W sieci pojawiły się informacje, które wskazują, że droższa wersja flagowej AMD różni się od tańszej jednie oprogramowaniem. Dotyczy to zarówno wersji testowych, które wysyłane były do recenzentów, jak i tych, które trafiły na półki sklepowe.

Chcąc sprostać całkiem sporemu zainteresowaniu na karty RX 480 obóz AMD zdecydował się na małe oszustwo, które oczywiście nie uszło uwadze użytkowników. Okazało się bowiem, że po przyjrzeniu się laminatowi 4-gigabajtowej edycji najnowszego Radeona nie różni się on niczym od wersji 8-gigabajtowej, a jedyne co należy zrobić, aby podnieść jego wydajność, to zainstalować BIOS z silniejszej wersji karty.

Różnica cenowa między obiema wersjami to około 200 zł. Jeśli postanowicie zaoszczędzić i pobawić się z oprogramowaniem modułu, musicie liczyć się z odpowiedzialnością za ewentualne problemy z prawidłowym działaniem konstrukcji. Należy również brać pod uwagę, że sytuacja może szybko ulec zmianie i na rynek trafią karty, które fizycznie będą wyposażone w mniejszą ilość pamięci.