Facebook zapłacił 19 miliardów dolarów za WhatsApp w 2014 roku, co wydawało się niewiarygodnie wysoką ceną za mobilną aplikację do czatu. WhatsApp miał już dużą bazę użytkowników, która dopiero od tamtego czasu wzrosła, więc ten zakład opłaciło się na Facebooku - trochę dlatego, że nie jest jasne, kiedy Facebook odzyska swoje pieniądze. Ale kilka lat później dowiedzieliśmy się, że Facebook używa innej aplikacji, usługi VPN o nazwie Onavo, do szpiegowania rywali. W ten sposób kupił produkt, który konkurował bezpośrednio z Facebook Messenger.

Według nowego raportu firma korzysta z wewnętrznego narzędzia, które może mierzyć aktywność w aplikacji. Chodzi o to, aby umożliwić Google ulepszanie swoich produktów lub tworzenie innych. Zamiast szukać następnego WhatsApp, Google może szpiegować użycie Twojej aplikacji, aby tworzyć własne przeboje. Firma Google już przyznała, że ??korzysta z usługi, a przyszłe dochodzenia prawdopodobnie powiedzą nam więcej o tym, jak Google wyodrębnia i wykorzystuje te dane.

To The Information (przez The Verge) jako pierwszy przekazał wiadomości. Google korzysta z niezgłoszonego działania Google o nazwie Android Lockbox do monitorowania interakcji użytkowników z aplikacjami innych firm niż Google Android. Najwyraźniej pracownicy mogą zobaczyć "poufne" dane o innych aplikacjach, w tym o częstotliwości otwierania aplikacji i czasie jej używania. Google używa Lockbox do monitorowania rywali Gmaila i na wykorzystanie Facebooka i Instagrama. Usługa mogła zostać wykorzystana do zainspirowania rywala Google TikTok, Shorts. Pracownicy Google podobno muszą prosić o pozwolenie na wykorzystanie danych, a te prośby nie zawsze są spełniane. Według raportu użytkownicy muszą wyrazić zgodę na udostępnianie informacji Google, aby Lockbox mógł oferować przydatne informacje. Użytkownicy są informowani podczas procesu konfiguracji Androida, że informacje pomogą Google zaoferować im bardziej spersonalizowane doświadczenie, ale usługa zapewnia również konkurencyjne dane badawcze. Google potwierdził istnienie takich informacji z konkurencyjnych aplikacji, ale powiedział, że program jest publiczny i że inni programiści mogą uzyskać dostęp do podobnych danych. Ale to nie jest uczciwe porównanie, biorąc pod uwagę, że Google kontroluje Androida i może zebrać o wiele więcej informacji od użytkowników, niż programiści mogą wydobyć. Google powiedział również, że dane nie obejmują informacji o tym, jak użytkownicy zachowują się w poszczególnych aplikacjach. Ale Google nie potwierdził, czy używa Lockbox do celów konkurencyjnych, takich jak tworzenie nowych aplikacji.

Zgodnie z oczekiwaniami Google powiedział, że dane są anonimowe i nie mogą identyfikować użytkowników. Firma zauważyła również, że gromadzenie danych jest ujawniane użytkownikom i że mają nad nim kontrolę. Organy regulacyjne zajmujące się ochroną konkurencji prawdopodobnie również przyjrzą się tym kwestiom w ramach nadchodzących sondowań wymierzonych w gigantów technologicznych, w tym Google. Co ciekawe, w nowym procesie sądowym skierowanym do Google zarzuca się, że zbiera dane o korzystaniu z telefonów komórkowych na telefonach nawet po wyłączeniu Aktywności w internecie i aplikacjach. W pozwie stwierdzono, że gromadzenie danych odbywa się za pośrednictwem usługi Google Firebase, oprogramowania, które umożliwia programistom aplikacji przechowywanie danych, dostarczanie powiadomień oraz śledzenie kliknięć i usterek.