MediaTek prezentuje MT6795, 64-bitowy układ SoC (zintegrowany układ scalony) z ośmiordzeniową architekturą True Octa-Core(TM) do smartfonów LTE oferujący, jako pierwszy na świecie, obsługę wyświetlaczy 2K.

MT6795 jest na najlepszej drodze do zostania pierwszym 64-bitowym układem SoC z technologią True Octa-core i LTE przeznaczonym na rynek premium i oferującym taktowanie do 2,2 GHz, jaki trafi do sprzedaży. Układ obsługuje technologię CorePilot firmy MediaTek, która zapewnia światowej klasy wydajność wielordzeniową i kontrolę termiczną, jak również zastosowanie dwukanałowej pamięci LPDDR3 o taktowaniu 933 MHz zapewniającej niezwykłą jak na smartfon przepustowość.

Wydajny układ SoC spełni oczekiwania wymagających użytkowników również pod względem multimediów. Dzięki podsystemom multimedialnym pozwoli on na obsługę wielu technologii, których zastosowanie na smartfonie było wcześniej niemożliwe, takich jak wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 120 Hz czy zdolność zapisu i odtwarzania obrazu z prędkością 480 klatek na sekundę (fps) w rozdzielczości Full HD 1080p (technologia Super-Slow Motion).

Dzięki premierze MT6795 MediaTek przyspieszy globalne przejście na technologię LTE i otworzy nowe możliwości dla producentów urządzeń, którzy rywalizować będą o palmę pierwszeństwa wśród urządzeń z najwyższej półki na rynku produktów obsługujących 64-bitowy system Android. Obok wsparcia 4G LTE, układ MT6795 stanowi zwieńczenie oferty produktowej Mediatek 64-bit LTE SoC, która przedstawia się następująco: MT6795 w segmencie wyższym, MT6752 w segmencie środkowym i MT6732 w segmencie niższym. Szeroka oferta firmy pozwoli wszystkim grupom konsumentów skorzystać z dobrodziejstw wyższej prędkości zapewnianej przez 4G LTE oraz zdolności przetwarzania równoległego, którą przynosi technologia CorePilot i procesory 64-bitowe.

Najważniejsze cechy MT6795:
  • 64-bitowy, ośmiordzeniowy układ SoC True Octa-core z obsługą LTE i częstotliwością taktowania do 2,2 GHz,
  • Technologia MediaTek CorePilot uwalnia pełną moc wszystkich ośmiu rdzeniów,
  • Dwukanałowa pamięć operacyjna LPDDR3 o taktowaniu 933 MHz,
  • Obsługa wyświetlaczy 2K (2560x1600),
  • Częstotliwość taktowania wyświetlacza 120Hz z technologią przyspieszonego czasu reakcji (Response Time Enhancement) oraz MediaTek ClearMotion,
  • Funkcja rejestrowania wideo z prędkością 480 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p Full HD - Super-Slow Motion,
  • Zintegrowane wsparcie sprzętowe dla zapisu i odtwarzania wideo przy pomocy kompresji H.265 Ultra HD (4K2K), także obsługa odtwarzania Ultra HD przy pomocy H.264 i VP9, jak również dla wymagających pod względem graficznym gier i aplikacji,
  • Wsparcie dla technologii FDD, wydanie 9, kategoria 4 oraz TDD LTE (150Mbps/50Mbps), jak również dla modemów w sieci 2G/3G,
  • Obsługa Wi-Fi 802.11ac/Bluetooth/FM/GPS/Glonass/Beidou/ANT+,
  • Wielotrybowe ładowanie bezprzewodowe wspierane przez dodatkowy wielotrybowy odbiornik bezprzewodowy IC firmy MediaTek.

[Łukasz Szewczyk]