Nawigacja GPS, wideorejestrator samochodowy, antyradar Yanosik i urządzenie mobilne z Androidem w jednym? Na rynku debiutuje Goclever Drive Yanosik, urządzenie dla praktycznych kierowców.

Goclever Drive Yanosik wesprze kierowców na polskich i europejskich drogach, pozwoli zarejestrować wszelkie zdarzenia drogowe i zapisze je w pamięci urządzenia lub na karcie microSD, przypomni o ograniczeniach i radarach na drodze, a także posłuży jako smartfon.

Urządzenie skrywa w sobie dwurdzeniowy procesor Cortex A7 (1,3 GHz), wspierany 512 MB RAM. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 8 GB (za pomocą karty microSD można ją rozszerzyć o 32 GB). Szerokokątny obiektyw o rozdzielczości 2 MP rejestruje filmy HD. Zainstalowane oprogramowanie usuwa najstarsze zarejestrowane nagrania pomijając te, które kierowca zaznaczy jako warte zachowania. Użytkownik sam ustala długość pojedynczego pliku i ilość pamięci przeznaczoną na pliki wideo. W nagłych wypadkach - takich jak gwałtowne hamowanie lub zderzenie - system automatycznego zapisu nagrań utrwali i zapisze zdarzenie w pamięci urządzenia.

5-calowy, dotykowy wyświetlacz Goclever Drive Yanosik wyświetli zarówno zapisane filmy, jak i aktualną mapę Polski i Europy. Całość pracuje pod kontrolą systemu Android 4.4. KitKat, co umożliwia użytkownikowi instalowanie ulubionych aplikacji. Wbudowane gniazdo SIM pozwala na stałe połączenie z Internetem, wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości.

Aplikacja Yanosik umożliwi omijanie korków i pomoże w zaplanowaniu trasy, a funkcja powiadamiania z powodzeniem zastąpi CB radio. Aplikacja to także ostrzeżenia o fotoradarach, patrolach policji, wypadkach, remontach i miejscach częstych kontroli - tym samym kierowca omija korki, a kierowcę omijają mandaty. Na bieżąco aktualizowana mapa wskaże nie tylko nazwy ulic, miast i osiedli, ale też restauracje, stacje benzynowe wraz z cenami paliw oraz zgłoszenia użytkowników aplikacji o sytuacji na drodze.

Goclever Drive Yanosik obsługuje GPS i A-GPS, a przy tym jest wyposażony w moduł Bluetooth 4.0 Low Energy, radio FM, port micro USB 2.0 OTG oraz 3,5 mm port audio. Zestaw uzupełniają ładowarka samochodowa, uchwyt i kabel USB.

Urządzenie w polskich sklepach dostępne jest od połowy czerwca 2015 roku w cenie 349 zł.

[Łukasz Szewczyk]