IBM ogłosił otwarcie "Quantum Computation Center" (Centrum obliczeń kwantowych) w stanie Nowy Jork. Flota komputerów kwantowych IBM dostępna dla społeczności, klientów komercyjnych, instytucji akademickich oraz laboratoriów badawczych składa się z pięciu systemów 20 kubitowych, jednego systemu 14 kubitowego i czterech systemów 5 kubitowych. W ciągu następnego miesiąca flota powiększy się do 14 dostępnych systemów, w tym nowego 53 qubitowego (!) komputera kwantowego, "jak do tej pory największego uniwersalnego systemu kwantowego udostępnianego do zewnętrznego dostępu w branży", mówi IBM.

F32a4df

Odkąd komputery kwantowe IBM po raz pierwszy stały się dostępne za pośrednictwem chmury w 2016 r. Globalna społeczność użytkowników przeprowadziła ponad 14 milionów eksperymentów na sprzęcie i opublikowała ponad 200 artykułów naukowych na podstawie wyników. IBM twierdzi, że jego komputery kwantowe są zoptymalizowane pod kątem niezawodności i odtwarzalności programowalnych operacji na wielu kubitach.

Qant

Największą gratką w ogłoszeniu jest to, że nowy 53-kubitowy komputer kwantowy IBM, największy pojedynczy uniwersalny system kwantowy udostępniony do zewnętrznego dostępu w branży, zostanie udostępniony online przed końcem miesiąca. IBM twierdzi, że nowy system z większą siecią "daje użytkownikom możliwość przeprowadzania jeszcze bardziej skomplikowanych eksperymentów splątania i łączności". System zawiera jeszcze nieogłoszoną rodzinę procesorów kwantowych IBM.

Ibm Q Quantum Computer

Ponownie słyszymy, że postępy w dziedzinie obliczeń kwantowych mogą do bogactwa przyszłych odkryć naukowych w dziedzinie leków i materiałów oraz przynieść ogromne korzyści osobom pracującym w łańcuchach dostaw i finansach.