Nowe edycje istniejących już konsol - np. wersje Slim czy posiadające większą ilość pamięci - to już branżowy standard. I o ile zapowiedź następnego wydania PlayStation 4 na tę modłę raczej nikogo by nie zdziwiła, tak dobiegające z zakończonej już konferencji GDC pogłoski są bardzo interesujące. Według informacji zdobytych przez serwis Kotaku firma Sony pracuje bowiem nad poprawieniem jakości graficznej oraz rozdzielczości swojej konsoli.

Przedstawiciele japońskiej korporacji na razie odmówili komentarza w tej sprawie. Podobno Sony ujawniło swoje plany deweloperom podczas GDC, aby ci już mogli się przygotowywać do wykorzystywania znacznie większych możliwości sprzętu. Według informacji Kotaku "PlayStation 4.5", jak obecnie określany jest projekt, zostanie wyposażone w o wiele lepszą kartę grafiki i ma zaoferować graczom możliwość rozgrywki w rozdzielczości 4K oraz wyższą jakość oprawy wizualnej. Oczywiście do momentu oficjalnego potwierdzenia tych informacji nie ma co mówić o dacie premiery, jednak jedno ze źródeł stwierdziło, że konsola "może" nie wyjść w tym roku - co sugeruje, że japoński gigant nie ma zamiaru zbyt długo zwlekać z wypuszczeniem jej na rynek. Przypomnijmy, że PlayStation 4 pozwala obecnie na granie w rozdzielczości 1920x1080p.

Oczywiście, plany wydania takiej konsoli wywołują też sporo pytań. Czy Sony umożliwi posiadaczom "klasycznych" PlayStation 4 na aktualizację, czy może zostaną oni zmuszeni do kupna kompletnie nowego sprzętu? Czy niektóre gry będą wydawane tylko na jedną z wersji konsoli? Na razie nie znamy odpowiedzi na żadne z tych pytań - na dobrą sprawę nawet nie wiemy, czy informacje o nowej platformie nie są tak naprawdę wyłącznie bardzo interesującymi, ale jednak plotkami.

Co ciekawe, podobny pomysł niedawno zaprezentował Microsoft, który na początku tego miesiąca rozbudził nadzieje graczy na możliwość wymiany podzespołów w konsoli Xbox One. I choć ostatecznie pogłoski te zostały zdementowane, gigant z Redmond nadal ma w planach "innowacje sprzętowe" w czasie trwania ósmej generacji konsol - choć na razie nie wiemy dokładnie, co przez to rozumieć.