Lider wydobywania bitcoinów - Northern Data, nabył 24 000 serwerów EPYC wraz z 223 000 kartami graficznymi AMD i Nvidia od Block.one, za cenę 195 milionów euro i kolejne 170 milionów euro w akcjach. Nowe procesory graficzne i serwery sprawią, że infrastruktura serwerowa Northern Data będzie wydajniejsza niż najszybszy superkomputer na świecie.

Amd

Firma Northern Data spodziewa się, że pełna instalacja serwerów GPU zostanie zakończona do trzeciego kwartału 2021 r., a serwery zostaną zainstalowane w kilku krajach, w tym w Norwegii, Szwecji, Holandii i Niemczech. Dodany sprzęt zwiększy moc obliczeniową Northern Data ponad dwukrotnie, z 1,29 eksaflopów do 2,6 eksaflopów. Głównym celem Northern Data jest znaczne przyspieszenie operacji wydobywczych Bitcoin dzięki nowym kartom graficznym i procesorom EYPC. Firma planuje również rozszerzenie swojej działalności na renderowanie, sztuczną inteligencję, aplikacje blockchain i przepływy pracy IoT dla klientów Northern Data.

Dokładnie nie wiemy o jakim typie procesorów graficznych mówimy. Czy mowa tutaj o konsumenckich kartach graficznych, które są używane do wydobywania Ethereum i innych przedsięwzięć związanych z kryptowalutami, czy też są to procesory graficzne w centrach danych zaprojektowane specjalnie do tych zastosowań. 223 000 procesorów graficznych to około 100 razy więcej układów niż wszystkie Micro Centra otrzymało na premierę Radeona RX 6600 X. A to była tylko jedna firma wydobywcza, która sprzedawała część swojego sprzętu. Strach pomyśleć ile w rzeczywistości wykorzystywanych jest obecnie kart graficznych do wydobywania kryptowalut.