Chiny uważają że samochody Tesli służą do ,,szpiegowania'', zakazali korzystania z samochodów personelowi wojskowym i rządowym. Musk zaprotestował tym przypuszczeniom, ponieważ gdyby okazały się prawdziwe jego firma zostałaby ,,zamknięta''.

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja od Wall Street Journal, że chiński rząd ograniczył użytkowanie pojazdów Tesla w wojsku i w państwowych firmach. Personelowi wojskowemu i rządowemu zabroniono poruszać się samochodami Tesli, ponieważ mogą być one wykorzystywane do potajemnego gromadzenia danych. Osoby które zostały zapoznane z tą sprawą wypowiedziały się, że po przeprowadzeniu przez rząd kontroli bezpieczeństwa, chińscy urzędnicy zaczęli obawiać się, że funkcje inteligentnego samochodu Tesli mogą zostać wykorzystywane do celów szpiegowskich.

Istnieje jednak obawa, że funkcja pobierania danych z kamer, aplikacji, mogą być wykorzystywane za wiedzą kierowcy, lub bez niej, do uzyskania informacji o obiektach.

Właciciel Tesli, Elon Musk skomentował te przypuszczenia twierdząc:

jeśli Tesla użyje samochodów do szpiegowania w Chinach lub gdziekolwiek, zostaniemy zamknięci
Musk na przemówieniu China Development Forum, dodał że Tesla ma ,,bardzo silną motywację'' do poważnego traktowania poufności danych. Stany Zjednoczone i Chiny od lat prześcigają się w kwestii technologii i bezpieczeństwa narodowego, przy czym oba kraje często obawiają się o swoją kwestię związaną z bezpieczeństwem narodowym, gdy wprowadzone zostały zmiany w przepisach eksportowych, a także nałożenie zakazów sprzedawców i krajowych produktów technologicznych.
Ostatnim głośnym przypadkiem został Huawei, który wraz z ZTE został uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego przez amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC).

FCC niedawno dodała również Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. i Zhejiang Dahua Technology do czarnej listy bezpieczeństwa narodowego, co może ograniczać amerykańskie firmy w zakupie lub instalacji sprzętu wyprodukowanego przez tych dostawców.

W zeszłym tygodniu podczas rozmów dyplomatycznych pomiędzy USA a Chinami, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi oskarżył Stany Zjednoczone o wykorzystywanie swojej potęgi wojskowej i finansowej do "utrudniania normalnej wymiany handlowej".