnia aktualizacja luty 2023

 

Na co zwrócić uwagę przy doborze podzespołów do edycji wideo

Kompletując konfigurację zestawu do płynnej, szybkiej obróbki wideo musimy niestety zadbać zarówno o wydajny procesor jak i o wydajną kartę graficzną, szybkie dyski oraz odpowiednią ilość pamięci operacyjnej.

Procesor - jako przyzwoite minimum należy wybierać tutaj modele 6 rdzeniowe, 12 wątkowe. Jednak im więcej zainwestujemy w procesor, im więcej rdzeni oraz wątków będziemy mieć na pokładzie, tym praca stanie się płynniejsza. Warto decydować się na procesory nowej generacji, pomijając starsze układy nawet z większa liczbą rdzeni i wątków z jednego powodu - z powodu architektury. Nowe procesory posiadają najwydajniejsze rdzenie i często bywa tak, że bardziej wielordzeniowy procesor z poprzednich generacji ale na zdecydowanie mniej wydajnej architekturze, będzie po prosty w naszych zastosowaniach słabszy. Uważamy, że spokojnie można pominąć tutaj jakiekolwiek podkręcanie procesorów. Obecne procesory posiadają bardzo wysokie taktowania w trybie boost i korzyści z ich podkręcenia są dość małe, a trzeba się tutaj liczyć zarówno z znacznie wyższymi temperaturami, gorszą kulturą pracy, a przede wszystkim z stabilnością zestawu.

Procesor AMD czy Intel - patrząc na obecny stosunek wydajności do ceny, na ilość rdzeni i wątków do ceny, naszym zdaniem bardziej opłacalnym wyborem będzie wybór procesora od niebieskich. To co jest tutaj bardzo istotne, to to, że proceosry Intela posiadają zintegrowane układy graficzne z quicksync. Podczas pracy, część zadań które normalnie miałby wykonać procesor, to wbudowany układ graficzny przejmuje je na siebie - mamy zapewnioną akcelerację podczas pracy na osi czasu jak i również nawet przy renderowaniu cześć pracy przejmuje integra odciążając tym samym rdzenie procesora, co przekłada się na jego mniejsze zużycie oraz niższe temperatury, a to oczywiście ma wpływ na kulturę pracy zestawu podczas pracy. QuickSync przy eksprtowaniu materiału działa tylko i wyłącznie z formatami H264 oraz H265 i mało tego, program którego używamy do pracy musi obsługiwać taką metodę akceleracji. Przykładowo darmowa wersja DaVinci Resolve takiej możliwości nie posiada. QuickSync robił ogromną różnicę w czasach renderowania, kiedy mówiliśmy o procesorach z czterema rdzeniami czy czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W dzisiejszych czasach kiedy mam dostępne znacznie bardziej wielowątkowe oraz wydajniejsze procesory jak i również karty graficzne, to niekoniecznie przy renderowaniu ta technologia zrobi różnicę, a mało tego, może ona nawet spowolnić cały proces. 

Karta graficzna - NVIDIA z NVENC nie pozostawia tutaj raczej złudzeń, jeżeli chodzi o wybór karty graficznej, ale AMD Radeon też ma swoją twierdze. Wydajne karty graficzne z NVENC podczas renderowania wideo przejmują kodowanie wideo na siebie i robią to zdecydowanie szybciej od wielowątkowych, nowoczesnych procesorów. Z obsługą NVENC jest też podobnie jak z QuickSync - program w którym pracujecie, musi obsługiwać taką metodę akceleracji sprzętowej i też dla przykładu nie każda darmowa wersja oprogramowania umożliwi Wam skorzystanie z tego dobrodziejstwa. Przy wykorzystaniu NVENC nie trzeba też wybierać najwydajniejszych układów graficznych chociażby do Adobe Premiere Pro. To nie wydajność karty graficznej, a sam koder robi tutaj cała robotę. Odchodząc od Adobe, odchodząc od DaVinci Resolve jest jeszcze VEGAS Pro i tutaj karty graficzne AMD Radeon robią kawał pożądnej roboty i są lepszym wyborem. AMD też mają swój enkoder o nazwie VCE (Video Coding Engine) i w przypadku VEGAS Pro, karty AMD Radeon są zdedydowanie lepszym wyborem niż karty graficzne RTX z NVENC od NVIDIA. Nowa seria kart AMD Radeon serii 7000 również bardzo dobrze radzi sobie w takich opgramowaniach jak Adobe Premiere Pro czy DaVinci Resolve, także wybór topowych układów graficznych też będzie zależy od ceny danego układu. Nasze konfiguracje opierać mimo wszystko będziemy częściej o karty graficzne NVIDIA z racji chyba pewniejszej stabilności podczas pracy i tutaj też kłaniają się dedykowane sterowniki zaoptymalizowane pod kątem działania w programach profesjonlanych NVIDIA Studio, które możecie pobrać bezpośrednio z strony NVIDIA - wyszukujemy kompatybilny sterownik z naszą kartą graficzną i zamiast pliku "Sterownik Game Ready" wybieramy "Sterownik Studio".

 

 

Pamięć operacyjna - jako minimum trzeba przyjąć tutaj 16GB DDR4 czy też obecnie DDR5, natomiast 32GB zapewnią już komfort nawet przy bardziej złożonych pracach. Musimy jednak dodać, że jeżeli ktoś dociśnie projekt w Adobe After Effects, to i tam 64 czy nawet 128GB może zostać wykorzystane w pełni. Jeżeli mamy dobierać więc kości pamięci do konsumenckich podstawek LGA1700, AM4 czy AM5, to nie warto rozbijać się na kości po 8GB, a zacząć po prostu od 16GB dokładając kolejne, oczywiście o ile mam to w planach. Taktowania oraz opóźnienia. Tym aż tak bardzo byśmy radzili się nie przejmować, nawet jak dojdzie do mierzalnych różnic, to i tak mówimy tutaj nadal o różnicach mało albo i w ogóle nieodczuwalnych. Kolejną kwestią jest to, że kontrolery pamięci w procesorach nie zawsze obsłużą cztery kości pamięci na profilu np XMP 3600 MHz CL17 nie wspominając o wysokich taktowaniach pamięci DDR5 w takim układzie. W przypadku czterech kości pamięci ram, bardzo często kończy się to na niższych taktowaniach. Różnica w cenie pomiędzy kompletami pamięci 3200 a 3600 MHz, czy też 5200 a 6000 MHz w przypadku DDR5 jest jednak na tyle mała, że warto i tak spróbować z kośćmi z wyższym taktowaniem. Z wysoko taktowanymi pamięciami DDR5 w przypadku układu 4x16GB bądź 4x32GB, jest nawet wielce prawdopodobne to, że będziecie musieli trzymać się maksymalnej prędkości DDR5 podawanej przez producenta danego procesora, tj. na przykład 5600 MT/s  dla procesorów i7-13700KF oraz i9-13900K. Pamiętajcie ważniejsza stabilność niż wyższe cyferki.


Dyski - tutaj bez wątpienia wybór pada na dyski SSD na protokole NVMe pod złącze M.2. Czy jest konieczność inwestowania w najszybsze dyski najnowszej czwartej generacji? Według nas takiej konieczności nie ma, bo szybkie i dobre dyski generacji trzeciej zapewnią odpowiednią przepustowość odczytu oraz zapisu podczas pracy. Decydując się na dyski generacji czwartej, otrzymamy nieco lepsze czasy np. kopiowania surowego materiału, a w przypadku przenoszenia wyrenderowanego materiału na nośnik zewnętrzny, w 99% będziemy i tak ograniczeni prędkością zapisu nośnika. Przy kopiowaniu dużych plików, topowe dyski generacji czwartej wykonują zadanie blisko dwukrotnie szybciej od generacji trzeciej. Początkowo brzmi to bardzo fajnie, ale dyski generacji trzeciej i tak są szybkie. Dla przykładu porównując Samsunga 980 Pro z KC2500 - kopiowanie pliku 25GB to odpowiednio czasy 10 i 20 sekund, kopiowanie pliku 40GB to czasy 15 i 33 sekund. Mówimy więc tutaj i tak o bardzo krótkich czasach operacji. Tylko jest jedno ale. Ceny dysków SSD M.2 NVMe Gen3 często nie są znacznie tańsze niż modele Gen4, nawet jeżeli mówimy o topowych produktach jak chociażby Kingston KC3000. Przy wyborze dysków SSD zwróćcie również uwage na przewidzianą żytowność takiego dysku przez producenta. Im wyższa wartość TBW, im wyższa wartość MTBF, im dłuższa gwarancja producenta, tym oczywiście lepiej. I nawet mając na uwadze tylko te 3 apsekty, czasami warto dopłacić do dysków Gen4. Na magazyny danych wykorzystuje się najczęściej dalej standardowe dyski HDD. Wybierając dyski HDD na magazyn danych warto wybierać dyski twarde przeznaczone do serwerów NAS. Cechują się one wyższym współczynnikiem obciążenia TB na rok oraz wyższym MTBF i znacznie większą ilością cykli ładowania - rozładowania. W przypadku bardzo intensywnej pracy z obróbką wideo, w przypadku zapisywania dziesiątek czy setek GB danych na naszych dyskach SSD M.2 NVMe możemy trochę o nie zadbać dodając osobny dysk SSD SATA o pojemności 256GB, który posłuży nam na zapisywanie plików tymczasowych cache, temp. 

Obudowa - przy wyborze obudowy warto zadbać o kilka aspektów. Po pierwsze, odpowiednia cyrkulacja powietrza, która zapewni optymalne temperatury naszych podzespołów, bo raczej chcemy uniknąć tutaj throttlingu związanego ze zbyt wysoką temperaturą naszych podzespołów. Drugą ważną rzeczą którą warto mieć na uwadze jeszcze przed zakupem obudowy to to, ile dana obudowa posiadać będzie miejsca na dyski 2,5 oraz 3,5 cala. Czasami jest tak, że dokładamy kolejne dyski do naszej stacji roboczej, a tu nagle brakuje nam miejsca i robi się problem. Jeżeli ktoś korzysta z napędu, to również warto zwrócić uwagę na obecność zatoki 5,25 cala w obudowie, choć tych obudów z tymi zatokami jest coraz mniej. Nie ma co panikować, napędy można dokupić zewnętrzne podłączane pod USB, które stają się coraz bardziej popularne. Pamiętajcie też o jednym. Na obudowie nie zawsze jest sens oszczędzać. Dlaczego? Jeżeli kupić dzisiaj bardzo dobrą, markową i pojemną obudowę, to ta konstrukcja zostanie z Wami na bardzo długi czas - będziecie zmieniać procesory, karty graficzne, płyty główne, a obudowa cały czas może spełniać swoje zadanie.

Monitor - bardzo często zdarza się tak, że monitor kupujemy taki, na jaki po prostu nam zostało po zakupie przysłowiowej skrzynki. Warto jednak aby monitor na którym będziemy pracować posiadał taką samą rozdzielczość jak najczęściej obrabiany przez nas materiał. Matryca IPS czy VA? Ostatnio matryce VA do pracy z wideo są coraz częściej wybierane, bo mamy na tych matrycach naprawde bardzo dobrze odwzrorowane kolory i nie będziemy raczej mieć Black Bleedingu, który może występować na matrycach IPS w większym bądź mniejszym nasileniu i w ciemnych sceneriach może wręcz irytować. Bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem są też monitory w proporcjach 21:9, w proporcjach w których praca na osi czasu jest o wiele bardziej komfortowa.

 

Procesor czy karta graficzna? Co ważniejsze w komputerze do edycji wideo?

Odpowiedź zapewne Wam się nie spodoba. W większości przypadków będziemy potrzebować i wydajnego procesora i wydajnej karty graficznej. W przypadku Adobe Premiere Pro można dać nieco słabszą kartę graficzną z mocnym i wysoko taktowanym procesorem, ale w przypadku After Effects czy DaVinci Resolve oszczędzać na karcie już nie powinniśmy, bo w tych programach połączenie wielowątkowego procesora z mocną kartą graficzną daje nam dostęp do pełnej mocy obliczeniowej tychże właśnie programów. Karty graficzne z 4GB vram pozwolą nam w większości przypadków na komfortową pracę z materiałem 1080p, z 8GB vram śmiało możemy ruszać z materiałem 4K, a jeżeli mówimy o bardzo złożonych, profesjonalnych projektach z masą efektów w jeszcze wyższych rozdzielczościach, to im nasza karta graficzną będzie miała więcej pamięci vram, tym oczywiście lepiej. 

Komputer do montażu filmów za 3000 zł

Zaczynamy od podstawowego, przede wszystkim taniego zestawu na którym obrobicie swój materiał na domowy użytek. Mówimy tutaj oczywiście o prostych filmach, bez masy efektów na zasadzie - przyciąć, skleić, zrobić korektę kolorów, dodać efekt przejścia i napisy. Zestaw z procesor Intel Core i5-13500 na zintegrowanym układzie graficznym UDH 770, 16 GB pamięci z taktowaniem 3600 MHz oraz dysk SSD NVMe WD Blue SN570 o pojemności 1TB. Zasilacz pozwoli w przyszłości na dołożenie dedykowanej karty graficznej, nawet RTX 3060 czy RTX 3060 Ti. Procesor możemy podmienić na tańszy model i5-12400, ale w przypadku i5-13500 mamy do dyspozycji aż 14 rdzeni i 20 wątków, natomiast i5-12400 to tylko 6 rdzeni i 12 wątków. Płyta główna posiada dwa złącza M.2 więc nie będziecie mieć w przyszłości problemów z dołożeniem kolejnego dysku SSD M.2 NVMe. Obudowa pomieści wysokie chłodzenia procesora, w tym nawet Noctua NH-D15 oraz posiada dwa miejsca na montaż dysków 2,5 cala oraz dwa miejsca na montaż dysków HDD 3,5 cala. 

 

Procesor Intel Core i5-13500 Raptor Lake
Zintegrowany układ graficzny Intel UHD 770
Płyta główna Gigabyte B760M DS3H DDR4
Pamięć Kingston FURY Beast 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz  CL17
Dysk WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3
Zasilacz Seasonic S12III-550 550W 80Plus Bronze
Obudowa ZENPC Mesh AIR
Chłodzenie Endorfy Fera 5

Link do gotowego koszyka

 

Dusponując nieco większym budżecie, możecie zmienić dysk SSD na model Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4, który posiada szybsze prędkości odczytu oraz zapisu odpowiednio 7000 / 6000 MB/s, jak i również może się on pochwalić wysokim współczynnikiem MTBF na poziomie 1 800 000 godzin oraz pięcioletnią gwrancją producenta ograniczoną TBW do aż 800 TB. Przy małej dopłącie warto rozważyć płytę główną Gigabyte B760M GAMING X AX DDR4 z lepszym układem chłodzenia sekcji zasilania, wbudowanym Wi-Fi i z radiatorem na dysk SSD M.2. W przypadku 32GB DDR4 bardzo dobrym wyborem są obecnie kości Kingston FURY Renegade 32GB 2x16GB 3600MHz CL16

Komputer do montażu filmów za 5000 zł

Przechodzimy już do nieco bardziej konkretnych propozycji z dedykowaną kartą graficzną. Trzymamy się nadal bardzo wydajnego i opłacalnego procesora do obróbki wideo czyli Intel Core i5-13500. Procesor który daje nam do dyspozycji 14 rdzeni i 20 wątków w połączeniu z zintegrowanym układem graficznym. Jest to naprawdę bardzo mocna propozycja. Pamiętajmy, że nie tak wcale dawno, bo około 4-5 lat wstecz, procesory serii Intel Core i7 na LGA15xx oferowały nam 4 rdzenie i 8 wątków bądź 6 rdzeni i 12 wątków. Jeżeli mówimy o dedykowanej karcie graficznej, to zaczynamy od razu od układu NVIDIA RTX 3060 z 12GB pamięci GDDR6. W połączeniu z aż 32GB pamięci DDR4 o taktowaniu 3600 MHz bez problemu możecie podejmować się bardziej profesonalnych projektów nawet w rozdzielczości 4K. 

 

Procesor Intel Core i5-13500 Raptor Lake
Karta graficzna Gigabyte RTX 3060 EAGLE OC 12GB GDDR6
Płyta główna Gigabyte B760M GAMING X AX DDR4
Pamięć Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16
Dysk Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Zasilacz Seasonic S12III-550 550W 80Plus Bronze
Obudowa ZENPC Mesh AIR
Chłodzenie Endorfy Fera 5

Link do gotowego koszyka
Sugerowana karta graficzna do VEGAS Pro: AMD Radeon RX 6600
Tańszy dysk WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3

Jako, że jest to mocno rozbudowana wersja zestawu to tym razem zaproponujemy Wam tańsze rozwiązania, które mogą być bardzo przydatne w przypadko nieco bardziej ograniczonego budżetu. Czy odbiją się one mocno na wydajności i komforcie pracy? Niekoniecznie. Dysk SSD możecie zmienić na WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3 Dodatkowo procesor Intel Core i5-13500 możecie zamontować na tańszej płycie Gigabyte B760M DS3H DDR4 albo na Gigabyte B660 GAMING X DDR4 przy czym model ten wymaga aktualizacji BIOS do obsługi procesorów Intel Core Raptor Lake. Dzięki funkcji Q-FLASH możecie zrobić to sami bez konieczności posiadania procesora poprzednij generacji, bądź możecie zlecić to naszemu serwisowi, który zrobi wszystko za Was. Całą konfigurację możecie przykładowo zaontować też w obudowie be quiet! Pure Base 500 z fabrycznym wyciszeniem. 

Komputer do montażu filmów za 6500 zł

Idzie nam dośc szybko, bo już w trzecim zestawie możemy sobie pozowlić na procesor Intel Core i7-13700K Raptor Lake, który posiada aż 16 rdzeni oraz 24 wątki z bardzo wysokim taktowaniem w trybie Turbo Boost. Mówimy tutaj już o bardzo wydajnym konsumenckim procesorze do pracy z profesjonalnym oprogramowaniem bez wychodzenia w rozwiązania HEDT. Dlaczego polecamy model i7-13700K z odblokowany mnożnikiem, a nie i7-13700 w niższej cenie? Tego możecie dowiedzieć się w naszym teście na naszym kanale YouTube. Jeżeli obejrzeliście nasz test procesora Intel Core i7-13700, to też już zapewne wiecie dlaczego inwestujemy w płytę główną z chipsetem Z790. Wszytko oczywiście po to, abyście mieli możliwość nie tyle overclockingu, a undervoltingu. W konfiguracji za 6500 zł trzymamy się nadal karty graficznej NVIDIA RTX 3060 12GB GDDR6

 

Procesor Intel Core i7-13700K Raptor Lake
Karta graficzna Gigabyte RTX 3060 EAGLE OC 12GB GDDR6
Płyta główna ASRock Z790 PG Lightning/D4 DDR4
Pamięć Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16
Dysk Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Zasilacz Zasilacz Seasonic CORE GM-650 650W 80Plus Gold
Obudowa ZENPC Mesh AIR
Chłodzenie Endorfy Navis F240

 

Link do gotowego koszyka
Sugerowana karta graficzna do VEGAS Pro: AMD Radeon RX 6600 8GB bądź RX 6700
Tańszy dysk WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3

 

Zapewne wielu z Was już zauważyło, że jest to budżet w którym możemy złożyć konfigurację na procesorze Intel Core i5-13600K wraz z kartą graficzną NVIDIA RTX 3060 Ti 8GB GDDR6 czy GDDR6X. Różnica wydajności pomiędzy RTX 3060 a RTX 3060 Ti będzie jednak tutaj dość mała, a zysk z wydajniejszego układu graficznego będzie widoczny (ale i też będzie on tym w przypadku nieduży) tylko w projektach z dużą liczbą efektów akcelerowanych przez GPU. Dlatego też postanowiliśmy wybrać RTX 3060 w połączeniu z procesorem serii i7, ale też nic nie stoi na przeszkodzie aby sięgnąć po RTX 3060 Ti czy też RTX 3070 - przy czym pod RTX 3070 bądź 3070 Ti zalecamy zasilacz 750W i jego propozycję znajdziecie niżej O ile wiecie już teraz, że Wasze projekty będą wymagać więcej niż 32GB DDR4, to bez problemu możecie inwestować w G.Skill RipjawsV DDR4 64GB (2x32GB) 3200MHz CL16 czy też Kingston FURY Renegade RGB 64GB (2x32GB) DDR4 3600MHz CL18. Jeżeli potrzebujecie wiecej przestrzeni dyskowej, to tutaj tak jak wspominaliśmy wcześniej, bardzo dobry wybór Kingston KC3000 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 z TBW aż 1600TB oraz MTBF na poziomie 1 800 000 godzin. Obudowę możecie zmienić na be quiet! Pure Base 500DX czy też na bardziej klasyczne z wyglądu konstrukcje Fractal Design Meshify 2 Lite. Wychodząc w przyszłość i temat modernizacji o wydajniejszy układ graficzny, jak najbardziej zalecamy wybór zasilacza Seasonic FOCUS GX-750 750W 80Plus Gold czy nawet FOCUS GX-850 850W 80Plus Gold, jak i również możecie już szykować się pod karty nowej generacji z złączem 16PIN wybierając zasilacz ATX 3.0 chociażby be quiet! Pure Power 12 M

Komputer do montażu filmów za 9000 zł - 10 000 zł

Im dalej, tym większe schody zaczynają się przy tworzeniu gotowej i uniewersalnej konfiguracji komputera do montażu wideo. Tak jak wcześniejsza propozycja za 6500 zł jest propozycją bardzo uniwersalną, tak w tym momencie zaczynają się pewne problemy z doborem podzespołów. Problemy te związane są oczywiście z środowiskiem w którym sami będziecie się obracać podczas obróbki. Stworzyliśmy w tym oknie budżetowym dwie proponowane konfiguracje z kartą graficzną RTX 3060 Ti 8GB GDDR6X z procesorami Intel Core i7-13700K oraz i9-13900K. Te obydwie konfiguracje przystosowane są również pod wydajniejsze układy graficzne takie jak RTX 3070 czy też RTX 4070 Ti - to jeszcze zanim przejdziemy do topowych układów RTX 4080, RTX 4090 czy też AMD Radeon 7900XT czy też 7900 XTX. Jeżeli potrzebujecie więcej wydajności w efektach akcelerowanych przez GPU jak chociażby Lumetri Color, Ultra Key, Sharpen, Gaussian Blur, Basic 3D, Directional Blur, to warto skupić na wyższej wydajności układu graficznego. Dość istotna uwaga - obecnie w DaVinci Resolve  prawdopodobnie jest problem związany albo z sterownikiem kart graficznych RTX 4000, albo z optymalizacją samego programu, bo wydajność układów RTX 4000 nie wykazuje przewagi nad układami serii RTX 3000 w pewnych obszarach pracy. Jeszcze dla małego przypomnienia, do Adobe Premiere Pro nie ma konieczności inestowania w najwydajniejsze układy graficzne, bo wydane dodatkowe pieniądze bardzo często nie odwdzieczą się nam widoczną i wyraźnie odczuwalną różnicą wydajności. Jeżeli zaś mówimy o złożonej pracy z wieloma efektami akcelerowanymi przez GPU w Adobe After Effects czy DaVicni Resolve, to w tych dwóch programach połączenie zarówno wydajnego procesora jak i maksymalnie wydajnej karty graficznej może przynieść nam wymierne korzyści - oczywiście w stosunsku do różnicy w cenie niekoniecznie opłacalne, ale to już jest ten próg, w którym wydajność ma przewagę nad opłacalnością. 


Procesor Intel Core i7-13700K Raptor Lake
Karta graficzna Gigabyte RTX 3070 Gaming OC 8GB GDDR6
Płyta główna ASUS PRIME Z790-P WIFI D4 DDR4
Pamięć Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16
Dysk Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Zasilacz Seasonic FOCUS GX-850 850W 80Plus Gold
Obudowa Fractal Design Meshify 2 Lite
Chłodzenie Endorfy Navis F360

 

Link do gotowego koszyka
Sugerowana karta graficzna do VEGAS Pro: AMD Radeon RX 6750XT
Tańszy dysk WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3

Procesor Intel Core i9-13900K Raptor Lake
Karta graficzna Gigabyte RTX 3070 Gaming OC 8GB GDDR6
Płyta główna ASUS PRIME Z790-P WIFI D4 DDR4
Pamięć Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16
Dysk Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Zasilacz Seasonic FOCUS GX-850 850W 80Plus Gold 
Obudowa Fractal Design Meshify 2 Lite
Chłodzenie Endorfy Navis F360

 

Link do gotowego koszyka
Sugerowana karta graficzna do VEGAS Pro: AMD Radeon RX 6750XT
Tańszy dysk WD Blue SN570 SSD 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3

 

Jak widzicie są to dwie konfiguracje, w których bez problemu możecie zmienić kartę graficzną na wydajniejsze układy graficzne takiej jak NVIDIA RTX 4070 Ti, NVIDIA RTX 4080 czy też AMD Radeon RX 7900 XT bądź 7900 XTX. Wszystko zależy od posiadanego przez Was budżetu jak i również od dokładnego środowiska w którym będziecie pracować. Pamiętajcie też, że konfiguracje powyższe konfiguracje warto rozbudować o pojemniejszy dysk SSD M.2 NVMe Kingston KC3000 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 czy też o większą ilość pamięci  G.Skill RipjawsV DDR4 64GB (2x32GB) 3200MHz CL16 albo Kingston FURY Renegade RGB 64GB (2x32GB) DDR4 3600MHz CL18. Także tutaj macie bardzo dużo róznych konfiguracji, które możecie dopasować bezpośrednie pod siebie. Pamiętajcie o alternatywnych zasilaczach ATX 3.0 jeżeli zdecydujecie się już teraz na zakup NVIDIA RTX 4000 w postaci be quiet! Pure Power 12 M, Dark Power 13 albo Seasonic Vertex

Komputer do montażu filmów za 15 000zł - 20 000 zł

Podobnie jak wcześniej, proponujemy tutaj Wam dobrą podstawę do dalszej indywidualnej rozbudowy. Procesor Intel Core i9-13900K Raptor Lake na płycie głównej Z790 z pamięciami 2x32GB DDR5 (o różnicach wydajności i sensie inwestowania w pamięci DDR5 pisaliśmy na początku artykułu). Dwa dyski SSD Kingston KC3000 M.2 NVMe które jak chcecie możecie zmienić na serię Samsung 990 Pro, a jeżeli potrzebujecie jeszcze większej pojemności, to bardzo dobrym wyborem będzie Kingston FURY Renegade 4TB M.2 PCIe NVMe z TBW na poziomie aż 4000TB. Bardzo przestronna obudowa do której dodatkowo instalujemy 4 wentylatory Arctic P14 PST PWM oraz układ Endorfy Navis F360. Obudowa, która pozowli Wam pomieścić naprawdę bardzo dużo dysków 2,5 jak i również 3,5 cala z możliwością dalszej rozbudowy. Zasilacz Seasonic VERTEX GX-1200 1200W 80Plus Gold w standardzie ATX 3.0 jest tutaj gotowy na najwydajniejsze rozwiązania z układem graficznym NVIDIA RTX 4090. 

 

Procesor Intel Core i9-13900K Raptor Lake
Karta graficzna Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X
Płyta główna Gigabyte Z790 AORUS ELITE AX DDR5
Pamięć Kingston FURY Beast 64GB (2x32GB) DDR5 5600MHz CL40
Dysk Kingston KC3000 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Dysk Kingston KC3000 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Zasilacz Seasonic VERTEX GX-1200 1200W 80Plus Gold 
Obudowa Phanteks Enthoo 719
Wentylatory Arctic P14 PWM PST Value Pack
Chłodzenie Endorfy Navis F360


Link do gotowego koszyka
Sugerowana karta graficzna do VEGAS Pro: AMD Radeon RX 6800 / RX 6800 XT / 7900 XT / 7900 XTX

 

Poza zaproponowanymi wyżej alternatywymi dyskami SSD M.2 NVMe Gen4 macie tutaj oczywiście wolną drogą do układów graficznych NVIDIA RTX 4080, AMD Radeon 7900XTX czy też NVIDIA RTX 4090. Możece zdbulować pozycję pamięci wkładając łącznie aż 128GB DDR5, a jeżeli chodzi o wybór obudowy, to wydaje nam się, że chyba sami tutaj sobie najlepiej dobierzecie. Enthoo 719 mamy w naszej platfromie testowej i z czystym sumieniem możemy ją polecać do najbardziej wydajnych i rozbudowanych konfiguracji. Bardziej przewiewna wersja tej obudowy z siatkę mesh na przodzie oraz na górze występuje pod postacią Enthoo Pro 2. Z innych konstrukcji, które posiadają już komplet wentylatorów w standardzie możecie zwrócić uwagę na be quiet! Silent Base 802, Lian Li Lancool III, czy też Fractal Design Meshify 2 XL, do której na górę możecie wrzucić układ AiO 420 mm w postaci Arctic Liquid Freezer II 420

Wróćmy jeszcze do dysków

W konfiguracjach powyżej w większości przypadków znajduje się jeden dysk SSD M.2 NVMe. Jeżeli macie do dyspozycji jeszcze trochę środków finansowych, to może dodać do tego osobny dysk o pojemności ~ 500GB na system oraz programy. Odciążycie tym trochę główny dysk z zapisu, a i też macie w przypadku (odpukać) awarii dysku, drugi dysk do dyspozycji. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie (nawet do każdej konfiguracji) małego i taniego dysku SSD SATA, który będzie służył tylko i wyłącznie do zapisywania plików tymczasowych. Odciążycie z dodatkowego zapisu tym samym podstawowe dyski SSD M.2 NVMe, znajdujące się w zestawach, co może też przełożyć się na ich zdecydowanie dłuższą bezawaryjną pracę

Gdzie szukać porównań i testów?

Jeżeli chcecie sprawdzić różncie wydajności procesorów, kart graficznych czy też różnice pomiędzy pamięciami DDR5 a DDR4 w zastosowaniach profesjonalnych, w nieco szerszym zakresie przeprowadzanych testów, to tuaj możemy Wam polecić z czystym sumieniem materiały z pugetsystems.com. Podlinkujemy Wam przy okazji przydatane testy i porównania:


Test kart graficznych RTX 3000 w Adobe Premiere Pro
Test kart graficznych RTX 4000 w Adobe Premiere Pro
Test kart graficznych RTX 4000 w DaVinci Resolve
Test procesorów Intel Core 13gen Raptor Lake w zastosowaniach profesjonalnych

I co dalej?

Jeżeli dla kogoś wydajność i9 Raptor Lake w połączeniu z kartą graficzną NVIDIA RTX 4090 to jeszcze za mało, to niestety taka osoba musi wyjść poza LGA1700 i AM5 kierując się w stronę platform HEDT. Jeżeli zaś chodzi o zwiększenie wydajności ze strony układu graficznego, to nie zostaje nic innego jak konfiguracja multi GPU. Są to już bardzo wysokie koszty i raczej pozwolić na to mogą sobie profesjonalne firmy zajmujące się obróbką wideo na najwyższym poziomie. Wysoki koszt takich zestawów dla takich przedsiębiorstw nie jest ścianą nie do przeskoczenia, ponieważ takie zestawy przy takim zastosowaniu szybko zwracają wydane pieniądze. W przypadku chęci zakupu takich stacji, mowa tutaj o indywidulanych konfiguracjach uzgadnianych na bieżąco z klientem. Jeżeli potrzebujecie pomocy w konfiguracjach takich zestawów, to zapraszamy do kontaktu pomoc@proline.pl Na użytek domowy, na użytek półprofesjonalny i nawet ten w pełni profesjonalny ostatnie stacje robocze w zestawieniu dadzą radę nawet przy obróbce najcięższych materiałów wideo. 

Pytania i komentarze