Firefox już od dawna ma funkcję Do-not-track, która chroni użytkowników przed śledzeniem. Niestety, sytuacja w rzeczywistości wygląda tak, że nie wszyscy reklamodawcy postępują fair i skutecznie omijają ochronę przed śledzeniem. Choć zwykli użytkownicy często nie mają o tym pojęcia.

Mozilla zdaje sobie sprawę z tego typu praktyk i zamierza z nimi walczyć za pomocą nowej funkcji w lisku - Tracking Protection. Nowe rozwiązanie ma na celu pomóc użytkownikowi w identyfikowaniu stron internetowych, które nie przestrzegają ochrony przed śledzeniem. Następnie takie witryny będziemy mogli po prostu zablokować. Gdy lisek natrafi na taką witrynę, to wyświetli odpowiedni komunikat.

Funkcja Trackig Protection obecnie znajduje się w nocnych wydaniach Firefoksa (z numerem 40.0) i należy ją aktywować ręcznie. W tym celu na pasku adresu wpisujemy about:config i następnie odszukujemy opcję privacy.trackingprotection.enabled, którą klikamy dwukrotnie po to, aby nadać jej status true.

Pojawienie się Tracking Protection w nocnych wydaniach Firefoksa oznacza, że funkcja zadebiutuje w stabilnym Firefoksie dopiero za kilka miesięcy - w drugiej połowie roku.