Firma Google zaprezentowała usługę Android Pay, umożliwiającą użytkownikom kart płatniczych wykorzystywanie telefonów z systemem Android do realizacji codziennych płatności w sklepach oraz w ramach różnych aplikacji.

Popularność telefonów komórkowych zmienia sposób, w jaki konsumenci płacą za zakupy i usługi. Zgodnie z najnowszym raportem amerykańskiej Rezerwy Federalnej, 39 proc. użytkowników płatności mobilnych posiadających smartfony dokonało już takiej transakcji w punkcie sprzedaży. Świadczy to wyraźnie o rosnącym zapotrzebowaniu na proste i bezpieczne systemy płatności mobilnych.

Usługa Android Pay zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych miesięcy dla amerykańskich użytkowników urządzeń z systemem Android (w wersji Kitkat lub nowszej). Za pomocą aplikacji Android Pay będą mogli oni dokonywać płatności dowolnymi kartami: kredytowymi, debetowymi, prepaidowymi oraz biznesowymi. Dzięki wykorzystaniu tokenizacji poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z płatności mobilnych będzie taki sam jak przy dokonywaniu transakcji tradycyjnymi kartami, zarówno dla klientów, jak i sprzedawców. Ponadto Android Pay nigdy nie udostępnia numeru karty sprzedawcy, więc użytkownicy aplikacji mają zapewniony jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa.

- Płatności mobilne to jeden z priorytetów dla Google. Podjęliśmy współpracę z kluczowymi firmami na rynku, takimi jak MasterCard, które pomogły nam zaprojektować rozwiązanie dla wielu różnych urządzeń i sklepów. Android Pay zaoferuje klientom jeszcze większą prostotę, bezpieczeństwo i szerszy wybór przy dokonywaniu płatności telefonem z systemem Android - powiedział Pali Bhat, Director, Product Management, Google.

[Łukasz Szewczyk]