Noctua potwierdziła, że wszystkie jej układy chłodzenia procesora i zestawy montażowe obsługujące AMD AM4 również obsługują nadchodzące gniazdo AM5, z wyjątkiem niskoprofilowego układu chłodzenia NH-L9a-AM4 i zestawu montażowego NM-AM4-L9aL9i.

W przypadku tych ostatnich Noctua ogłosiła nowy zestaw NM-AM5-L9aL9i, który będzie dostępny bezpłatnie od końca października. Zestawy montażowe do modernizacji starszych modeli chłodzeń, które nie obsługują jeszcze AM4, będą również dostarczane klientom bez dodatkowych kosztów.

Noctua

AM5 (LGA1718) to nadchodzące gniazdo AMD dla nowej generacji procesorów z serii Ryzen 7000 (Zen 4). Krótko mówiąc, wszystkie coolery Noctua i zestawy montażowe obsługujące AM4 są kompatybilne z gniazdem AM5, z wyjątkiem NH-L9a-AM4 i NM-AM4-L9aL9i.

"Oferowaliśmy naszym klientom bezpłatne zestawy montażowe, odkąd firma AMD wprowadziła AM2 w 2006 roku i z dumą kontynuujemy tę tradycję z nadchodzącymi procesorami z serii Ryzen 7000 i ich nowym gniazdem AM5", mówi Roland Mossig (Noctua CEO). "Podczas gdy wszystkie nasze obecne chłodzenia wielogniazdowe obsługują AM5 po wyjęciu z pudełka i nie wymagają żadnych aktualizacji, klienci będą mogli zaktualizować NH-L9a, a także większość starszych chłodzeń, bez dodatkowych kosztów, a więc nawet 15sto letnie, stare chłodnice mogą być używane na najnowszych procesorach!"

Wszystkie modele SE-AM4, a także wszystkie chłodnice wielogniazdowe Noctua zakupione od 01/2019 obsługują już gniazdo AM5. Chłodzenia wielogniazdowe zakupione przed tą datą, które zostały już zaktualizowane do AM4 przy użyciu zestawów NM-AM4 lub NM-AM4-UxS, również nie wymagają dalszych modernizacji. Starsze chłodzenia wielogniazdowe, które zostały zakupione przed 2019 r. i nie zostały jeszcze uaktualnione do AM4, mogą być kompatybilne z AM5 za pomocą zestawów modernizacyjnych. Dla łatwiejszej identyfikacji zestawy NM-AM4 lub NM-AM4-UxS zostaną przemianowane na NM-AM5/4-MP83 ( z rozstawem montażowym 83 mm) i NM-AM5/4-MP78 (z rozstawem montażowym 78 mm).

Przegląd kompatybilności gniazd w Centrum zgodności Noctua (NCC) pozwala klientom na pierwszy rzut oka zobaczyć, które modele chłodzenia procesora Noctua obsługują gniazdo AM5 po wyjęciu z pudełka lub za pomocą modernizacyjnych zestawów montażowych i który zestaw modernizacyjny jest wymagany dla którego modelu chłodnicy. Lista kompatybilności płyt głównych AM5 jest obecnie tworzona i zostanie rozszerzona w nadchodzących tygodniach, aby klienci mogli sprawdzić, czy ich chłodzenie jest w pełni kompatybilna z nową płytą główną AM5.

Aby zamówić zestawy montażowe bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Noctua, wymagany będzie dowód zakupu zarówno kwalifikującego się chłodzenia procesora Noctua, jak i procesora AM5/4 lub płyty głównej AM5/4. W zależności od kraju opcje wysyłki ekspresowej mogą być dostępne, ale będą podlegać opłatom za usługę.