Firma AMD już 19 marca powinna udostępnić swoje najnowsze sterowniki Catalyst, które będą obsługiwały technikę FreeSync. Przypomnijmy, że dotyczy ona obsługi zmiennych częstotliwości w monitorach. Rozwiązanie to jest obsługiwane poprzez interfejs DisplayPort 1.2a i standard Adaptive Sync.

Wszystkie monitory, które będą wyposażone w tę funkcjonalność powinny eliminować trzy problemy występujące w grach komputerowych. Mowa tutaj przede wszystkim o mikroprzycięciach (liczba renderowanych klatek jest większa/mniejsza od częstotliwości odświeżania w monitorze). Innym powodem może być rwanie obrazu, kiedy liczba FPS podawanych przez GPU jest większa niż wartość aktualnej częstotliwości odświeżania w monitorze. Ale także pojawiają się opóźnienia wynikające z używania V-Sync. Teraz, wraz z pojawieniem się FreeSync od AMD będzie możliwa obsługi każdego zakresu częstotliwości odświeżania ekranu, a o jego wyborze zdecyduje producent monitora. To powinno spowodować wysyp urządzeń o różnych parametrach.

W tej chwili na rynku znamy ponad dziesięć modeli, które są zgodne z rozwiązaniem AMD. Z każdym tygodniem będzie przybywało nowych konstrukcji.