Tablety czy smartfony z Androidem ładujemy w zasadzie każdego dnia. Mało tego, w trakcie intensywnego używania musimy to robić nawet dwa razy dziennie. Co ciekawe, wynika to m.in. także z użycia przez procesy, które zachodzą na wyłączonym ekranie.

Okazuje się jednak, że z takimi problemami można sobie radzić. Uczeni z Uniwersytetu Purdue pracują nad aplikacją Hush, która jest w stanie znacząco zaoszczędzić energię baterii. Jak to działa? Aplikacje wybudzają smartfony lub inne urządzenia z Androidem, gdy chcą wykonać pewne zadania. Niestety, po zakończeniu wcale nie przechodzą w tryb uśpienia i nadal zużywają cenną energię baterii. Hush przeciwdziała takim sytuacjom i jest w stanie znacząco zaoszczędzić energię. Testy wykazały, że zużycie energii jest średnio o 13% mniejsze. Normalnie w trybie wyłączonego ekranu aplikacje zużywały 29% energii. Wraz z Hush już tylko 16%.

Hush jest już dostępne na GitHub, ale w postaci kodu źródłowego. Niedługo ma doczekać się postaci aplikacji, którą każdy użytkownik Androida będzie mógł zainstalować na własnym urządzeniu. Prawdopodobnie zadebiutuje wraz z Androidem 6.0 Marshmallow.