Zasilacz komputera - zasilacz, który zamienia napięcie zmienne dostępne w sieci elektrycznej na cały zestaw stałych napięć potrzebnych do pracy komputera.

Zasilacz Yesico
Zasilacz jest jednym z najistotniejszych elementów komputera. Jego stabilna i niezawodna praca w dużej mierze przekłada się na stabilność działania i na żywotność pozostałych elementów komputera.

Moc i sprawność

Jednym z najistotniejszych parametrów opisujących zasilacz jest jego sprawność, w dużej mierze decyduje on o jego jakości. Sprawność definiuje się jako stosunek mocy na wyjściach zasilacza do mocy pobieranej z sieci energetycznej. Typowo sprawność przelicza się na wartość procentową, im większa sprawność tym mniejsze są straty energii w zasilaczu. Zasilacze o wysokiej sprawności wydzielają także mniej ciepła, dzięki czemu można w nich montować bardziej ciche lub pasywne chłodzenie. Sprawność zasilacza nie powinna być mniejsza niż 75%. Drugim elementem sprawności zasilacza jest zdolność do dostarczania stabilnych napięć poszczególnym podzespołom komputera.

Zasilacz Yesico 2

PFC

Bardzo często w przypadku zasilaczy pojawia się informacja o PFC. Jest to "Korekcja Współczynnika Mocy", która zgodnie z przepisami musi być montowana we wszystkich nowych zasilaczach. Układ ten pozwala na zmniejszenie strat związanych z przesunięciem fazy między napięciem a natężeniem. Wyróżniamy dwa rodzaje układów PFC:
  • pasywne - pozwalające na zwiększenie współczynnika mocy o stałą wartość,
  • aktywne - dopasowujące współczynnik mocy do aktualnie panujących warunków.

Jak można wywnioskować lepszym rozwiązaniem jest aktywne PFC. Pasywne PFC jest stosowane w tańszych zasilaczach.

Kryteria wyboru zasilacza

  • Przy wyborze zasilacza nie należy kierować się tylko jego mocą. Nie warto również przesadnie oszczędzać przy kupnie zasilacza, bo uszkodzenia spowodowane jego niską jakością mogą okazać się kosztowne.
  • Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zgodność zasilacza z normą ATX - głównie pod względem zapisanych tam norm napięciowych, bowiem niektóre zasilacze wykazują tendencję do dużych wahań napięcia. Takie wahania, jeżeli zasilacz nie ma bezpiecznika napięciowego na wyjściu (a najczęściej zasilacze mające tendencje do wahań napięcia takiego nie mają), mogą doprowadzić do zmniejszenia wydajności komputera np. poprzez samoczynne restarty. Są one spowodowane najczęściej dużym spadkiem napięcia, wskutek czego generalnie dochodzi do zaprzestania pracy na kilka chwil dysku twardego. Takie skoki napięcia również mogą jakiś element komputera bądź cały komputer poważnie uszkodzić.
  • Kolejnym parametrem jest poziom hałasu wentylatora zasilacza podawany w dB - im mniej decybeli, tym wentylator cichszy (w nowych zasilaczach około 35 dB, zwykle tłumiony do 27 dB). Zwykle zasilacze z cichszymi wentylatorami są droższe od standardowych, choć w przypadku zasilaczy komputerowych jest to istotne, szczególnie przy pracy w nocy i w domu, gdy hałas ten jest zwykle dominującym w pomieszczeniu. Dodatkowo dla tłumienia hałasu zasilacza stosuje się też tzw. wyciszenie zasilacza, czyli prymitywny ekran akustyczny, zwykle z gąbki, mocowany z tyłu obudowy komputera.
Neotec V4200

Rodzaje wtyczek

  • Molex, 4-pin - używany głównie do podłączania dysków twardych bądź napędów optycznych (CD-ROM/DVD-ROM).
  • Molex mini, 4-pin - zasilający stacje dyskietek
  • MPC 24-pin - główna wtyczka służąca podłączeniu zasilacza do płyty głównej
  • +12v, 4-pin - dodatkowa wtyczka stosowana do regulacji napięcia procesora
  • SATA Connector, 15-pin - zastępuje wtyczkę typu molex w dyskach twardych i napędach standardu SATA