W oświadczeniu opublikowanym na podstronie reddit r/AMD firma powiedziała, że "dokładnie sprawdzała" opinie w ciągu ostatniego tygodnia i że "o ile aktualizacje BIOS-u na dużą skalę mogą być trudne i mylące", będzie dostępna opcja flashowania istniejących płyt głównych B450 lub X470 w celu obsługi procesora Zen 3. Będzie to uaktualnienie "jednokierunkowe", dlatego należy dokładnie rozważyć decyzję.

Poniżej znajduje się aktualny plan AMD dotyczący aktualizacji płyt głównych B450 i X470 do obsługi procesorów Zen 3:
  • Opracujemy i udostępnimy naszym partnerom produkującym podzespoły kod do obsługi procesorów opartych na "Zen 3" w wybranych BIOS-ach beta dla płyt głównych AMD B450 i X470.
  • Te opcjonalne aktualizacje systemu BIOS wyłączą obsługę wielu istniejących modeli procesorów AMD Ryzen Desktop, aby udostępnić niezbędną przestrzeń ROM.
  • Wybrane BIOS-y beta umożliwią jednokierunkową ścieżkę aktualizacji dla procesorów AMD Ryzen Zen 3, które pojawią się jeszcze w tym roku. Powrót do starszej wersji systemu BIOS nie będzie możliwy.
  • Aby zmniejszyć ryzyko nieporozumień, naszym celem jest zaoferowanie pobrania systemu BIOS tylko klientom płyt głównych z serii 4xx, którzy zakupili nowy procesor "Zen 3". Pomoże nam to upewnić się, że klienci mają gotowy do rozruchu procesor po flashowaniu BIOS-u, minimalizując ryzyko, że komputer zostanie bez rozruchu.
  • Czas i dostępność aktualizacji systemu BIOS będą się różnić i mogą nie pokrywać się od razu z dostępnością pierwszych procesorów opartych na "Zen 3".
  • Jest to ostatnia wersja, którą AMD może włączyć dla płyt głównych z serii 4xx w celu dodania obsługi nowych procesorów. Wersje procesora wyższe niż "Zen 3" będą wymagały nowszej płyty głównej.
  • AMD nadal zaleca klientom wybór płyty głównej z serii 5xx w celu uzyskania najlepszej wydajności i funkcji nowych procesorów.

Trwa jeszcze planowanie tej aktualizacji, więc mogą pojawić się jakieś zmiany. W nadchodzących miesiącach powinna pojawić się instrukcja wyjaśniająca proces aktualizacji dla osób które chcą zachować swoją płytę główna B450 lub X470. Zalecana jednak jest zmiana, by uzyskać maksymalny potencjał z nowej generacji procesorów AMD