TheRecord podaje do informacji, że firma Gigabyte była celem ataku ransomware. Szczegóły zawarte w publikacji ujawniają, że hakerzy działający pod hasłem "RansomExx" zaszyfrowali prawie 112 GB plików i grożą opublikowaniem poufnych dokumentów, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione (żądań, których obecnie nie znamy)

Gigabyte1

Hakerzy naruszyli bezpieczeństwo serwerów Gigabyte, co zmusiło Gigabyte do zamknięcia niektórych ze swoich serwerów. Gigabyte twierdzi jednak, że nie wpłynęło to na jego codzienne operacje. Producent procesorów graficznych i płyt głównych współpracuje teraz z ekspertami organów ścigania i bezpieczeństwa, aby poradzić sobie z tym cyberatakiem, który dotknął niewielką liczbę serwerów Gigabyte. Był to atak ransomware który zaszyfrował dane, a firma będzie zmuszona zapłacić za ich odszyfrowanie, chyba że Gigabyte przechowuje zewnętrzną kopię wszystkich plików. W takim przypadku nie ma ryzyka utraty danych, jedynie i aż, można obawiać się tego, że dane mogą zostać udostępnione opinii publicznej.

Chociaż Gigabyte nie potwierdził zawartości serwerów, które zostały zhakowane, mówi się, że grupa o nazwie RansomEXX mogła uzyskać dostęp do 112 GB poufnych informacji zawierających dokumenty AMD, Intel i AMI. Pliki te mogą być planami urządzeń nowej generacji, mapami drogowymi produktów lub kluczami bezpieczeństwa dla danych/kluczy UEFI/BIOS/TPM. Ujawnienie którejkolwiek z tych informacji może mieć poważne konsekwencje dla Gigabyte.