Najnowsza płyta główna z linii ROG - Rampage V Extreme - współpracuje z procesorami Intel Core i7 LGA 2011-v3 (Haswell-E) oraz pamięciami DDR4. Oparta na chipsecie X99 pozwala na ekstremalny overclocking oraz zapewnia precyzyjne zarządzanie zasilaniem, skuteczne chłodzenie i wysokiej jakości dźwięk. Ma już na swoim koncie 28 rekordów w przetaktowywaniu.

W Rampage V Extreme zastosowano technologie, które wspomagają ekstremalne przetaktowywanie. Wśród nich znajdziemy między innymi: oczekujący na rejestrację patentu OC Socket, OC Panel, Safe Boot i ReTry. Dzięki doskonałej konstrukcji i zaawansowanym aplikacjom zespół ROG ustanowił już z nową płytą 28 rekordów w overclockingu. Uzyskali dwa najlepsze wyniki w testach procesora (8 rdzeni / 16wątków i 1 rdzeń / 1 wątek), 4004MHz prędkości pamięci DDR4, 17 wysokich wyników 3DMark, jak również rekordowe osiągnięcia w testach Catzilla, dwóch CineBench, dwóch Wprime, XTU oraz HWBotPrime.

Płyta została również dobrze wyposażona pod kątem obsługi gier. SupremeFX 2014 zapewnia doskonałą jakość dźwięku, Intel Gigabit Ethernet i GameFirst III eliminują lagi, natomiast z KeyBot dodamy nowe funkcje do klawiatury. Komponenty Gamer's Guardian odpowiadają za dodatkową ochronę sprzętu i użytkownika.

Dopracowane funkcje i ekstremalne przetaktowywanie


Płyta Rampage V Extreme została tak zaprojektowana, by dostarczać najlepszą wydajność. Gniazdo procesora OC Socket, to zupełnie nowe, autorskie rozwiązanie firmy, które oczekuje na rejestrację patentu. Posiada dodatkowe piny, by zapewnić najlepsze wykorzystanie procesora Intel 'Haswell-E'. W połączeniu z ASUS UEFI BIOS umożliwia osiągnięcie wyższego taktowania pamięci DDR4 i niższej latencji. Zwiększa również stabilność podczas podkręcania, także tego w wydaniu ekstremalnym z ciekłym azotem (LN2). Nowe gniazdo jest w pełni kompatybilne z premierowymi procesorami 'Haswell-E', zapewniając idealne połączenie wydajnego przetaktowywania i dopasowania sprzętowego. Rampage V Extreme otwiera przed overclockerami nowe możliwości w ustanawianiu rekordów.

Zespół ROG stara się precyzyjnie odpowiadać na potrzeby entuzjastów podkręcania, dlatego Rampage V Extreme wyposażono w nowe, sprzętowe przyciski Safe Boot i ReTry. Zabezpieczają one te sytuacje podczas podkręcania, gdy coś pójdzie nie tak - działają szybko, są łatwe w użyciu i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

W zestawie z nową płytą główną znajduje się OC Panel służący do monitorowania systemu w czasie rzeczywistym i edycji ustawień. Umieszczony we wnęce obudowy o rozmiarze 5,25-cala, działa w trybie normalnym. Wskazuje na wyświetlaczu (2,6 cala) taktowanie procesora, temperaturę i prędkości wentylatorów. Przycisk CPU Level Up daje natychmiastową kontrolę nad dwustopniowym przetaktowywaniem, a wentylatory mogą zostać przestawione w tryb Turbo, Standard lub Silent - wszystkie te opcje są bardzo łatwo dostępne. Jako urządzenie zewnętrzne, OC Panel oferuje dużo bardziej zaawansowane opcje podkręcania. Znajdziemy w nim zintegrowane rozwiązania: Subzero Sense, VGA SMB, VGA Hotwire, Slow Mode i Pause. Posiada również cztery 4-pinowe złącza wentylatorów oraz przyciski do zdalnego uruchamiania i resetowania. Monitoruje m.in. systemy chłodzenia cieczą i pozwala na szybką zmianę napięcia w kartach graficznych na poziomie sprzętowym.

Precyzyjne zasilanie


Ekstremalna platforma wymaga najlepszej kontroli nad zasilaniem. Zapewnia to moduł regulacji napięcia Extreme Engine Digi+ IV. Dławiki MicroFine obniżają ogólną utratę energii, a jednocześnie także temperaturę. W module VRM zastosowano PowIRstage IR3555 - nowy układ, który posiada wbudowany sterownik, tranzystory oraz technologię RDS On.

Extreme Engine Digi+ IV wykorzystuje modulację PWM o częstotliwości do 1MHz, dzięki czemu DRAM VRM może uzyskać 40-procentowy wzrost stabilności.

Wysoka kompatybilność, wydajne chłodzenie i cicha praca


Rampage V Extreme posiada trzyczęściowe rozwiązanie X-Socket II. Ułatwia ono montowanie systemów chłodzących LN2 lub urządzeń do odparowywania suchego lodu w gniazdach LGA2011-v3. Dołączony śrubokręt ułatwia wymianę tylnego panelu LGA2011-3 na X-Socket II, a użytkownicy mogą utrzymać niską temperaturę systemu korzystając z posiadanych już rozwiązań chłodzących.

Zastosowany w płycie układ chłodzenia DirectCU to konstrukcja miedzianych przewodów cieplnych, które są w bezpośrednim kontakcie z modułem regulacji napięcia płyty. Ciepło wydzielane przez dławiki i strefę modułu VRM jest pochłaniane przez rurki, a następnie rozpraszane przez dwa duże, aluminiowe radiatory. W efekcie temperatura jest obniżana nawet o 7°C.

Płyta posiada trzy kable termiczne i osiem 4/3-pinowych złączy wentylatorów (PWM/DC). Z kolei rozwiązanie Fan Xpert 3 na bieżąco monitoruje temperatury.

Skuteczna łączność


Dzięki wbudowanemu złączu PCI Express 3.0 x4 M.2, płyta Rampage V Extreme jest przygotowana do współpracy z bardzo szybkimi dyskami SSD nowej generacji z prędkością transferu plików rzędu 32Gbit/s. Pozioma instalacja i obsługa urządzeń o rozmiarach 60, 80 i 110mm, ułatwiają użytkownikom przestawienie się na szybszy sprzęt.

Dwa wbudowane porty SATA Express, wstecznie kompatybilne nawet z czterema urządzeniami SATA sprawiają, że płyta oferuje bardzo szerokie opcji pamięci masowej z prędkością transferu do 10Gbit/s.

Rampage V Extreme wyposażono we wbudowane anteny 802.11ac Wi-Fi w konfiguracji 3x3. Dzięki kilku antenom obsługującym przesyłanie plików, dane mogą być transmitowane z prędkością 1300Mbit/s (1.3Gbit/s). Zaletą jest też duży zasięg urządzenia, który zapewnia stabilne połączenie nawet z oddalonych części budynku.

Płyta ASUS ROG Rampage V Extreme będzie dostępna w Polsce w drugiej połowie września. Sugerowana cena detaliczna: 1679 zł brutto