Zalety cyfrowej fotografii każdy dziś zna, wykonanie fotografii za pomocą aparatu cyfrowego jest proste, szybkie, a efekty widać od razu po zrobieniu zdjęcia. Jeśli uznamy że wykonane zdjęcie nie jest ciekawe, zawsze można powtórzyć ujęcie. Jednak samo wykonanie fotografii to nie wszystko, problemem pozostaje w dalszym ciągu sposób przekazania fotograficznej informacji, podzielenia się z nią z najbliższymi bez konieczności włączania komputera, lub uruchamiania aparatu cyfrowego.




PFD-721


Wychodząc naprzeciw potrzebom posiadaczy cyfrowych aparatów producenci wymyślili ciekawy produkt - cyfrowa ramka na zdjęcia. Urządzenie to, sprawia że fotografie przechowywane na twardym dysku, płytach CD i DVD lub kartach pamięci mogą ujrzeć światło dzienne w tradycyjnej formie. Cyfrowa ramka jest również efektownym elementem wystroju wnętrza.




PFD-721


Digital Photo Viewer PFD-721 PRIMA nie jest tylko zwykłą i prostą ramką, na której wyświetlimy tylko fotografię. Ramka PFD-721 PRIMA oprócz zdjęć (JPG) umożliwia także, odtwarzanie filmów w formacie MPEG4 (DIVX) oraz plików mp3 z kart SD/MMC/MS a także z pamięci PenDrive przez wbudowane gniazdo USB. Podłączenie ramki do komputera sprawia że można użyć jej jako czytnik kart SD/MMC/MS. Sterowanie plikami odbywa się za pomocą czterech przycisków jak i również dołączonego do zestawu pilota. Ramka posiada wbudowane dwa głośniki stereo.




PFD-721


Cechy ramki Digital Photo Viewer PFD-721 PRIMA

  • Sterowanie za pomocą 7 przycisków (Power, Left, Right, Enter/Play, Up, Down, Return) zdalne sterowanie pilotem
  • Format plików: JPG, WMA, Music, MP4, AVI
  • Pamięć USB: MS, MMC, SD, USB 2.0/1.0
  • Ekran: 7 cali TFT LCD (154 x 86 mm)
  • Głośniki: 2 wbudowane, stereo
  • Rozdzielczość: 480 x 234 px
  • Zasilanie: 12 V
  • Waga: 0,5 kg
  • Wymiary: 250 x 184 x 32 mm


PFD-721


W styropianowym pudełku, znajduje się

  • ramka zdjęć cyfrowych wraz z podstawką,
  • pilot,
  • instrukcja obsługi,
  • adapter zasilania (zasilacz),
  • kabel Audio-Video do podłączenia ramki do odbiornika TV lub monitora


PFD-721


Po rozpakowaniu styropianowego zabezpieczającego etui ukazuje się nam taki oto widok.




PFD-721


Urządzenie ma nowoczesny wygląd. Obudowę urządzenia tworzy podwójna rama - zewnętrzna akrylowa i wewnętrzna aluminiowa. W środku ekran LCD w czarnej otoczce, a dookoła grube, przezroczyste tworzywo dodaje ramce uroku.




PFD-721


Z tyłu mieści się obrotowa plastikowa podpórka, która po odgięciu umożliwia ustawienie ramki zarówno w pionie jak i w poziomie. Z tyłu również mieszczą się dwa otwory pod ewentualne powieszenie ramki na ścianie. W tym wypadku z ramki zrobi się nam mały cyfrowy obrazek.




PFD-721


Cyfrowa ramka na zdjęcia posiada wbudowany 7 calowy panel LCD, który pozwala uzyskać efekt zdjęcia wywołanego w sposób tradycyjny. Wyświetlacz LCD posiada rozdzielczość 480 x 234 pikseli, proporcje obrazu 16:9, widoczny obszar 154 x 86 mm.




PFD-721


Patrząc z góry na ramkę widzimy przyciski sterujące (Power, Left, Right, Enter/Play, Up, Down, Return) oraz dwa głośniki.




PFD-721


W prawym boku, parząc z tyłu na ramkę, znajduje się gniazdko zasilania DC in, gniazdko umożliwiające podłączenie do ramki słuchawek lub osobnego zestawu głośnikowego, gniazdo AV OUT oraz port USB.




PFD-721


W lewym boku ramki mieści się slot kart pamięci SD/MMC/MS.




PFD-721


Ramka może być postawiona pionowo i poziomo przez co umożliwia nam wyświetlanie zdjęć zarówno portretowych jak i zwykłych pejzażowych. Za taki stan rzeczy odpowiada ruchoma podpórka, która kręci się na wszystkie strony i odgina pod kątem około 45 stopni, umożliwiając dowolne ustawienie ramki w pionie lub poziomie.




PFD-721


Zdjęcia odtwarzane w cyfrowej ramce mogą pochodzić z trzech źródeł: z czytnika kart pamięci czterech rodzajów (SD/MMC/MS), z PenDrive oraz bezpośrednio z cyfrowego aparatu połączonego za pomocą portu USB lub komputera PC. Ramka dostosowana jest do wyświetlania zdjęć w formacie JPEG. PFD-721 PRIMA nie posiada własnej wewnętrznej pamięci, dlatego ważne jest zaopatrzenie się w kartę flash lub pendrive.



Cyfrowa ramka PFD-721 PRIMA to interaktywny wyświetlacz, która dzięki rozbudowanemu interfejsowi pozwala na wyświetlanie statycznych ujęć oraz filmów (MPEG-1, MPEG-4, AVI) a także odtwarzanie plików muzycznych MP3. Wbudowane głośniki pozwolą nam na stereofoniczny odsłuch naszych ulubionych nagrań, jako muzyczna prezentacja nie tylko naszego bogatego zbioru fotograficznego, ale także jako zwyczajny odtwarzacz muzyczny.




PFD-721


Ramkę wyposażono w kilka funkcji obsługiwanych przyciskami umieszczonymi w górnej części obudowy. Należą do nich między innymi prosta edycja zdjęć (obrót, kasowanie, wersja czarnobiała), wyświetlanie zdjęcia z kalendarzem, programowanie włączenia i wyłączenia oraz budzik. O wiele większe możliwości obsługi ramki zapewnia dołączony do zestawu pilot, który wygląda bardzo zaawansowanie, niemalże sprawia wrażenie pilota do obsługi stacjonarnego DVD. Mnogość jego funkcji świadczy o tym, że nie mamy do czynienia ze zwykła cyfrową ramką do przeglądania zdjęć, ale z bardziej rozbudowanym urządzeniem multimedialnym.




PFD-721


Sterowanie funkcjami ramki PFD-721 PRIMA jest łatwe, funkcji tutaj jest bardzo niewiele. Na początku trzeba wybrać źródło z którego otrzymamy interesujące nas pliki - czyli wskazać odpowiednią kartę pamięci lub PenDrive. Ramka sama dopasuje zdjęcia o innym rozmiarze. Zdjęcia przegląda się na kilka sposobów: zwykłe przeglądanie, pokaz slajdów oraz podgląd miniaturek. Obsługa jest nader intuicyjna, nie powinna sprawić jakiegoś większego problemu użytkownikowi.



Wypadało by zaznaczyć, że rozdzielczość 7 calowego ekranu ramki - 480 x 234 pikseli - nie jest zbyt doskonała do przeglądania każdego cyfrowego zdjęcia. Czuje się tutaj pewien niedostatek, w postaci utraty wielu fotograficznych szczegółów. Ale konsekwentnie podchodząc, ma się tą świadomość, że nie jest to przecież monitor z dużymi rozdzielczościami. W tym wypadku możemy to ramce wybaczyć, ma służyć do prostego wyświetlania fotografii i tyle. Pewną rekompensatą z powodu niskiej rozdzielczości jest funkcja zoom, szczególnie łatwo dostępna na dołączonym pilocie, możemy więc nasze prezentowane zdjęcie przybliżyć kilka razy lub odpowiednio oddalić, oczywiście w przypadku kiedy mamy zamiar zaprezentować komuś bardziej szczegółowe sceny lub artefakty.




PFD-721


Menu ekranowe tuż po uruchomieniu prezentowanej ramki, nie jest zbyt bogate, ale w zupełności wystarczające. Wybieramy źródło pamięci (karta flash lub pendrive) i możemy od razu przystąpić do przeglądania jej zawartości.




PFD-721


Po wyborze źródła danych, mamy do wyboru oglądanie filmu wideo, słuchanie muzyki lub przeglądanie zdjęć. W przypadku prezentacji fotograficznej, muzyka służy jako nastrojowe tło umilające nam przeglądanie zawartości zdjęć cyfrowych. Pozostałe funkcje "setup-u" to charakterystyczne ustawienia wyświetlacza LCD (jasność, kontrast, ostrość, ect.). Oprócz nich mamy możliwość ustawienia zegara oraz kalendarza, a co za tym idzie, z powodzeniem możemy ramkę stosować jako budzik lub mini terminarz.



Pozostaje jeszcze kwestia wyboru języka. Mamy ich tylko 3 - angielski, hiszpański oraz chiński. Cóż, brakuje nam tutaj języka polskiego. Warto zwróć jednak uwagę, na wersję firmware, w testowanej ramce miał on numer 019.450721-GP1. Oznacza to, że łatwo modyfikować firmware, a dobrze szukając w sieci może uda się odnaleźć najnowszą (poprawioną) wersje, która uaktywni ukryte możliwości ramki oraz doda dla wymagających język polski.




PFD-721



Podsumowanie


Spośród osób posiadających komputer około 90% przechowuje swoje zdjęcia cyfrowe na dysku twardym, płytach CD i DVD lub bezpośrednio w pamięci flash. Niezwykłe chwile uwiecznione w kilku megabajtach, w postaci cyfrowego pliku graficznego, stanowią coraz większy magazyn danych. Aby go odczytać niezbędne jest uruchomienie komputera, niewiele osób decyduje się wydrukować wykonane zdjęcia lub zanieść do punktu fotograficznego aby uwiecznić zdjęcia na papierze fotograficznym a później te wyłącznie najlepsze oprawić w ramkę.



No właśnie w tradycyjną ramkę. Coraz więcej tych najlepszych, najciekawszych zdjęć mających dla nas szczególną wartość oprawiamy w ramki, m.in. zdjęcia przywołujące wspomnienia z wakacji lub portrety najbliższych. Dekorujemy nimi wnętrza domów lub ustawiamy oprawione w ramkę na biurku w miejscu pracy. Oznacza to coraz więcej ramek, z pojedynczym zdjęciem, coraz mniej miejsca na biurku.




PFD-721


Ramka MACRO DIGITAL 7" PRIMA wydaje się na pozór bardzo zaawansowanym urządzeniem. Oprócz prezentacji zdjęć cyfrowych, może także pełnić rolę czytnika kart MS, MMC, SD, oraz obsługuje popularne pamięci pendrive na USB. Im większa pojemność pamięci flash tym większe możliwości ramki. Urządzenie to świetnie czuje się jako prosty odtwarzacz filmów, oraz plików muzycznych. Z powodzeniem można ją wykorzystać jako zaawansowany budzik, ustawiając czas i wybierając sygnał budzenia: dźwięk systemowy lub muzykę. Do ramki z powodzeniem podłączymy każdy zestaw słuchawek oraz głośników, lub jeśli okoliczności na to pozwolą, można podłączyć ją do dowolnego zestawu audio-wideo (telewizor, wieża, muzyczne centrum rozrywki). W ten sposób ramka staje się półprofesjonalnym odtwarzaczem multimedialnym, a za pomocą pilota jesteśmy w stanie zdalnie ustawić odpowiednie źródło danych i delektować się fotografią, prezentacją filmową, lub muzyką, ciesząc się nimi na dużym ekranie.



Ramka cyfrowa PFD-721 PRIMA to doskonały pomysł na prezent. Jej niewielka cena świetnie odzwierciedla jej bogate możliwości. Ogólny wygląd cyfrowej ramki doskonale harmonizuje się z wnętrzem mieszkań i biur. Z powodzeniem można - o ile pozwoli nam na to wyobraźnia - zabrać ja dla przykładu w podróż wakacyjną. Jej małe rozmiary sprawią, że zmieści się ona w każdym podróżnym bagażu. A przecież na wakacjach kiedy posiadamy cyfrowy aparat fotograficzny przydałoby się coś w stylu prostego urządzenia umożliwiającego swobodne przeglądniecie naszego materiału zdjęciowego. W tym wypadku obok wykonanych zdjęć, możemy dodatkowo pooglądać film, lub posłuchać muzyki. Czy coś więcej potrzeba nam do szczescia?