W wywiadzie dla PC Games Hardware and Digital Foundry pracownicy Intela, Tom Petersen i Ryan Shrout powiedzieli nieco więcej na temat kart graficznych Arc A770 oraz A750. To co najbardziej powinno nas zainteresować, to rzekoma wydajność układu A770 na tle kart AMD i NVIDIA.Tom Petersen ujawnił, że karta graficzna A770 będzie oferować wydajność pomiędzy NVIDIA RTX 3060, AMD RX 6600 XT a RTX 3060 Ti. Dodatkowo karty graficzne Arc Alchemist będą oferować wydajność ray tracingu podobną do NVIDIA Ampere. Jedno jest pewne, A770 nie będzie konkurentem dla NVIDIA RTX 3070. Petersen przyznał również, że wydajność kart graficznych z serii Intel Arc A raczej już się nie poprawi, a ewentualne ulepszenia układów nie wpłyną już za bardzo na poprawę samej wydajności. Karty graficzne Intel Arc z serii A prawdopodobnie będą walczyć z konkurencją AMD i NVIDIA poprzez atrakcyjną cenę.
Intel zmaga się obecnie z optymalizacją sterowników do swoich kart graficznych Arc, pod systemy które nie obsługują technologii Resizable Bar. W chwili obecnej układy graficzne Intel Arc tracą prawie 40% wydajności, gdy są używane bez Resizable Bar. Może to być naprawdę spory problem dla posiadaczy starszych systemów, które nie obsługują Resizable Bar. Co prawda Intelowi ciężko będzie zażegnać ten problem poprzez samą optymalizację sterowników, ale pracę trwają żeby zminimalizować to zjawisko w kolejnej intelowskiej generacji kart graficznych. Także jeżeli macie starsze systemy, które nie obsługują Resizable Bar, to raczej karty graficzne Intel Arc nie powinny być w zasięgu Waszego zainteresowania.

Dowiedzieliśmy się dodatkowo, że układ A770 będzie dostępny w wariantach z 8GB oraz 16GB, a model A750 pokaże się tylko w wersji 8GB. Karty te w wersji Limited Edition mają być dostępne na stronie Intela w dniu premiery.

Źródło: pcgameshardware.de, Digital Foundry