Jeżeli przyglądaliście się ostatnimi czasy światowi USB, mogliście słyszeć ostatnio sporo informacji dotyczących USB 3.1 oraz USB Type-C. Jednak czym się różnią? Która z nich jest bardziej przydatna? Jaka jest różnica między nimi a sprawdzonymi USB 3.0 a nawet USB 2.0? Rozłóżmy to zagadnienie na czynniki pierwsze.

Czym jest USB Type-C

Przez ostatnie lata standard USB podlegał bardzo wielu zmianom. Prostokątne gniazdo, które widzicie oczami wyobraźni myśląc o USB nazywa się USB Type-A. Cześć z was zna również masywne, niemal kwadratowe porty używane w dużych urządzeniach peryferyjnych takich jak drukarki, skanery. Jest to USB Type-B. Dodajmy do każdego nich wersje micro oraz mini i otrzymujemy USB Micro-A, USB Micro-B, USB Mini-A, USB Mini-B. Nagle okazuje się, że mamy już pół tuzina rodzajów wtyczek samego USB. Pamiętajcie, że nie dotknęliśmy nawet tematu wtyczek USB 3.0, które posiadają osobne schematy dla USB 3.0 Type-B i USB 3.0 Micro-B. Tak duża liczba różnych złączy to pewna recepta na chaos! Ilu z was chociaż raz, nie kupiło złego złącza myląc USB Mini z USB Micro, albo była pewna że USB 3.0 Micro-B ma takie same gniazda co USB 2.0 Micro-B? Przecież wydawało się to logiczne...
Wtyczki

Wtyczki

USB Type-C na ratunek!

Jednak teraz USB Type-C pojawił się aby uratować sytuację. USB Type-C stanowi opis samego połączenia portu i gniazda. Jest małe, zwarte, symetryczne. Standard ten zastąpi USB Type-A, USB Type-B oraz ich mniejsze odmiany micro i mini USB. W pewnym uproszczeniu można napisać, że USB Type-C to jeden typ złącza, który zastąpi wszystkie. Na myśl nasuwa się "jedyny pierścień, by władać wszystkimi". Co najlepsze, nowy port USB jest odwracalny. Znaczy to, że dobiegają końca czasy obracania wtyczki USB trzy razy aby wsadzić pendrive do laptopa. Czasami na koniec okazywało się, że było to gniazdo zasunięte do połowy RJ45. Podczas nadchodzących kilku lat, możemy oczekiwać stopniowego umacniania się standardu USB Type-C jako jedynego typu portu dla wszystkich urządzeń, wliczając w to między innymi desktopy, laptopy, tablety, smartfony, drukarki a nawet okulary VR.
Port

Schemat

Należy zwrócić uwagę na pewną kwestię. Ponieważ ogłoszenie dotyczące portu USB Type-C zbiegło się w czasie z ustanowieniem standardu USB 3.1, wiele osób zakłada, że są takie same, lub przynajmniej, że wszystkie złącza USB Type-C działa w oparciu o specyfikację USB 3.1. Niestety nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że USB Type-C opisuje jedynie kształt i fizyczne cechy złącza i mimo nowoczesnego kształtu może w rzeczywistości działać nawet w specyfikacji USB 2.0. Nie zakładaj, że dostajesz wszystko to co najlepsze w USB 3.1 tylko dlatego, że urządzenie wyposażono w malutki odwracalny port USB Type-C.

Logo

Usb

Czym jest USB 3.1?

Specyfikacja USB 3.1 zwana gdzieniegdzie USB 3.1/gen 2 jest następcą USB 3.0. Według projektantów USB 3.1 jest łatwe do rozpoznania po jasno turkusowym kolorze w stosunku do błękitnego USB 3.0. Specyfikacja USB 3.1 podwaja prędkość transmisji danych do 10Gbps. Dodatkowo zdolność zasilania przez USB Power Delivery 2.0 umożliwia dostarczanie nawet 100W mocy przez kabel USB. Podobnie jak wcześniejsze wersje specyfikacji USB, również wersja 3.1 posada pełną kompatybilność wsteczną ze swoimi poprzednikami.
Porownanie

Gniazda

Połączymy USB 3.1 i USB Type-C

Naprawdę ciekawie robi się, kiedy połączymy w jednym przewodzie specyfikacje USB 3.1 oraz USB Type-C. Możliwość przesyłania 100W dzięki Power Delivery 2.0 (PD 2.0) pozwala na zasilanie i naładowanie baterii w większości pełnowymiarowych notebooków. Oznacza to, że za jakiś czas laptopy nie będą już wyposażone w osobne gniazda zasilania, które obecnie występują w zatrważającej ilości odmian. Praktycznie każdy producent posiadał własny standard wtyczki zasilającej. Wszystkie one zostaną zastąpione jednym, uniwersalną alternatywą USB. Dzięki czterem szynom transmisji danych, USB 3.1 Type-C jest w stanie transmitować sygnał DisplayPort i HDMI dodatkowo zwiększając swoją wszechobecność. Po raz kolejny "jedyny pierścień, by władać wszystkimi".
Laptop

Unifikacja Thunderbolt 3 i USB Type-C

W tym momencie odniesienie do władcy pierścieni staje się już nieco nudne, jednak Intel postanowił stworzyć Thunderbolt 3 tak aby stanowił nadzbiór hosta urządzeń podłączanych wtyczką USB Type-C dając za jego pomocą dostęp do technologii USB 3.1 (przy pełnej prędkości 10Gbps), DisplayPort 1.2, PCI Express Gen 3 i swojego własnego standardu Thunderbolt.

Co to wszystko oznacza?

Chociaż USB Type-C bez wątpienia nadciąga wielkimi krokami i prawdopodobnie zdominuje inne standardy, to ciężko jednoznacznie określić kiedy to nastąpi. Widać już pojawiające się nieśmiało adaptery USB 3.1 Type-C montowane w gnieździe PCI-E x1, coraz więcej producentów umieszcza też turkusowe gniazda na płytach głównych. Dostępne są też pierwsze pendrive ze złączem Type-C. Liczbę obudów wyposażonych w nowe złącze można policzyć na palcach jednej ręki. Najszybciej standard ten adoptowany jest w świecie notebooków. Jednak do pełnej dominacji mogą jeszcze upłynąć lata, ze względu na ogromną ilość produktów wyposażonych w złącza USB Type-A.
Macbook

Gotowy na spotkanie z USB 3.1 Type-C?

Jeżeli jesteś gotowy na spotkanie z USB 3.1 Type-C w swoim komputerze, skontaktuj się z nami pisząc na pomoc@proline.pl z przyjemnością pomożemy dobrać odpowiedni zestaw.

Dodano informacje dotyczącą Thunderbolt