Podkładka pod mysz to element bez którego nawet najlepsza mysz komputerowa może mieć trudności z płynnym działaniem. To właśnie podkładka pod mysz odpowiada w dużej mierze za precyzyjną pracę i pełne wykorzystanie czujnika myszy, zarówno laserowego jak i optycznego. Dlatego warto pamiętać, że wybierając dobrą podkładkę zwiększymy znacząco komfort podczas pracy i rozrywki przy komputerze. Czym więc tak naprawdę jest podkładka? Prozaicznie rzecz ujmując jest to powierzchnia po której poruszać się będą ślizgacze myszki i od której będzie odbijany sygnał wysyłany przez jej optyczny bądź laserowy czujnik. Korzystając z myszy bez podkładki, bardzo szybko zedrzemy jej ślizgacze. Wtedy jej przesuwanie będzie przypominały przesuwanie dłoni po papierze ściernym.
Jakie czynniki należy wziąć pod rozwagę podczas wybierania swojej podkładki pod mysz? Niewątpliwie jednym z ważniejszych zagadnień jest ilość dostępnego miejsca na biurku. Producenci podkładek pod myszki oferują modele o minimalnej wielkości porównywalnej z kartką formatu A5, poprzesz klasyczne podkładki formatu zbliżonego kartkom A4, na monstrualnych matach pokrywających połowę biurka kończąc. Sprawdź koniecznie optymalną wielkość podkładki tak, aby znaleźć na nią miejsce na biurku, oraz tak by odpowiadała twojemu stylowi ruchów. Niektóre osoby pokonują cały ekran monitora ruszając mysz o kilka milimetrów grając na bardzo wysokiej czułości, podczas gdy inni potrzebują do tego całej wielkości podkładki. Grając z DPI około 1500 możemy śmiało wybrać podkładkę dużą, jeżeli używamy zwykle większego DPI około 2000 to możemy celować w modele średnie, przy DPI na poziomie około 3000 możemy śmiało wybrać małą podkładkę.
Wiedząc jaka wielkość podkładki pod mysz będzie dla nas idealna, możemy teraz zastanowić się nad jej rodzajem. Mamy więc miękkie modele wykonane z materiału. Dzielimy je na szybkie podkładki śliskie nazwane Speed, precyzyjniejsze i wolniejsze podkładki Control, oraz droższe wersje łączące cechy obu wcześniejszych rodzajów nazywane Hybrid. Poza miękkimi, występują również twarde podkładki pod myszki. Produkowane są one zwykle z plastiku, aluminium a nawet szkła. Jak łatwo się domyślić, najtańszym typem są te plastikowe, jednak ceny lepszych modeli zaczynają się od około 100zł, podczas gdy te droższe potrafią osiągnąć ceny przekraczające 300zł. Twarde podkładki charakteryzują się dobrą (plastikowe) a nawet bardzo dobrą trwałością (aluminiowe i szklane). Ich ważną zaletą jest sztywność. Sprawia ona, że sensor może pracować dokładniej niż na miękkim odpowiedniku. Idealnie współgrają z wysokimi ustawieniami DPI. Na ich niekorzyść przemawia większy hałas i brak miękkiego wsparcia dla nadgarstka.