Jak donosi South China Morning Post, Chińscy naukowcy, w tym kilku związanych z przemysłem obronnym kraju, badają sposoby wyłączenia lub nawet zniszczenia satelitów Starlink SpaceX, jeśli kiedykolwiek okażą się one zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Chińska społeczność wojskowa coraz częściej postrzega infrastrukturę orbitalną SpaceX jako potencjalne zagrożenie.

Chinaspacex

Podczas gdy Tesla bardzo mocno weszła na chiński rynek, to przedsięwzięcie kosmiczne z satelitami Starlink okazało się mniej popularne w Chinach. Dwie satelity, które niebezpiecznie zbliżyły się do nowej chińskiej stacji kosmicznej w zeszłym roku wywołały pewne obawy. SpaceX ma również bliskie powiązania z Pentagonem i wykonał przecież kilka ściśle tajnych misji na orbitę w imieniu amerykańskiego wojska.

Według chińskich naukowców, silniki Starlink mogą zapewnić wystarczającą moc, aby szybko przejść do ofensywy i wyrzucić chińskie obiekty znajdujące się na orbicie. Dlatego jak twierdzą naukowcy, Chiny muszą opracować technologie zdolne do przechwytywania sygnałów każdego z tych satelitów Starlink.

Chiny rzekomo pracują już nad kilkoma różnymi technologiami antysatelitarnymi, w tym nad laserami i zakłócaczami komunikacyjnymi. Jak widać wysiłki SpaceX zmierzające do zbudowania globalnej sieci szerokopasmowej tworzą wrogów wśród różnych światowych potęg.