Obserwatorium Atacama Large Millimeter Array (ALMA) w Chile zostało dotknięte cyberatakiem, który spowodował wyłączenie strony internetowej i zmusił ją do zawieszenia wszystkich obserwacji. Nawet usługi e-mail zostały ograniczone, co ilustruje szeroki wpływ włamania.

Almaatack

Umieszczony wysoko na płaskowyżu w chilijskich Andach na wysokości blisko 5 km nad poziomem morza, ALMA jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej zaawansowanych radioteleskopów na świecie. Warto zauważyć, że ALMA pomogła wykonać pierwsze zdjęcie czarnej dziury w 2019 roku, we wspólnym wysiłku, który połączył obserwatoria radiowe na całym świecie w celu stworzenia Teleskopu Event Horizon. Na szczęście obserwatorium stwierdziło, że imponujący arsenał 66 precyzyjnych anten ALMA, każda o średnicy prawie 12 metrów, nie został naruszony, podobnie jak żadne dane naukowe zebrane przez te instrumenty.

Przejście ALMA w tryb offline jest niepokojącym wydarzeniem, szczególnie dla tysięcy astronomów na całym świecie, którzy polegają na jej obserwacjach i około 300 ekspertach pracujących na miejscu. Jego uruchomienie jest oczywiście najwyższym priorytetem, ale obserwatorium stwierdziło w kolejnym wpisie , że "nie jest jeszcze możliwe oszacowanie daty powrotu do regularnych zajęć". Na chwilę obecną nie ma dostępnych informacji o tym, kim byli hakerzy ani jak dokładnie przeprowadzili atak. Ich motywacje również pozostają tajemnicą.