Chiny są największym na świecie konsumentem energii, a także największym emitentem dwutlenku węgla. Rząd tego kraju znalazł rozwiązanie - odłączamy prąd! To nie żart. Chiński rząd tymczasowo odłączył zasilanie dla kilku głównych ośrodków produkcyjnych. Takie represje jeszcze bardziej wpłyną na już zakłócony globalny łańcuch dostaw elektroniki.

Cutof

Według raportu Nikkei, aby kontrolować emisje CO2, rząd Chin zażądał, aby prowincje Jiangsu, Zhejiang i Guangdong (gdzie znajduje się wielu producentów zaawansowanych technologii) zmniejszyły całkowite zużycie energii. Ponieważ niemożliwe jest szybkie wdrożenie nowych energooszczędnych technologii lub zainstalowanie nowego energooszczędnego sprzętu, samorządy w kilku prowincjach planują odciąć dostawy energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych i centrów handlowych na kilka dni w miesiącu zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ponieważ Chiny produkują tak dużą ilość światowej technologii konsumenckiej, takie ograniczenia będą miały globalny wpływ na i tak już napięte branże elektroniki i półprzewodników.

Jak donosi, tomshardware wielu tajwańskich dostawców montażu i testowania półprzewodników (OSAT) obsługujących firmy takie jak Intel, Nvidia i Qualcomm ma zakłady produkcyjne w Chinach. Ostatnio firmy te otrzymały zawiadomienia od władz lokalnych nakazujące im wstrzymanie produkcji w ich zakładach w Jiangsu na kilka dni pod koniec września. Chang Wah Technology, dostawca materiałów do pakowania chipów, który współpracuje z ASE Technology, Infineon i NXP, podobno potwierdził w zgłoszeniu giełdowym, że władze zażądały wstrzymania produkcji od 26 września do końca miesiąca. Eson Precision Engineering, który dostarcza części mechaniczne dla Apple i Tesli, również powiedział, że otrzymał rozkaz wstrzymania produkcji od 26 września do 30 września. Unimicron Technology, główny producent obwodów drukowanych (PCB), również wstrzyma swoje zakłady produkcyjne w prowincji Jiangsu, ale zwiększy produkcję z innych zakładów, aby sprostać wymaganiom.

Ograniczenia nie będą stosowane do producentów z ciągłym cyklem produkcyjnym, którego nie można zatrzymać, w tym producentów półprzewodników, informuje DigiTimes. Dlatego fabryki TSMC i UMC będą kontynuować działalność, donosi Reuters. Cześć firm, które zostały objęte nakazem wstrzymania produkcji, przenosi produkcję na zmiany nocne, a niektóre z nich posiadają jeszcze stare generatory prądu na olej napędowy z których też mogą korzystać w przypadku odłączenia zasilania. Mało problemów z dostawami, być może będzie ich jeszcze więcej.