We wtorek (10 lutego 2015 roku) w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane pod hasłem "Razem tworzymy lepszy internet" ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu.

W Polsce organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są również firmy Microsoft oraz Facebook.

Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce będzie konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi, którą otworzy minister Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. Wydarzenie to odbędzie się 10 lutego 2015 roku w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. W programie spotkania przewidziany jest panel dyskusyjny, w trakcie którego eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie zapewnić młodym ludziom bezpieczeństwo w sieci. W dyskusji wezmą udział prof. Maciej Tanaś z Akademii Pedagogiki Specjalnej, Monika Pieniek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, Martyna Różycka z Dyżurnet.pl (NASK), Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoftu. Organizatorzy zaplanowali również serię prezentacji projektów dotyczących bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania nowych technologii. Przedstawione zostaną m.in. najnowsze działania realizowane przez NASK i FDN. Z kolei Jakub Turowski z Facebooka opowie o programie "Zastanów się, zanim udostępnisz", który pomaga użytkownikom, a szczególnie nastolatkom, w odpowiedzialnym udostępnianiu materiałów online. Konferencję zakończy premierowy pokaz filmu fabularnego "Na zawsze" poświęconego zjawisku sekstingu wśród młodzieży.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest rola, jaką każda z osób korzystających z internetu może odegrać w budowie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze programy służące kontroli rodzicielskiej czy ochronie przed wirusami, stanowią jedynie uzupełnienie edukacji na temat szans i zagrożeń płynących z użytkowania sieci - podsumowuje Julia Gursztyn
- mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK

Jak co roku organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, takich jak: zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy i zgłoszenie ich na stronie www.dbi.pl. Organizatorzy inicjatyw otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych pomocnych przy realizacji lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa online. Wśród nich znajdą się w tym roku m in. materiały kampanii "Zastanów się, zanim udostępnisz" organizowanej przez Facebook. Autorzy najlepszych inicjatyw DBI 2015 otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację Orange, Domeny.pl oraz Nowe Media.

Lokalne inicjatywy to doskonały sposób na propagowanie idei bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku jesteśmy zaskakiwani energią i pomysłowością ich organizatorów. W ramach ubiegłorocznego DBI odbyło się aż 1262 takich akcji. Liczymy na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej - mówi Szymon Wójcik, koordynator programu Safer Internet w Fundacji Dzieci Niczyje.

Tegoroczne obchody DBI w Polsce objęte zostały honorowymi patronatami przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

[Łukasz Szewczyk]