Parę dni temu pisaliśmy o odkryciu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) kopalni kryptowalut w mieście Winnica. Odkryto wówczas 3800 konsol PS4 i przy okazji masę procesorów i kart graficznych. Ukraińskie służby bezpieczeństwa informowały o użyciu znalezionego sprzętu do kopania kryptowalut, ale w rzeczywistości ustalono prawdziwy cel. Okazuje się że nie służyły wcale do kopania kryptowalut. Ukraińcy mieli inny pomysł na biznes.

Ponad 3800 konsol PS4 zostało prawdopodobnie użytych jako boty w grze FIFA do zakładania kont i zarabiania waluty w grze, aby kupić pakiety kart. Reporterzy z Delo.au zauważyli dyski w konsolach, które są zbędne do kopania. Jeśli dokładnie przyjrzymy się dyskom, dostrzeżemy projekt dysku FIFA 21. Całą operację botów FIFA wykryli ukraińscy urzędnicy, ponieważ nielegalnie pobierał z sieci energię o wartości od 5 do 7 milionów hrywien (w przeliczeniu na 184 000 do 258 000 USD).

ErgdghrjryErgeghrt

FIFA jest jedną z najpopularniejszych gier wideo na całym świecie i została opracowana przez EA, a najnowszą wersją gry jest FIFA 21. Seria FIFA znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedająca się seria sportowych gier wideo w świat. Popularnym trybem w grze FIFA jest tryb FIFA Ultimate Team (FUT). Tryb FUT pozwala graczom zbudować własną drużynę za pomocą kart, które można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest kupowanie pakietów kart, które są tanie ale mają wyjątkowo małe prawdopodobieństwo uzyskania dobrych kart. Niektóre kraje, takie jak Belgia, zakazały tej praktyki, ponieważ jest ona porównywalna z hazardem.

1ac72370

Drugim sposobem na zdobycie tych kart jest spędzanie czasu na rozgrywaniu meczów w trybie FUT, aby zarobić wystarczającą ilość waluty w grze, i aby móc kupić pakiety kart. Ponieważ paczki te nadal mają małe prawdopodobieństwo wyrzucenia pożądanej karty gracza. Gracze więc uciekają się do wydawania prawdziwych pieniędzy kupując pakiety.

Toty

Według Daniela Ahmada, starszego analityka w firmie badawczej Niko Partners, 30% przychodów EA pochodzi z Ultimate Team (w tym Madden, NHL i FIFA, ale najwięcej pieniędzy przynosi FIFA). Poniżej znajdują się dane liczbowe dotyczące tego, ile pieniędzy zarobił Ultimate Team z FIFA, Madden, NHL

Jutyyk

PS4 były prawdopodobnie używane jako boty do zakłądania kont i zdobywania wystarczającej ilości waluty w grze stale grając, aby móc kupować paczki. Konta z rzadkimi graczami lub z dużą ilością waluty w grze były następnie sprzedawane na rynkach kont dla graczy.