Amazon planuje wystrzelić pierwsze dwie satelity z konstelacji satelitów internetowych projektu Kuiper jakoś w przyszłym roku nie podając obecnie konkretnych dat. Wprowadzenie ich na orbitę nie będzie łatwe, dlatego firma nie wyklucza, że poprosi o pomoc SpaceX - firmę, która poczyniła znacznie większe postępy w uruchomieniu własnej konstelacji satelitów internetowych Starlink.

Chinaspacex

Jest to zgodne z pierwotnymi planami Amazona z końca 2020 roku, kiedy Dave Limp powiedział TechCrunchowi, że "Jeśli znasz kogoś, kto ma tam rakietę, zadzwoń do nas". Ale od tego czasu obraz zmienił się całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o największą konkurencję Amazona na orbicie. Na dzień dzisiejszy firma SpaceX kierowana przez Elona Muska uruchomiła ponad 3500 satelit i oferuje już usługę internetową Starlink w wielu krajach. Tymczasem Amazon jeszcze nie zbliżył się jeszcze nawet do miejsca startu rakiet. Gigant e-commerce ogłosił, że otworzył nowy ośrodek rozwoju satelitów w stanie Waszyngton.

Ciekawie będzie zobaczyć, czy Amazon w końcu skorzysta z SpaceX, aby uzyskać pomoc w umieszczeniu konkurencyjnej konstelacji satelitów na orbicie - lub jak SpaceX zareaguje na taką sugestię, a pamiętajmy, że obie firmy już kilkakrotnie ścierały się ze sobą.