F-Secure udostępniło raport dotyczący zagadnienia podejścia naszych obywateli do dzielenia się danymi w internecie. Jeśli więc jesteście ciekawi do jakich celów najczęściej udostępniamy informacje o sobie, koniecznie rzućcie okiem na poniższy wykres.

Wśród powodów, dla których decydujemy się na dzielenie wrażliwymi danymi prym wiedzie konieczność potwierdzenia tożsamości oraz transakcje dokonywane na odległość - w obu tych przypadkach wynik wynosi 30%. Zaraz za tymi odpowiedziami pojawiają się weryfikacja wiarygodności finansowej oraz sprawy związane z podatkami i ubezpieczeniami. Najmniej skłonni jesteśmy do udzielania osobistych informacji do celów marketingowych.

Najchętniej danymi dzielą się osoby młode, których wiek mieści się w przedziale 18-24 lata. Do najbardziej ostrożnych należą z kolei osoby w wieku od 45 do 54 lat. Nie bez znaczenia pozostaje także wykształcenie. Osoby z dyplomem niechętnie poddają się operacjom marketingowym, jednak nie mają raczej problemów z udostępnianiem danych podczas dokonywania płatności.

Trudniej też uzyskać dane osobowe od mieszkańców miast liczących więcej niż pół miliona mieszkańców. Chętniej dzielą się nimi osoby zamieszkujące wsie oraz małe miejscowości.