Indyjski stan Radżastan odciął dostęp do internetu milionom obywateli, aby zapobiec oszukiwaniu na egzaminie. Egzamin o którym mowa, to Rajasthan Eligibility Exam for Teachers (REET) - test, który jak sama nazwa wskazuje jest wymagany do zatrudnienia jako nauczyciel.

Onoff

Informacyjna strona internetowa Rajasthan przewiduje, że ponad 1,5 miliona ludzi podeszło do egzaminu, aby zapełnić 40 000 wakatów nauczycielskich w stanie. Test ten nie był przeprowadzany od dwóch lat. Indyjskie doniesienia prasowe podają, że nawet ponad 1,6 miliona osób przystąpiło do testu w zeszłą niedzielę, ale media społecznościowe są zalane doniesieniami o chaosie w całym stanie po tym, jak nałożono przerwę w dostępie do internetu w godzinach od 6:00 do 18:00, aby zapobiec oszustwom. Szacuje się, że co najmniej 8 500 000 osób zostało odciętych od internetu w tym dniu.

Indyjskie Centrum Prawa Wolności Oprogramowania sprzeciwiło się temu ,mówiąc że "włączanie internetu może spowodować straty ekonomiczne, wpłynąć na edukację, opiekę zdrowotną i inne systemy opieki społecznej (...) wyłączanie internetu podczas pandemii może być szczególnie poważne, biorąc pod uwagę, że obywatele są uzależnieni od internetu w celu uzyskania informacji, pracy i nauki".

Podczas gdy mieszkańcy Radżastanu mogli przełknąć kilkugodzinną "awarię", inni obywatele z muzułmańskiego terytorium Dżammu i Kaszmiru wskazywali, że mają znacznie gorzej. Przetrwali oni ponad rok z odciętym dostępem do internetu z "ze względów bezpieczeństwa" - z powodów, które wielu uważa za co najmniej wątpliwe, a prawdopodobne jest to, że nastąpią kolejne wyłączenia, biorąc pod uwagę napięcia polityczne i religijne w tych regionach.