Według australijskiej agencji naukowej, na dnie morskiego świata jest około 14 milionów ton mikrodrobin plastiku, rozbijanych każdego roku z mas śmieci dostających się do oceanów.

Agencja powiedziała, że ??ilość drobnych zanieczyszczeń była 25 razy większa niż wykazały poprzednie lokalne badania, nazywając to pierwszym globalnym oszacowaniem mikroplastików dna morskiego.

Naukowcy z agencji, znanej jako CSIRO, wykorzystali zautomatyzowaną łódź podwodną do pobrania próbek z miejsc położonych na głębokości do 3000 metrów (9850 stóp) u wybrzeży Australii Południowej.

Nasze badania wykazały, że głęboki ocean jest zlewiskiem mikroplastików
- mówi główny naukowiec Denise Hardesty.
Byliśmy zaskoczeni, widząc duże obciążenia mikroplastiku w tak odległej lokalizacji
Naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycia w recenzowanym czasopiśmie Frontiers in Marine Science, powiedzieli, że obszary z większą ilością pływających śmieci mają na ogół więcej fragmentów mikroplastiku na dnie morskim.

Zanieczyszczenia plastikiem, które trafiają do oceanu, pogarszają się i rozpadają, kończąc na mikroplastiku
- powiedziała Justine Barrett, prowadząca badanie.
Wyniki pokazują, że mikroplastiki rzeczywiście opadają na dno oceanu
Oceanoftroub

Hardesty wezwał do pilnych działań w celu znalezienia rozwiązań problemu zanieczyszczenia morskiego plastikiem, które ma wpływ na ekosystemy, dziką przyrodę i zdrowie ludzi.

Rząd, przemysł i społeczność muszą współpracować, aby znacznie zmniejszyć ilość śmieci, które widzimy na naszych plażach i oceanach