Czterordzeniowe procesory zdominowały rynek konsumencki już ładnych parę lat temu, jednak od tamtej pory czas jakby się zatrzymał. Wyjątek może stanowić seria AMD FX, jednak, jak powszechnie wiadomo, procesory te pomimo większej ilości rdzeni ustępują Intelowi pod względem wydajności. Stan ten ma się jednak zmienić już wkrótce.

Jak donoszą branżowe media, lider rynku procesorów konsumenckich pracuje nad chipami wyposażonymi w aż sześć rdzeni i najprawdopodobniej zobaczymy je w sklepach już w 2018 roku. Jednostka Coffee Lake wykonana będzie w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym, co oznacza dużą zmianę w polityce firmy, ponieważ będzie to już czwarty 14-nanometrowy procesor! Generacja Coffee Lake zaoferuje procesory dostępne w wersjach dwu, cztero oraz sześciordzeniowych. TDP ma oscylować wokół wartości pomiędzy 35 a 45 W.

Warto jednak zauważyć, iż równolegle z Coffee Lake na rynku ma ukazać się jednostka Cannonlake, która będzie już jednak korzystała z 10-nanometrowej litografii. Procesory Cannonlake przeznaczone będą do urządzeń przenośnych.