Pojawia się informacja, że TSMC ulokowało dodatkowe fundusze w zwiększenie produkcji układów 7nm i 5nm. Wydaje się to dobrym pomysłem, że prace zostaną przypieszone zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe litografie 5nm. Podobno Apple zaczął otrzymywać próbki 5 nm SoC (5N) w ramach przygotowań do nowych urządzeń na 2020r.

Według informacji z chińskiego źródła, ktorą opublikowano na Weibo, Apple otrzymał we wrześniu próbki chipów 5nm od TSMC, przy czym Apple planuje wykorzystać możliwości nowej litografii dla nadchodzących urządzeń rozszerzonej rzeczywistości (AR) i być może nowych urządzeń działających pod kontrolą iOS z układami A14 Bionic SoC przeznaczonych na 2020.

Oczywiście plany Apple będą ostatecznie zależeć od wydajności TSMC i zdolności do wytwarzania układów 5nm na wielką skalę wymaganą przez Apple, co jak wiadomo czasami powoduje problemy. Ciekawie jest jednak usłyszeć o nadchodzących planach układów scalonych firmy Apple na tak wczesnym etapie, szczególnie gdy dotyczy to tak zaawansowanego procesu produkcyjnego jak 5nm, będącego obecnie w czołówce technologii produkcji układów.

Gdy Apple wykona przeskok do 5nm, będzie w stanie upakować więcej tranzystorów na mniejszej matrycy i poprawić wydajność energetyczną. Oczywiście, konkurenci tacy jak Qualcomm i inni z pewnością również intensywnie pracują nad projektami pod 5nm. Z drugiej strony nikt nie daje nam gwarancji, że przeskok do nowej litografii nastąpi już w przyszłym roku. Jednak prawdopodobnie nie będziemy musieli zbyt długo czekać na smartfony wyposażone w układy wyprodukowane w technologii 5nm.

TSMC rozpoczął ryzykowną produkcję w technologii 5nm na początku tego roku, więc Apple będzie jednym z pierwszych klientów, którzy otrzymają próbkę, zakładając, że ta informacja jest prawdziwa. Informacja nie została potwierdzona przez TSMC ani Apple więc należy je traktować ze zdrową dawką sceptycyzmu.