Chińscy naukowcy zademonstrowali, jak twierdzą, najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie. Aby udowodnić, jak szybki jest ich superkomputer, naukowcy przeprowadzili zawiłe obliczenia, których wykonanie zajęłoby typowemu superkomputerowi około ośmiu lat, a ich maszyna poradziła sobie z tym w nieco ponad godzinę. Jak donosi ZME Science nowy komputer kwantowy o nazwie Zuchongzhi, to maszyna 66-kubitowa. Dla porównania układ Google Sycamore zawiera 53 kubity, podczas gdy układ IBM Q System One zawiera 20 kubitów.

Qubit1

Procesor obliczeń kwantowych Sycamore firmy Google z 53 kubitami jest uważany za pierwszy, który osiągnął tak zwaną supremację kwantową - termin używany do opisania układu kwantowego, który może rozwiązać zadanie, którego żaden typowy superkomputer nie jest w stanie przetworzyć w rozsądnej ilości czasu. Po Google Sycamore pojawił się również 53-kubitowy Jiuzhang, który wykonał złożone zadanie w 200 sekund, a dla porównania wykonanie tego samego zadania zajęłoby superkomputerowi TaihuLight około 2,5 miliarda lat.

Quibit2

Nowa maszyna Zuchongzhi została opracowana przez zespół kierowany przez Jian-Wei Pan z University of Science and Technology of China w Szanghaju i ma 11 rzędów oraz 6 kolumn kubitów. Zuchongzhi wykorzystał 56 swoich kubitów do wykonania losowego zadania próbkowania obwodów kwantowych, zadanie które jest zbyt skomplikowane, aby klasyczny komputer mógł je rozwiązać w rozsądnym czasie i które jest około 100 razy trudniejsze niż to rozwiązane przez Sycamore firmy Google. Zuchongzhi zakończył próbkowanie w niewiele ponad godzinę wykorzystując zaledwie 56 kubitów. To pokazuje, że przewaga dwóch kubitów ma ogromne znaczenie gdzie każdy dodatkowy kubit sprawia, że procesor kwantowy jest wykładniczo potężniejszy.

Szacujemy, że klasyczny narzut obliczeniowy symulujący Zuchongzhi jest o 2-3 rzędy wielkości wyższy, niż zadanie zaimplementowane na 53-kubitowym procesorze Sycamore firmy Google - napisali chińscy naukowcy.