Firma Dell zaczęła oznaczać, że niektóre konfiguracje komputerów do gier Alienware Aurora R10 i Aurora R12 są niedostępne w kilku konfiguracjach z powodu przepisów dotyczących zużycia energii w sześciu stanach USA. Dell reaguje na politykę w Kalifornii, po raz pierwszy uchwaloną w 2016 r., wraz z podobnymi przepisami w stanie Kolorado, Hawaje, Oregon, Vermont i Waszyngton. Dnia 1 lipca 2021 r. nastąpiło w tych stanach wdrożenie nowych przepisów, które ściślej regulują ilość energii elektrycznej jaką może zużywać komputer w skali roku, szczególnie podczas bezczynności.

loading="lazy"
W przypadku Aurora R10, jak i Aurora R12 firma Dell ma konfigurowalne modele, które można wysłać do dowolnego stanu z mnóstwem prostszych komponentów. Rzecznicy Della nie odpowiedzieli jednak na pytania, w których proszono o wyszczególnienie różnic między tymi, które spełniają wymogi regulacyjne, a tymi, które ich nie spełniają. "Alienware zawsze był znany z przekraczania granic, jeśli chodzi o innowacyjność, wydajność, projekt i najwyższą jakość" - czytamy w przygotowanym oświadczeniu firmy Dell

Newusa


Konkurenci Della, w tym Acer, Asus, HP, Lenovo i MSI póki co chyba nie mają podobnych problemów ze swoimi komputerami. Kilku z nich jasno sugerowało, że nie ma problemów z przestrzeganiem nowo wdrażanej polityki energetycznej. Acer powiedział dla Tom's Hardware, że "komputery stacjonarne Acer wysłane po 1 lipca 2021 r. są w pełni zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi zużycia energii". Oświadczenie Lenovo brzmi następująco: "Nie napotykamy żadnych ograniczeń dotyczących tego, gdzie możemy wysyłać i sprzedawać nasze komputery stacjonarne Legion"

W kilku stanach USA robi się naprawdę sporo aby okiełznać zużywanie energii elektrycznej przez komputery do gier. Istnieją jednak również podobne przepisy dotyczące klimatyzatorów, lamp, armatury wodno-kanalizacyjnej, pralek i suszarek, itp. które muszą spełniać nowe standardy efektywności energetycznej w tych stanach. Konsole do gier, tablety i oczywiście komputery domowe składane samodzielnie nie podlegają tym przepisom.