Western Digital nie wierzy w szybką dostępność 5-bitowych dysków SSD PLC jak zapowiada to Intel i Toshiba. Western Digital jest bardziej konserwatywny w swoich przewidywaniach i twierdzi, że dyski SSD PLC nie będą dostępne wcześniej niż przed 2025 rokiem.

Wdnews

Zaletą 5-bitowej pamięci flash Penta Layer Cell jest to, że umożliwia ona umieszczenie 5 bitów w pojedynczej komórce. Postępy w tej technologii pozwalają na uzyskanie niższej ceny, jak widać to na przykładzie dysków SSD QLC. Dyski SSD PLC będą bardziej przystępne cenowo, ale kosztem zmniejszonej wytrzymałości i wydajności. Powodem, dla którego Western Digital podaje, że ich zdaniem dyski SSD flash PLC nie będą łatwo dostępne, jest to, że kontrolery dysków SSD nie są wystarczająco zaawansowane do flashowania PLC i nie będą wystarczająco zaawansowane do 2025 roku lub nawet i jeszcze później.

Plc

Głównym powodem ostrożnych szacunków firmy Western Digital jest to, że obecnie kontrolery nie są wystarczająco zaawansowane, aby mogły obsługiwać bardziej złożone funkcje dysków flash SSD PLC. Podczas Global Technology Conference Bank of America Merrill Lynch 2021 Siva Sivaram, szef technologii i strategii w Western Digital, mówił o przyszłości dysków SSD PLC

Spodziewam się, że przejście będzie wolniejsze. Więc może w drugiej połowie tej dekady zobaczymy, że niektóre segmenty zaczynają oferować 5 bitów na komórkę.
Wdwetern