Na łamach nowej publikacji naukowej pojawiła się informacja, że Google twierdzi iż dzięki 53-kubitowemu komputerowi kwantowemu udało się osiągnąć "supremację kwantową". Oznacza to, że komputer ten rozwiązał problem, którego żadna klasyczna jednostka nie była w stanie rozwiązać w racjonalnym czasie. Jest to przełom w dziedzinie kwantowego przetwarzania danych, ponieważ coś takiego udało się po raz pierwszy w historii.


Chociaż mówienie w tym przypadku o supremacji jest trochę przesadne, ponieważ dotyczy tylko jednej aplikacji to można stwierdzić, że komputery kwantowe osiągnęły punkt rozwoju w którym potrafią rozwiązywać problemy niedostępne dla komputerów drugiej generacji czy nawet superkomputerów , co dowodzi, że naprawdę działają. "Według naszej wiedzy eksperyment ten pokazuje, że obliczenie jakie wykonaliśmy jest możliwe do osiągnięcie tylko przez procesory kwantowe." - tak twierdzą naukowcy Google. Jednak jeszcze przez wiele lat komputery kwantowe najprawdopodobniej nie pojawią się w masowej sprzedaży.



Eksperyment polegał na obliczeniu mocy wyjściowej niektórych wyspecjalizowanych obwodów, przy czym jako dane wejściowe podawane były liczby generowane losowo "wytwarzane w specjalnym scenariuszu obejmującym zjawiska kwantowe". Procesor kwantowy potrzebował zaledwie 200 sekund na przetestowanie jednego wystąpienia obwodu kwantowego milion razy. Superkomputer potrzebowałby aż 20 000 lat, żeby wykonać podobne zadanie. W eksperymencie wykorzystano 53-kubitowy system Sycamore Google będący zmniejszonym wariantem 72-kubitowej maszyny Bristlecone. Nie podano jednak żadnego powodu dlaczego dokonano takiej zmiany.


W założeniu naukowców moc obliczeniowa komputerów kwantowych będzie rosnąć w podwójnym tempie wykładniczym. Najprawdopodobniej zakładają oni, że każdemu nowemu kubitowi będzie towarzyszył wykładniczy wzrost mocy przy ich liczba również będzie się zwiększać wykładniczo w oparciu o prawo Moore'a.


Twierdzono, że jako pierwszy o dokonaniu naukowców z Google poinformował Financial Times. Jednak kilka dni wcześniej artykuł z tą informacją pojawił się na oficjalnej stronie NASA po czym szybko został usunięty. Rzecznik Google odmówił komentarza w tej sprawie, jednak najprawdopodobniej informacja została umieszczona w Internecie omyłkowo, przed przejściem etapu recenzji.


Jeszcze niedawno komputery kwantowe uznawano za science fiction. Ale w ostatnich latach kilka firm takich jak Google, IBM, Microsoft, czy Intel rozwinęło tę technologię sukcesywnie zwiększając ilość kubitów. W zeszłym roku IBM udowodnił, że komputery kwantowe pod pewnymi względami mogą być lepsze od tych tradycyjnych. Intel z kolei zaprezentował swój 49-kubitowy komputer o nazwie Tangle Lake podczas targów elektroniki CES w 2018 roku.