W zeszłym miesiącu Samsung ogłosił zakończenie prac nad nowym sensorem optycznym. Jest to gigantyczny układ 1/1.33" ISOCELL Bright HMX o rozdzielczości 108MP. Xiaomi będzie pierwszą firmą, która zastosuje ten układ w gotowym urządzeniu, a jak dotąd wiele plotek wskazywało na fakt, że modelem tym będzie Mi Mix 4, którego premiera powinna nastąpić październiku (byłoby to o rok od ogłoszenia jego poprzednika).

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez przedsiębiorczych ludzi z XDA Developers ujawniło, że chińska firma prawdopodobnie pracuje nad czterema różnymi smartfonami, które będą miały tylny aparat 108MP. Modele te kryjć się pod nazwami kodowymi "tucana", "draco", "umi" i "cmi", a wyciekły one podczas analizy kodu aplikacji Mi Gallery w MIUI.

Isocell01

W aplikacji Mi Gallery pojawiło się wsparcie przeglądania zdjęć w pełnej rozdzielczości 108MP, ale funkcja ta jest aktywna tylko w przypadku czterech urządzeń. Stąd wniosek, że modele te otrzymają sensor 108MP i po wejściu do trybu ręcznego będą w stanie robić zdjęcia w jego natywnej rozdzielczości. Co ciekawe ISOCELL Bright HMX wykorzystuje poczwórny filtr Bayera, więc powinien działać z rozdzielczością 27 MP z binningiem pikseli, co daje efektywny rozmiar piksela 1,6 ľm.

To samo źródło w przeszłości zidentyfikowało dwa telefony Xiaomi, które wykorzystywałyby wyskakujące aparaty selfie, które okazały się Redmi K20 / Mi 9T i Redmi K20 Pro / Mi 9T Pro. Oczywiście sama możliwość przeglądania zdjęć w rozdzielczości 108MP w aplikacji galerii nie jest niezbitym dowodem na to, że cztery telefony Xiaomi będą wyposażone w aparat ISOCELL Bright HMX, ale ta logika ma pewien sens.

Isocell2

Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli w przygotowaniu jest tylko jeden model Xiaomi z sensorem 108MP, a firma chce upewnić się, że Twoi znajomi będą mogli oglądać zrobione na nim zdjęcia 108MP, to wsparcie dla tej funkcji nie może ograniczać się do czterech określonych urządzeń.

Co dziwne, źródło tego przecieku mówi, że żaden z tych czterech modeli nie będzie Mi Mixem 4. Więc albo plotki o tym, że ma aparat 108MP były błędne, albo obsługa tego trybu nie została jeszcze dodana do aplikacji Mi Gallery.