Od czasu ogłoszenia serii GeForce RTX 4000 NVIDIA zaobserwowała wzrost liczby pytań dotyczących mocy i zgodności istniejących zasilaczy komputerowych. W świeżo opublikowanym FAQ NVIDIA postanowiła odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy muszę kupić nowy zasilacz do serii RTX 4000?

Seria RTX 4000 nie wymaga nowego zasilacza, jeśli spełniasz już zalecenia dotyczące mocy zasilacza. RTX 4090 TGP ma moc 450 W, a minimalny zalecany zasilacz to 850W. Model 4080 16 GB to TGP 320W przy minimalnym zalecanym zasilaniu 750W, a minimalny zalecany zasilacz dla 4080 12 GB to 700W.

Jak wypada porównanie poboru prądu kart GeForce RTX 4090 i 4080 z ostatnią generacją?

Wymagania dotyczące zasilania pozostały takie same lub zostały one zmniejszone, zapewniając jednocześnie znacznie wyższą wydajność. RTX 4090 pobiera taką samą moc jak RTX 3090 Ti, RTX 4080 16 GB pobiera 30W mniej niż RTX 3080 Ti, a RTX 4080 12 GB pobiera 65W mniej niż RTX 3080 12 GB.

loading="lazy"

Czy karty z serii RTX 4000 wymagają nowego typu złącza zasilania lub nowego kabla zasilającego?

Nie. Karty z serii RTX 4000 są dostarczane z adapterami, które umożliwiają korzystanie z istniejących zasilaczy z istniejącymi 8-pinowymi złączami PCIe. Karty z serii RTX 40 mogą również korzystać ze złącza zasilania PCIe Gen5, które umożliwia zasilanie karty graficznej jednym kablem.

Jeśli karty z serii RTX 4000 mogą korzystać z istniejących złączy i zasilaczy, to po co zmieniać na nowy standard złączy?

Złącze zasilania PCIe Gen5 to nowy standard zasilania dodatkowych kart PCIe. Standard umożliwia zasilanie karty graficznej jednym kablem, co między innymi upraszcza prowadzenie kabli i poprawia przepływ powietrza wewnątrz obudowy.

Przeciążenia adapterów. Dlaczego PCI-SIG wysłało ostrzeżenie i jaki ma to wpływ na nowe produkty NVIDIA?

Nie ma to wpływu na nowe produkty NVIDII. Na wczesnym etapie rozwoju i testowania zidentyfikowaliśmy potencjalny problem z prototypowym złączem wyprodukowanym od jedynego dostawcy. Jako członek PCI-SIG poinformowaliśmy dostawcę i poprosiliśmy go o naprawienie tego (co zrobili) i podzieliliśmy się naszymi odkryciami, aby pomóc dostawcom wdrażającym nowy standard. PCI-SIG przekazywała te wnioski innym dostawcom.

Dlaczego nowe złącza PCIe Gen 5 mają tylko 30 cykli życia?

Specyfikacja 30 cykli jest taka sama, jak w przypadku istniejących złączy PCIe/ATX 8-pinowych przez ponad 20 lat i nie uległa zmianie w przypadku złączy lub zasilaczy PCIe Gen5.

Czy adaptery z serii RTX 4000 współpracują z zasilaczami ATX 2.0 i odpowiednio regulują zasilanie GPU?

Tak. Adapter ma wewnątrz aktywne obwody, które tłumaczą stan 8-pinowej wtyczki na prawidłowe sygnały wstęgi bocznej zgodnie ze specyfikacją PCIe Gen 5 (ATX 3.0).

Co to jest "inteligentny" adapter?

Adapter jest wyposażony w aktywny obwód, który wykrywa i zgłasza zapotrzebowanie mocy do karty graficznej na podstawie liczby podłączonych 8-stykowych złączy. Dzięki temu RTX 4090 może zwiększyć zapas mocy na potrzeby podkręcania, gdy używane są cztery 8-stykowe złącza w porównaniu z 3x 8-pin.

Czy wygięcie adaptera serii RTX 4000 spowoduje problemy z połączeniem między moim zasilaczem a procesorem graficznym?

Udowodniono, że adapter działa w różnych warunkach. Postępuj zgodnie z naszym diagramem kompatybilności: zaplanuj minimum 36 mm wolnej przestrzeni nad górną częścią karty graficznej, aby umożliwić zgięcie kabli i prześwit dla przepływu powietrza.