Naukowcy z Hongtuo Joint Laboratory w Wuhan w Chinach wynaleźli coś, co brzmi jak tajemnicze, ale fascynujące pióro laserowe, które może pisać w powietrzu. Niesamowita technologia, która teoretycznie może być wstępem do technologii hologramów w stylu "Gwiezdnych Wojen".

Laserwuhan

Jak podaje South China Morning Post, pióro wykorzystuje ultrakrótkie impulsy laserowe do usuwania elektronów z cząstek powietrza i przekształca je w emitującą światło plazmę z wystarczającą precyzją, aby móc tworzyć znaki w powietrzu.

"Dzięki zupełnie nowemu urządzeniu możemy rysować w powietrzu bez użycia papieru i atramentu" - powiedział główny naukowiec laboratorium Cao Xiangdong.

SCMP poinformował, że naukowcy powiedzieli, że używali skanowania 3D do układania pikseli i tworzenia chińskich znaków, ale nie wyjaśnili całkowicie jak działa ten proces. Krótko mówiąc, brzmi to niesamowicie, ale będziemy chcieli zobaczyć więcej w formie demo czy wideo. Pióro podobno działa w niewiarygodnie krótkich seriach laserowych, odpowiadających zaledwie kilku biliardowym części sekundy. Zespół ma nadzieję, że kiedyś pióro będzie mogło zostać wykorzystane w obliczeniach kwantowych, obrazowaniu mózgu i innych zaawansowanych technologiach. A może nawet zobaczymy niesamowitą nową technologię holograficzną.