AMD jest gotowe do wprowadzenia w sierpniu nowej generacji procesorów Threadripper 5000 o nazwie kodowej Chagall? Threadripper jest uznawany za platformę, która w pojedynkę usunęła monopol Intela. Zakładając, że seria Threadripper 5000 będzie mieć konkurencyjną cenę, będzie to absolutny killer, który powinien być idealną platformą dla entuzjastów i profesjonalistów. Znany z przecieków KittyYYuko (KittyCorgi) napisał na Twitterze: "Ponadto, w sierpniu AMD wypuści procesory ThreadRipper nowej generacji"

Chagall

Jeśli chodzi o nowości w procesorach AMD Ryzen Threadripper 5000, jedną z głównych zmian będzie sama architektura rdzenia Zen 3, która zapewni 19% wzrost liczby IPC w stosunku do istniejącej linii Threadripper 3000 opartej na Zen 2. Procesory Ryzen Threadripper 5000 o nazwie kodowej Chagall zachowają 64 rdzenie i 128 wątków. Procesory będą oferować wyższe częstotliwości taktowania, zmienioną pamięć podręczną L3 i wykonane oczywiście będą w procesie technologicznym 7nm.

Chagall2

Według MoePC, nowe Threadrippery otrzymają szybszy interfejs xGMI a ich TDP pozostanie bez zmian względem poprzedniej serii. Dodatkowo AMD nie planuje przechodzić z nowymi procesorami Chagall na DDR5 i PCIe 5.0. Generacja Ryzen Threadripper 5000 Chagall będzie również obsługiwane przez socket TRX4 (SP3r3). Według przecieków, AMD ogłosi oficjalnie nową serię dopiero w sierpniu, a powszechna dostępność planowana jest na wrzesień 2021 roku .